חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  היצרות תעלה ספינאלית

  היצרות התעלה הספינאלית היא אבחנה רנטגנית ולא מחלה. אצל 60% מבני ה-60 ישנה היצרות של התעלה הספינאלית אף אם אינם מודעים לה, והשכיחות באוכלוסייה גוברת עם עליית הגיל.

  חתך רוחבי דרך עמוד שדרההתעלה הספינאלית בנויה מטבעת גרמית אשר חלקה הקדמי מורכב מגוף החוליה וחלקה האחורי והצדי מהאלמנטים האחוריים, הכוללים את זיזי החוליה. בין החוליות נמצא הדיסק הבין-חולייתי קדמית לתעלה ומפרקים אחוריים עם רצועות אחורית לתעלה. בתעלה הספינאלית עוברים העצבים בתוך תווך נוזלי ומוקפים מעטפת הנקראת דורה (DURA). בין כל שתי חוליות יוצאים זוג עצבים מהתעלה הספינאלית דרך הפוראמן (FORAMEN) והם האחראים על עצבוב תחושתי ושרירי.

  היצרות התעלה הספינאלית עלולה להיות מרכזית (עקב בלט דיסק אחורי, צמיחת זיזים גרמיים או שבר, שגשוג יתר של הרצועות האחוריות) או פוראמינלית (ליד מוצא העצבים). במידה וההיצרות משמעותית ייווצר לחץ על העצבים.

  רוב האנשים בעלי היצרות ספינאלי לא סובלים מסימפטומים ואינם מודעים כלל לקיומו. רק בנוכחות סימפטומים כגון כאבי רגליים, כבדות ונימול בעת עמידה והליכה מדובר בסטנוזיס בעל משמעות קלינית. הופעת הסימפטומים בעת פעילות קשורה להחמרה זמנית של ההיצרות והלחץ העצבי. עם החמרת ההיצרות מרחק ההליכה האפשרי פוחת.

  היצרות התעלה הספינאלית אינה מהווה מקרה חירום רפואי, אלא מצב כרוני המשפיע על איכות החיים, ולכן הטיפול בהתאם. יש לשלול סיבות אחרות לתלונות, כגון מחלת כלי דם או שינויים עצביים פריפריים כתוצאה מסכרת וכן הלאה. הטיפול הוא סימפטומאטי וכולל פיזיותרפיה, משככי כאבים ונוגדי דלקת. במידה ולא חל שיפור תחת טיפול זה, ניתן לנסות הזרקה אפידוראלית. כאשר קיימת השפעה משמעותית על איכות החיים נשקלת האפשרות הניתוחית, בין אם דקומפרסיה בלבד או שילוב עם קיבוע.

  לעמוד השירות לניתוחי עמוד שדרה

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

   פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

  • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

   פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

  • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

   "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

  • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

   עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

  • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

   ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

  עבור לתוכן העמוד