חיפושדלג על חיפוש

ריסוק אבניכליות בניתוח חדשני

30/08/2009
ריסוק אבניכליות בניתוח חדשני

במחלקה האורולוגית של המרכז הרפואי "וולפסון", בוצע ריסוק אבנים בכליות בגישה מלעורית (דרך העור) אנדוסקופית זעיר פולשנית, ולראשונה בארץ – בשכיבה פרקדן על הגב. 

פרופ' עמי סידי – מנהל המחלקה האורולוגית, הסביר שריסוק אנדוסקופי של אבני כליה מיועד לאבנים הגדולות מ- 2 ס"מ, אבני יציקה ואבנים קשות במיוחד. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לתוך הכליה דרך נקב באזור הגב המותני, דרכו מועבר מרסק על קולי, ומבוצע ריסוק האבן תוך שאיבת הפירורים. עד היום, הניתוח נערך בהרדמה מלאה, בשכיבה על הבטן, עקב הקושי להגיע לכליות הנמצאות באזור האחורי של הגוף. לתנוחה זו חסרונות כגון: קושי בהנשמה ובשמירה על צנרת ההנשמה לבל תינתק. לאחר מתן הרדמה כללית בשכיבה על הגב (מכיון שלא ניתן לבצע הרדמה כללית בשכיבה על הבטן), מסובבים את החולה לתנוחת הניתוח, דהיינו לשכיבה על הבטן. 
צילום: ד"ר א. חייפץ

ד"ר אלי תבדי – אורולוג בכיר שביצע את הניתוח, הסביר כי החידוש בניתוח שהתבצע ב"וולפסון", הוא שהניתוח מבוצע כשהחולה שוכב על גבו עם מותן מורם, מה שמקל על צוות המרדימים, ומפחית סיבוכים למנותח, בעיקר כשמדובר בחולה עם עודף משקל. 

ד"ר תבדי דיווח כי הניתוח המתקדם הזה בוצע באשה בת 50 השוקלת 140 ק"ג, שהגיעה לאישפוז בביה"ח במצב קשה עקב אבני יציקה (אבנים גדולות) בשתי כליותיה שגרמו לזיהום כללי (ספסיס) והיא עברה החייאה והנשמה. לאחר שחייה ניצלו אך החום לא ירד בגלל האבנים המזוהמות בכליות, בוצע הניתוח בשתי הכליות, בהפרש של חודש בין ניתוח כליה אחד לשני. למרות שהיתה עדיין מונשמת, עברו הניתוחים בהצלחה רבה, ללא מצוקה נשימתית במהלך הניתוח וללא שאריות של אבנים לאחר הניתוח.  

ד"ר תבדי הדגיש שהניתוח הזה בתנוחה גבית חשוב במיוחד לבעלי עודף משקל ומחלות ריאתיות, שחלקם נאלצו עד היום לעבור ניתוח פתוח ולא אנדוסקופי, עקב קשיי הרדמה בתנוחה הבטנית.

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד