חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  בדיקות אנדוסקופיות

  גסטרוסקופיה, קולונוסקופיה, סיגמואידוסקופיה

  גסטרוסקופיה -  בדיקה אנדוסקופית של דרכי עיכול עליונות.

  בגסטרוסקופיה נבדקת מערכת העיכול העליונה הכוללת את הוושט, הקיבה והתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). לצורך כך הרופא מחדיר צינור דק וגמיש שבקצהו מקור אור, הקרוי גסטרוסקופ, דרך הפה, והמאפשר לו להביט אל תוך מערכת העיכול על גבי מסך וידאו.

  הבדיקה משמשת לאבחון הסיבות לכאבים בבטן העליונה, בחילות, הקאות או קושי בבליעה. ניתן לאתר באמצעותה דימומים ולעצור אותם, דלקות, כיבים (אולקוס) וגידולים בוושט, בקיבה ובתריסריון. כמו כן ניתן לבדוק הימצאות של החיידק הליקובקטר פילורי, הגורם לכיב.

  הבדיקה נעשית לאחר צום מלא (כולל מים) ותחת טשטוש, יש לוודא עם הרופא המטפל האם יש צורך בהפסקת תרופות.

  קולונוסקופיה – בדיקה אנדוסקופית של דרכי עיכול תחתונות:

  קולונוסקופיה היא בדיקה המאפשרת הסתכלות ישירה אל חלל המעי הגס. הבדיקה מתבצעתבאמצעות קולונוסקופ – צינור דק וגמיש הבנוי מסיבים אופטיים, אותו הרופא מחדיר דרך פי הטבעת ומתקדם בהדרגה לתוך חלל המעי הגס.

  הבדיקה נעשית לצורך ברור של כאב בטן תחתונה מסיבה לא ברורה,שינוי בהרגלי יציאות, דימום מפי הטבעת, בירור חוסר דם (אנמיה) או ירידה במשקל שאינה מוסברת,וכן מעקב אחר נבדקים המצויים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס.

  הבדיקה מאפשרת גילוי פוליפים (גידולים שפירים) קטנים בשלב מוקדם של התפתחותם וכריתתם תוך כדי ביצוע הבדיקה. כמו כן, באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן דלקות וגידולים על ידי נטילת דגימות רקמה (ביופסיות).

  הבדיקה דורשת הכנה מיוחדת, את ההסבר יש לקבל מהרופא או האחות.

  סיגמואידוסקופיה

  בסיגמואידוסקופיה מתאפשרת לרופא הסתכלות אל חלקו הסופי של המעי הגס.
  בדומה לקולונוסקופיה, מחדיר הרופא צינור דק וגמיש שמקור אור בקצהו, דרך פי הטבעת, לאזור הרקטום (החלחולת) ולחלק מהמעי הגס. בבדיקה ניתן לגלות פוליפים (גידולים שפירים) קטנים ולכרות אותם, וכן את הסיבה לדימומים מפי הטבעת. 

  תגובות
  מס. התגובהתוכן התגובה
  1. זובק סוניה (7/01/2017 20:34:01)
  2. סגלוביץ' דורה (29/04/2017 17:36:51)
  3. יעקב (16/05/2018 17:25:05)
  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד