חיפושדלג על חיפוש

גז אוזון (O3) מסייע בריפוי פצעים ברגלי חולי סוכרת

25/07/2011

ד"ר חוליו וינשטין, מנהל יחידת הסוכרת בוולפסון: "כאן בישראל, נערך המחקר הראשון בעולם - ובינתיים גם היחיד - אשר חקר את יעילות האוזון בריפוי כיבי רגל סוכרתית על פי דרישות הרפואה המערבית " 
כחצי מיליון אזרחים בישראל (15%) הינם חולי סוכרת הנמצאים בסכנה של קטיעת גף, כתוצאה מכיבים ברגליים. 

מחקר שנערך בבית החולים וולפסון, בשיתוף עם בית החולים סורוקה, הוכיח בצורה מדעית - לראשונה בעולם - כי השימוש בגז האוזון מאפשר ריפוי כיבים ברגליים של חולי סוכרת.

במסגרת המחקר טופלו 61 חולי סוכרת עם כיב ברגל. הטיפול כלל ניקיון של הכיב ברגל, מתן אנטיביוטיקה וחבישה הולמת. במקביל, כל המטופלים התבקשו להכניס את הרגל עם הכיב לתוך תא פלסטיק סגור, 3 פעמים בשבוע למשך 30 דקות כל פעם. מחצית המטופלים הכניסו את רגלם לתוך תא המכיל גז אוזון, ואילו המחצית השנייה של המטופלים הכניסו את רגלם לתוך תא המלא באוויר החדר. קרי – תא שאינו מכיל חומר מיוחד בעל השפעה.

התוצאות הראו כי בקרב החולים אשר טופלו הלכה למעשה בגז אוזון נצפתה סגירה מלאה של הכיב אצל 81% מהם, ולעומת זאת בקרב המחצית השנייה של המטופלים אשר למעשה לא טופלו בחומר פעיל נצפתה סגירה של כיבים אצל 33% בלבד. ההבדל הינו בעל משמעות סטטיסטית מובהקת.

ד"ר חוליו וינשטין, מנהל היחידה לטיפול בסוכרת במרכז הרפואי וולפסון: "הרפואה המערבית מתקשה להכיר בגז אוזון כאמצעי לזירוז ריפוי פצעים כרוניים. הסיבה העיקרית נעוצה בעובדה כי על מנת להמליץ בוודאות על טיפול מסוים, הרפואה המערבית מחייבת 'רפואה מבוססת ראיות'. על כן, על מנת לייחס תכונות ריפוי בלעדיות לאוזון, יש צורך בביצוע עבודת מחקר פרוספקטיבית, בה יטופלו באופן אקראי מחצית מהסוכרתיים עם אוזון והמחצית השנייה בלעדיו".

עוד הוסיף ד"ר וינשטין: "למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הראשון בעולם, ובינתיים גם היחיד, שבדק וחקר את יעילות האוזון בריפוי כיבים ברגליים של חולי סוכרת, על פי דרישות הרפואה המערבית". 

מזה שנים רבות מייחסים לגז אוזון תכונות מיטיבות ומרפאות פצעים קשיי ריפוי. האוזון מחטא את הפצע, דבר המקל על תהליך הריפוי. בנוסף, נראה כי לגז האוזון ישנה השפעה חיובית נוספת על הרקמה הפצועה, המתבטאת בעידוד גורמי צמיחה חיוניים המזרזים את תהליך ההצטלקות.

במקרים רבים, פצע או כיב ברגל של חולה סוכרת, עלול שלא להבריא ולהישאר פתוח זמן ממושך. לעיתים מספר חודשים ואף שנים. פצע פתוח מסוג זה עלול להזדהם ולהוביל לנמק. מכאן הדרך לצורך בקטיעת החלק הנגוע, קצרה ביותר. כ 15% מכלל חולי הסוכרת, (כחצי מיליון מהם בישראל בלבד), מפתחים כיב במהלך חייהם. בכל רגע נתון, בין 3 ל- 4 אחוזים מחולי הסוכרת לוקים בכיבים מזוהמים ברגליים. הסיכון לקטיעת גף גבוהה אצל סוכרתיים פי 15- 40, תלוי בסקרים השונים, בהשוואה לאנשים ללא סוכרת.

השימוש בגז אוזון כמסייע לרפא כיבים כרוניים ברגליים של חולי סוכרת, מקובל מזה שנים רבות בארצות רבות בעולם, אך בעיקר בחלק מהמדינות של ברית המועצות לשעבר.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד