חיפושדלג על חיפוש

גילוי מוקדם - יסוד ההחלמה

23/11/2009

מרפאה חדשנית "יד ביד" לטיפול בנשים בריאות בסיכון לחלות בסרטן השד והשחלה עקב היותן נשאיות מוטציה עם נטיית יתר למחלה, נפתחה במרכז הרפואי "וולפסון". המרפאה מנוהלת ע"י ד"ר חנה וינקלר – גנטיקאית, עם ד"ר טלי לוי – מנהלת היחידה הגינקו-אונקולוגית, ופרופ' מיכאל מוג'ה – מנהל מחלקה כירורגית ב' 

בישראל מתגלים כל שנה כ- 4,000 מקרים חדשים של סרטן השד, כשידוע כי בעדות מסוימות יש שכיחות יתר של מוטציות באחד משני הגנים, עם נטייה של פי 6-8 לחלות בסרטן השד ופי 30 לחלות בסרטן השחלות, מאשר בכלל האוכלוסייה. כמו כן יש משפחות של נשאיות, שהסרטן מתגלה במספר דורות, מופיע בגיל צעיר ומתאפיין במספר רב של נשים חולות. 

נשים בריאות בסיכון, שעברו בדיקה גנטית ונמצאו נשאיות של המוטציה, נכנסות למעקבים מיוחדים ותכופים, ומוצעים להן טיפולים מונעים כגון כריתת שדיים וכריתת שחלות. נשים רבות נרתעות מהטיפולים המונעים ומארגון המעקב המורכב, הכרוך בלחץ נפשי ובטרחה רבה.  

המרפאה ב"וולפסון" באה להקל על נשים אלה ומציעה להן מסגרת שבה מתבצעת באותו היום בדיקה גינקולוגית, בדיקת כירורג שד וייעוץ גנטי, ניתן מענה לשאלות הרבות שעולות כמו: שאלות פריון, גלולות למניעת הריון, המראה החיצוני בעקבות כריתת שדיים ועוד. המרפאה דואגת לבדיקות נוספות של הדמיה ובדיקות דם תקופתיות, וכן מזמנת את הנשים פעמיים בשנה לביקורת חוזרת, כדי לשמור על היענות גבוהה וערנות לבריאותן. 

ד"ר וינקלר הסבירה כי מטרת המרפאה היא לדאוג שנשים בריאות, נשאיות של מוטציית הגן, לא תגענה לטיפול כשהן כבר חולות, והוסיפה כי רצוי שנשים בסיכון יתחילו את המעקב כבר מגיל צעיר.  ד"ר וינקלר סיפרה כי הנשים שמגיעות למרפאה ב"וולפסון", הביעו את שביעות רצונן מקיום מסגרת שמקלה על המעקב המורכב ונותנת מענה לדברים שמטרידים אותן. לדבריה רופאי המרפאה מבקשים לשמור את הנשאיות בריאות לשנים ארוכות, כשגילוי מוקדם הוא יסוד ההחלמה.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד