חיפושדלג על חיפוש

שיטה חדשה לאיתור חולים עם הפרעות בליעה

2/04/2006

בימים אלה פורסם מאמרם של ד"ר חיים פלקסמן וחבריו, מהמרפאה להפרעות בליעה במרכז רפואי "וולפסון", בכתב עת אירופי מוביל לרפואת א.א.ג. (European Archives of Oto-Rhino-Laryngology) על שיטה חדשה שפיתחו, לאיתור חולים עם הפרעות בליעה המסכנות את הריאות.

המאמר שנחשב ע"י עורכי העיתון כפורץ דרך, התפרסם תחילה בגירסה האלקטרונית (באינטרנט) של העיתון, ויופיע בגירסה המודפסת בעוד כחודשיים. 

דר' יהודה רוט – מנהל מחלקת אף-אוזן-גרון ב"וולפסון" ושותף לפיתוח השיטה החדשה, הסביר שהשיטה בודקת את כושר התחושה בגרון אצל חולים לאחר

אירוע מוחי, חולים עם גידולים באזור מיתרי הקול, ילדים עם הפרעות שונות, שכולם סובלים מהפרעות בבליעה של נוזלים ומוצקים. השיטה מצליחה לנבא מיהם החולים שעלולים לשאוף את המזון לקנה הנשימה ולתוך הריאות ובכך להסתכן בדלקת ריאות קטלנית. בחולים אלה יש לבחור בהזנה באמצעות צינור המוביל את המזון ישירות לקיבה. 

חולים, אשר למרות הפרעות הבליעה שלהם, נמצא כי אינם בסכנה לשאיפת המזון לריאות, יכולים להמשיך באכילה רגילה דרך הפה, בלי צורך בזונדה, דבר המשמר איכות חיים גבוהה וטובה יותר.

דר' רוט הסביר כי אירוע מוחי הוא מחלה שכיחה, הפוגעת באלפים מדי שנה, כאשר הפרעות בבליעה הן אחת הסיבות העיקריות למוות מהמחלה. הפרעות בליעה נגרמות גם ע"י מחלות גרון כגון גידולים באזור מיתרי הקול. גם בילדים רבים מופיעות הפרעות בבליעה כגון אצל פגים, ואצל ילדים עם מחלות לב וריאה, הפרעות נוירולוגיות, איחור התפתחותי, חבלות בחלל הפה, הקאות מרובות, האכלה כוחנית ולאחר הנשמה ממושכת. בילדים שכיחות גם הפרעות פסיכולוגיות המסבכות את תהליכי הטיפול. 

דר' רוט אמר כי השיטה החדשה תסייע לשפר, במידה משמעותית, את איכות חייהם של חולים רבים.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד