חיפושדלג על חיפוש

ניתוח דרך נקב אחד

9/06/2009

לראשונה בתחום הגינקולוגיה בישראל – ציסטות שחלתיות הוצאו בניתוח זעיר-פולשני (לפרוסקופי), דרך נקב זעיר, בודד, המוסתר בטבור. הניתוח החדשני הזה, שפותח רק לאחרונה וכמותו בוצעו רק מקרים ספורים במרכזים רפואיים בעולם, בוצע במחלקת נשים של המרכז הרפואי "וולפסון". 

פרופ' אברהם גולן - מנהל אגף נשים ויולדות ב"וולפסון", הסביר שניתוחים לפרוסקופים רגילים, למרות יתרונותיהם על ניתוחים פתוחים, דורשים לבצע בבטנה של המנותחת 3 נקבים לפחות, כל אחד מהם בקוטר של 5-12 מ"מ. דרך הנקבים האלה מחדירים מספר מכשירים לביצוע הניתוח כגון: מצלמה, מספריים, מכשירי חיתוך ועצירת דמם, בעוד שבניתוח החדשני הזה עושים זאת דרך נקב אחד בלבד, בטבור, מה שמקנה לו יתרונות בריאותיים ואסתטיים ברורים. 

המנותחת הראשונה היא אשה בת 79, עם ציסטות בשתי השחלות. לאור גילה הוחלט לכרות את שתי השחלות, כשהניתוח הלפרוסקופי בוצע דרך נקב אחד בלבד, שהוסתר בטבור, ללא חתך בטני ומבלי להשאיר בבטנה צלקת. הניתוח המורכב, שדורש מיומנות גבוהה של המנתח ושימוש בציוד לפרוסקופי גמיש, ארך כ- 3/4 שעה בלבד. הודות לניתוח הזעיר פולשני הזה, הריפוי וההתאוששות של החולה היו מהירים והיא שוחררה לביתה יום לאחר הניתוח.  

ניתוח נוסף כזה בוצע באשה בת 38 שטופלה בעבר עקב סרטן השד, ובבירור הגנטי נמצאה חיובית לגן ה- BRCA (סרטן שד ושחלה משפחתיים). למרות גילה הצעיר, הוחלט לכרות את שחלותיה למניעה. גם אצלה ארך הניתוח כ- 3/4 שעה ועבר בהצלחה וכמעט ללא סימן בבטנה (מלבד הנקב הבודד בטבור). 

רופאי מחלקת נשים ב"וולפסון" מיומנים ומנוסים בניתוחים לפרוסקופיים מתקדמים. פרופ' גולן ייסד בשנת 1999 את החברה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגית ועמד בראשה ב- 4 שנותיה הראשונות. ד"ר רון שגיב וד"ר רן קידר שהשתתפו בניתוחים הללו הם מנתחים מנוסים, וממשיכים את דרכו של פרופ' גולן בחברה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגית.

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד