חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  פריצת דיסק וסכיאטיקה

  כאבים מקרינים לאורך הרגל נובעים לעיתים קרובות מלחץ על עצב. הגורם השכיח ביותר לכאב חריף לאורך הרגל הוא פריצת דיסק.

  הדיסק הוא מבנה מעוגל המשמש כבולם זעזועים בין חוליות. הדיסק מורכב משני חלקים: מעטפת סיבית קשיחה (אנולוס פיברוזוס) ותוכן דמוי ג'לטין (נוקלאוס פולפוזוס). עם ההתבגרות התוכן הג'לטיני מאבד מתכולת המים ומגמישותו, ובמעטפת עלולים להיווצר קרעים. מאמץ פתאומי עשוי לגרום להרחבת הקרע במעטפת הדיסק, ולפריצת החומר הג'לטיני אשר ילחץ על העצב בסביבתו. לעתים, פריצת הדיסק אינה נובעת ממאמץ פתאומי, אלא מתהליך הדרגתי.

  בדיקות CT או MRI עוזרות באבחון פריצת הדיסק, ומהוות שיקול משמעותי כאשר נבדקת אפשרות ניתוחית, או טיפול בהזרקה לסביבת העצב הלחוץ.

  החדשות הטובות הן ש-85% מהסובלים מכאב סכיאטי (כאב מקרין לאורך הרגל) משתפרים ללא התערבות ניתוחית. פריצת הדיסק אינה נעלמת, אולם הגירוי הדלקתי סביב העצב משתפר ובחלק מן המקרים ישנה ספיגה חלקית של הדיסק הפרוץ. במידה ולא קיימת חולשה מתקדמת ברגל, או הפרעה בשליטה על מתן צואה ושתן, עדיף להמתין כ-6 שבועות בטרם נשקלת האפשרות לבצע ניתוח דיסקטומיה. בחלוף הכאב יש לשוב לפעילות גופנית רגילה ולחזק את שרירי הבטן והגב. הרמת משאות תתבצע על ידי כיפוף מפרקי הירכיים והברכיים, תוך שמירה על גו זקוף ונשיאת המשא קרוב לגוף.

  בהחלטה על ניתוח קיימים שני שיקולים: האפשרות לשיפור ספונטאני בכאבים מחד, והצורך להימנע מכאב סכיאטי ממושך, אשר יפחית את הצלחת הטיפול הניתוחי, מאידך.

  לעמוד השירות לניתוחי עמוד שדרה

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

   פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

  • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

   פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

  • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

   "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

  • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

   עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

  • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

   ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

  עבור לתוכן העמוד