חיפושדלג על חיפוש

מרפאה חדישה לטיפול בטנטון

מחלקת אף-אוזן-גרון פתחה מרפאה חדישה לטיפול בטנטון – צפצוף באוזניים, הגורם סבל רב לאנשים רבים. 

הטנטון הינו תלונה שכיחה מאוד, המופיעה בדרגות שונות בכ – 30% מהאוכלוסייה. מדובר בתופעה בה האדם שומע צליל או צלילים ללא כל גירוי חיצוני, כגון צפצוף, שריקה, המיית גלים, רעשי מנוע או פעימות לב. עוצמת הטנטון יכולה לנוע בין הפרעה קלה ברקע, שמטרידה מעט וניתן ללמוד לחיות איתה, לבין מחלה קשה מאד, שמטרידה ללא הרף, וגורמת להפרעות שינה, חרדה, חולשה כללית וירידה ביכולת הריכוז. 

בישראל יש מאות אלפים של נפגעי רעש במקומות עבודה ושל נכי צה"ל שנפגעו במהלך שירותם, אשר סובלים מטנטון בחומרה הגורמת לנכות משמעותית. מדובר בבעיה נפוצה, שמחייבת התייחסות ופיתרון.  

עד השנים האחרונות היה מקובל כי לתופעה יש סיבות שונות, שקשה לאתרן, שמדובר בתלונה סובייקטיבית, שקשה לכמת ולאמת אותה, ושבדרך כלל לא ניתן להציע טיפול, אלא יש ללמוד לחיות עם הבעיה. 

ד"ר יהב אורון – אחראי המרפאה לטנטון ב"וולפסון", אמר כי כיום ניתן לסייע לחולים בדרכים רבות, כשבחלק נכבד מהם ניתן להעלים את הטנטון לחלוטין. ולאחרים ניתן לסייע  לחזור לתפקוד תקין למרות קיום הטנטון.  

במרפאת הטנטון נערכות לכל נבדק בדיקות מקיפות כדי לאתר את הגורמים: פירורי שעווה או שערות באוזניים, גידולים שפירים של עצב השמיעה, מחלות של מפרק הלסת, התכווצויות של שרירי הפנים והצוואר, חבלה לצוואר, תופעת לוואי של תרופות מסוימות, הפרעות בחילוף החומרים, הפרעה נפשית ועוד. 

הטיפול בטנטון מותאם לכל אדם לפי האבחנה, וניתן ברוב המקרים ע"י קלינאיות תקשורת בכירות, שהוכשרו בחו"ל במיוחד. הטיפולים האפשריים כוללים: מתן תרופות, מיסוך הטנטון ע"י מכשירים הגורמים לרעשי רקע עדינים, טיפול בהפרעות שמיעה ע"י התאמת מכשיר שמיעה או ניתוח, תרגילי הרפיה באמצעות היפנוזה או משוב ביולוגי (ביו-פידבק) וטיפול התנהגותי-קוגניטיבי בשיטת ה - TRT (שיטה בריטית שמניבה הצלחות טיפוליות מרשימות). לפי הצורך מוצע גם טיפול בגישות מתחום הרפואה המשלימה.  

ד"ר יהודה רוט – מנהל מחלקת א.א.ג. - ניתוחי ראש וצוואר הסביר שהתפיסה הבסיסית של המחלקה היא כי תפקידה, כמרכז מצוינות בבית החולים, הוא להציע שירותים ייחודיים ומתקדמים, שמפאת מורכבותם ומורכבות הפעלתם ניתן לקבלם רק בבית חולים ולא במרפאות בקהילה. לפיכך הוחלט על פתיחת המרפאה לטיפול בטנטון, בגלל ריבוי המקרים בציבור, הדעה הרווחת שכאילו אין טיפול לבעיה, והצורך בידע מקיף ובהקדשת זמן לכל מטופל, כדי לנסות לסייע ולשפר את איכות חייהם של רבים מהסובלים מטנטון.                            

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד