חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  מרפאה לנוירולוגיה של העובר

  מנהלי המרפאה

  ד"ר צבי ליבוביץ, מנהל-שותף של המרפאה לנוירולוגיה של העובר.

  פרופ' טלי שגיא, מנהלת-שותפה של המרפאה לנוירולוגיה של העובר ומנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים.

  ד"ר דורית לב, מנהלת-שותפה של המרפאה לנוירולוגיה של העובר ומנהלת המכון לגנטיקה רפואית.

  טלפון: 03-5028491

  פקס:  03-5028566  

   

  מיקום: בניין מרפאות חוץ, קומה 2  

   

  תיאור המרפאה

  הצוות

  מושגים בתחום הנוירולוגיה של העובר

  פירוט אודות תחומי מחקר בהן עסקה המרפאה בשנים האחרונות  תיאור המרפאה

   

  המרפאה מתמחה באבחון, יעוץ ומעקב אחרי עוברים עם חשד לקיום של פתולוגיה במערכת העצבים המרכזית, שהתגלה בבדיקות אולטרה-סאונד. המרפאה מנוהלת על-ידי ד"ר צבי ליבוביץ, מומחה לאולטרה-סאונד מכוון למוח העובר, פרופ' טלי שגיא, מומחית לנוירולוגיה ילדים, וד"ר דורית לב, מומחית לגנטיקה רפואית ומעניקה מענה רחב ומקיף ביותר.

   

  הצוות הרב-תחומי מאפשר לאשה ולבן זוגה לקבל יעוץ כוללני לגבי המשמעות של הממצא במוח העובר. צוות המרפאה ממליץ על הבירור המתאים, הכולל בדרך כלל MRI עוברי וכן בדיקות גנטיות. בהתאם לממצאי הבירור, הצוות דן עם בני הזוג לגבי האפשרויות העומדות בפניהם, המשך ההריון או הפסקתו. כאשר בני הזוג מחליטים להמשיך בהריון, התינוק מוזמן למעקב אצל פרופ' שגיא, במרפאה לנוירולוגיה ילדים. במקרים שבני הזוג החליטו שברצונם להפסיק את ההריון, הם מופנים לוועדה העליונה להפסקת הריון. במרפאה פועלת עובדת סוציאלית המסייעת, במידת הצורך, בהתמודדות הנפשית עם הסיכון לקיומה של בעיה בעובר, ובקבלת ההחלטות ע"י בני הזוג לגבי המשך ההריון.

   

  המרפאה פועלת מ-1996. צוות המרפאה פרסם מאז מעל ל-50 מאמרים בעיתונות הרפואית, בארץ ובעולם, המתארים את ניסיוננו ומחקרינו באבחון מומים במוח העובר והתוצא ההתפתחותי. כמו כן, צוות המרפאה כתב פרקים בספרות המקצועית המובילים בתחום האולטרה-סאונד ונוירולוגיה ילדים. המחקר המקורי והחלוצי בתחום זכה להערכה רבה והוצג בכנסים ארציים ובין-לאומיים.

   

  רוב המטופלות מופנות לבדיקה אחרי הדגמה של ממצא חשוד במוח בזמן בדיקה רוטינית. 25% מהן מופנות לקבלת חוות דעת נוספת מיחידות אולטרה- סאונד בבתי חולים אחרים, ואחרות מופנות בעקבות המלצה של המכון הגנטי, היחידה לנוירולוגיה ילדים או בעקבות בדיקת MRI. בנוסף, ניתן לקבוע תור באופן עצמאי. המרפאה מעניקה שירותים לנשים מכל רחבי הארץ.

   

  בעקבות הבדיקה במרפאה, אנו מאשרים את האבחנה של הרופא המטפל עבור כ-40% מהמטופלות, ונותנים יעוץ לגבי המשך ההריון והתוצא הצפוי אחרי הלידה. ביתר המקרים, האבחנה משתנה לאחר בדיקתנו והייעוץ לבני הזוג ניתן בהתאם.


  הצוות

  ד"ר צבי ליבוביץ, מנהל-שותף של המרפאה לנוירולוגיה של העובר ומנהל יחידת האולטרסאונד בביה"ח "בני ציון" בחיפה. ד"ר ליבוביץ מומחה באולטרסאונד מיילדותי וגניקולוגי. מורה בביה"ס לאולטרסאונד של החברה הישראלית לאולטרסאונד בגניקולוגיה ומיילדות. חבר בוועד החברה ובוועד ביה"ס לאולטרסאונד. ד"ר ליבוביץ הינו מומחה בעל שם עולמי בתחום האולטרסאונד למוח העובר. תחומי המחקר העיקריים: תיאור מומים במוח העובר וקביעת נומוגרמות העוזרות באבחון פתולוגיות מוחיות.

  פרופ' טלי שגיא, מנהלת-שותפה של המרפאה לנוירולוגיה של העובר, מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים במרכז הרפואי 'וולפסון' ופרופ' מן המניין ברפואת ילדים ונוירולוגיה ילדים באוניברסיטת ת"א. פרופ' שגיא התמחתה בנוירולוגיה ילדים ב-Mass General Hospital בבוסטון שבארה"ב. לפרופ' שגיא עניין מיוחד במומים מולדים של המוח והיא משתפת פעולה עם מרכזים חשובים בעולם באבחון וזיהוי גנים של מומים מוחיים. כמו כן, היא עורכת מחקרים הבודקים את התוצאות ההתפתחותיות של ילדים שבהריונם זוהו שינויים במוח, ומאפשרים לתת יעוץ מדויק להורים הפונים למרפאה. בנוסף, פרופ' שגיא משמשת כחברת מערכת במספר כתבי-עת מובילים בתחום וכעורכת משנה בכתב-העת Journal of Child Neurology.

  ד"ר דורית לב, מנהלת-שותפה של המרפאה לנוירולוגיה של העובר ומנהלת המכון הגנטי. ד"ר לב הינה מרצה בכירה באוניברסיטת ת"א. ד"ר לב תורמת ידע לגבי תסמונות רלוונטיות למומים שנצפו, וכן מספקת ייעוץ לגבי אפשרויות לבדיקות גנטיות בהריון, ולגבי סיכון ההישנות של הבעיה בהריונות נוספים של בני הזוג, או של בני משפחה אחרים.

  ד"ר ליאת גינדס, מנהלת היחידה לאולטרה-סאונד נשים ומרצה באוניברסיטת תל-אביב. ד"ר גינדס עוסקת בחקר הדימות התלת-ממדית של מוח העובר וחקר מומי המוח, כמו גם באבחון מומי פנים וחך שסוע. ד"ר גינדס מכהנת כיושבת ראש הקבוצה לתחום האולטרסאונד התלת-מימדי של ארגון האולטרסאונד הגניקולוגי העולמי (International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology - ISOUG).

  ד"ר קרינה (נינה) קריידן, מומחית לגניקולוגיה ומיילדות ורופאה בכירה ביחידה לאולטרסאונד.
  מושגים בתחום הנוירולוגיה של העובר

   

  ונטריקולומגליה (הרחבת חדרים): ההפרעה המוחית השכיחה ביותר, המתגלה באולטרסאונד של מוח העובר. מוגדרת כאשר רוחב חדרי המוח באזור האטריום (בקרן האחורית של החדרים) הינו מעל ל-10 מ"מ.

   

  אסימטריה של החדרים: כאשר רוחבו של חדר אחד במוח העובר גדול ב-2 מ"מ מרוחב החדר השני. כאשר חדר אחד גדול מ-10 מ"מ, אנו מגדירים הרחבה אסמיטרית של החדרים.

   

  הפרעות של הגומה האחורית במוח העובר:

  הפרעות בוורמיס - הוורמיס הוא החלק המרכזי של המוחון. הפרעות בהתפתחותו כוללות היפופלזיה (=ורמיס קטן לגיל הריון), ורמיס מסובב, אגנזיס של הוורמיס (הוורמיס חסר כולו או בחלקו).

  הרחבה של הגומה האחורית - ציסטה ארכנואידאלית, או מגה-ציסטרנה-מגנה, מלפורמציה ע"ש דנדי ווקר.

  היפופלזיה של הצרבלום (הקטנה של כל הצרבלום) - מתרחשת עם או בלי מעורבות של גזע המוח.

   

  CMV במוח העובר: CMV הוא הזיהום התוך-רחמי השכיח ביותר, יכול לגרום לפגיעות שונות במוח העובר, הניתנות להדגמה באמצעות אולטרסאונד ומעידות על פגיעה מוחית ביילוד.

   

  היקף ראש גדול (מקרוצפליה): כאשר היקף הראש של העובר גדול או שווה לשלוש סטיות קטן מהנורמלי.

   

  היקף ראש קטן (מיקרוצפליה): כאשר היקף הראש של העובר קטן או שווה לשלוש סטיות קטן מהנורמלי.

   

  מלפורמציות מוחיות:

  פולימיקרוגיריה (Polymicrogyria) - הפרעה בשלב הבתר-מיגרציה (לאחר נדידת תאי העצב). קליפת המוח מאופיינת בקפלים קטנים ומרובים.

  ליסאנצפליה (Lissencephaly) - הפרעה בשלב המיגרציה. קליפת המוח חלקה.

  הטרוטופיות פריונטריקולוריות (Periventricular Heterotopia) - הפרעה בשלב המיגרציה, שבה תאים נוירונליים מתבלטים אל תוך החדרים משום שלא נדדו אל קליפת המוח.

   

  ציסטות במוח העובר:

  ציסטות ארכנואידאליות - הצטברות של נוזל בין קרומי המוח.

  ציסטות של הכורואיד-פלקסוס - מקלעת של כלי-דם המצויה בתוך החדרים ואחראית על ייצור הנוזל התוך-חדרי.

  ציסטות סביב-חדריות (Periventricular pseudocysts) - ציסטות קטנות המצויות בקרבת הקרניים הקדמיות של חדרי המוח.

   

  ציסטות בחומר הלבן הסביב-חדרי - ציסטות הנוצרות כתוצאה מהפרעה בזרימת הדם למוח.  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  • מנכ"לית וולפסון, ד"ר אנגל, פגשה את שרת המשפטים

   השרה שקד שוחחה עם ד"ר אנגל על הקמת בית החולים לילדים על שם סילבן אדאמס במרכז הרפואי וולפסון, ועל הרחבת הפעילות בתחום 'הצל לבו של ילד'

  • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

   רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

  • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

   ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

  • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

   אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

  • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

   ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

  • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

   אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

  • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

   בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

  • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

   עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

  • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

   מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

  • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

   "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

  • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

   הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

  • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

   ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

  • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

   The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

  • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

   פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

  • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

   פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

  • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

   עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

  • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

   ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

  • MRI בדרך ל"וולפסון"

   משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

  • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

   המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

  • דרושים מתמחים בהרדמה

   מחלקת ההרדמה ב'וולפסון' מציעה תנאים מיוחדים למתמחים, בדמות מענק מקצוע מיוחד, תקן של משרד הבריאות והשתתפות בתשלום שכר הדירה. לפרטים והגשת מועמדות יש לפנות למחלקה בפקס: 03-5028843, או בדוא"ל: ezri@wolfson.health.gov.il

  • קו תמיכה לילדים חולי קרוהן והורים

   במסגרת המערך לתמיכה בילדים ומתבגרים חולי IBD (מחלות מעי דלקתיות, וביניהן קרוהן), אנו משיקים קו טלפוני לתמיכה וסיוע, אשר יופעל על ידי אמהות בהתנדבות. זמני הפעילות: ימי שני, בין השעות 13:00-16:00, בטלפון: 03-5028487

  • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

   בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

  • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

   בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

  • "חודש הקשיש" ב-'וולפסון'!

   החל מיום ג', ה-8 באוקטובר ועד לסיום החודש יתקיימו במרכז הרפואי הרצאות, סדנאות ופעילויות שונות למען בני גיל הזהב, במטרה לשפר את המודעות לסכנות ועזרי בטיחות בהם ניתן להשתמש

  • כנס בנושא מיאלומה

   ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

  עבור לתוכן העמוד