חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  הקשר בין השמנה וסוכרת סוג 2

  מאת  פרופ' חוליו וינשטיין,
  מנהל
  מרפאת סוכרת
  נשיא  האגודה הישראלית לסוכרת

  השמנה הפכה למגיפה בארץ ובעולם. ואולם בנוסף לפן האסתטי, לעודף משקל, כאשר הוא עומד על עשרות ק"ג, יש השלכות בריאותיות וקשר להתפתחות מחלות רבות כגון: לב וכלי דם, סרטן לסוגיו, דום נשימה בשינה, בעיות בפוריות ואחרות.

  כתוצאה מההשמנה ומהמחלות הנלוות, קיימת פגיעה באיכות החיים ועולה הסיכון לתמותה בגיל צעיר. אחת המחלות הכרוניות הקשות הקשורה עם עלייה  משמעותית במשקל היא סוכרת מסוג 2 שגם היא אחת ממגפות המאה ה- 21 ונמצאת במגמת עלייה. רק בארה"ב עלה שיעור חולי סוכרת מסוג 2 בכ- 50% בעשור האחרון ובישראל יותר מחצי מליון איש חולים בסוכרת סוג 2.

  מחקרים רבים הוכיחו קשר בין השמנה, במיוחד השמנה ביטנית לבין התפתחות  סוכרת סוג 2. ההסבר לקשר בין עודף משקל רב לבין סוכרת נעוץ בהשפעה על תהליך התנגודת לאינסולין ממנה סובלים החולים בעקבות ההשמנה המרוכזת באזור הבטן. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות העידו כי רקמה שומנית אחראית לשחרור מספר חומרים, ביניהם הורמון בשם אדיפונקטין, אשר רמה נמוכה שלו קשורה במישרין להשמנה ביטנית וגם לרגישות לאינסולין, חלוקת השומנים בגוף וחלבוני הדם. לתופעה זו גם השפעה על רמת הכולסטרול הטוב (HDL) ועליה בכולסטרול הרע  (LDL). 

  ירידה ברגישות לאינסולין גורמת לתגובה מופחתת של תאים בעיקר תאי שריר, שומן וכבד לאינסולין המופרש ע"י הלבלב. מסיבה זו, ניתן לראות בשלב הראשון למחלה כמויות אינסולין מוגברות בד בבד עם עלייה ברמת הסוכר בדם, זאת למרות שתפקידו העיקרי של אינסולין הוא הפחתת רמת הסוכר בדם. עם התקדמות המחלה, יתרחש ברוב המקרים  גם הרס של תאי הביטא בלבלב אשר אחראים לייצר אינסולין. 

  הטיפול במחלת הסוכרת כולל תזונה מבוקרת, ביצוע פעילות גופנית סדירה ולרוב גם תרופות במטרה לאזן את רמות הסוכר בדם. אולם, ממחקרים עולה כי, במקרים בהם הסוכרת התפתחה בעקבות משקל עודף גבוה מאד, נמצא כי ניתוח להצרת קיבה, לא רק שהוביל לירידה משמעותית במשקל אשר נשמרה לאורך זמן, אלא גם תרם לאיזון רמות הסוכר בדם לעיתים ללא טיפול תרופתי או עם טיפול חלקי בלבד.

  ממחקר שתוצאותיו התפרסמו לאחרונה במגזין הרפואי JAMA, אשר עקב במשך 5 שנים אחר חולים בעלי משקל עודף ומחלת סוכרת מסוג 2 עולה כי בקבוצת החולים שעברו ניתוח להצרת קיבה וטופלו בתרופות לאיזון מחלת הסוכרת נרשמה הפחתה משמעותית ברמת הסוכר בדם, בנוסף להפחתה משמעותית במשקל(בקרב 73% מהחולים). במקרים רבים נצפה איזון מצוין של רמות הסוכר, ללא כל טיפול ספציפי, כבר בימים הראשונים, מייד לאחר הניתוח ועוד בטרם המנותחים הספיקו לרדת במשקל. החוקרים מכנים תופעה זו "ריפוי של סוכרת". בקבוצת החולים שקיבלו טיפול תרופתי לאיזון הסוכרת ותוכנית של דיאטה ופעילות גופנית, רק אצל 13% היתה הפחתה משמעותית במשקל וכתוצאה מכך הפחתה משמעותית ברמת הסוכר בדם. 

  מוכרות לנו סיבות עיקריות לכך שניתוחים להצרת קיבה, מהווים היום פתרון יעיל בטיפול בהשמנת יתר קלינית ובהשמנת יתר קלינית המלווה בסוכרת:

  א.  הניתוחים כרוכים בירידה של יותר מ-50% מהמשקל העודף, אשר בניגוד ל-"דיאטות",נשמרת לאורך שנים. ישנו קשר ברור בין הירידה במשקל והשמירה על משקל נמוך ויציב לבין ריפוי או שיפור במחלות  רבות הנלוות להשמנה, בייחוד בסוכרת סוג 2.

  ב.  כאמור חלק מסוגי הניתוחים להצרת הקיבה תורמים להחלמה מלאה או לשיפור ניכר במחלת הסוכרת זמן  קצר לאחר הניתוח ועוד לפני שהחולה הספיק לרדת באופן משמעותי במשקל. המנגנונים הביולוגים  והפיזיולוגים  המשפיעים  על שיפור/ריפוי בסוכרת עדיין אינם ידועים לחלוטין.

  צריך להדגיש כי ניתוח זה נועד עבור אנשים שמנים,אשר השמנתם מהווה איום על בריאותם,ותנאי הכרחי להצלחתו הוא לרצות לרדת במשקל ולשתף פעולה עם הצוות המטפל גם לאחר הניתוח, ולתמיד.

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד