חיפושדלג על חיפוש

סוף סוף גילו מה הבעייה של אלירז

12/03/2007

פורסם מוסף הבריאות של "י דיעות אחרונות", 18.2.2007 מאת אריאלה איילון

 

אלירז חדד, היום בן 9 וחצי, התחיל להקיא כשהיה בן 8 חודשים. הוא אובחן כסובל מרפלוקס – תופעה שמתבטאת בחזרה לא רצונית של  תוכן הקיבה לוושט." זה התבטא בהקאות רבות, בעיקר אחרי האוכל ואחרי שיעול" , נזכרת האם. " היו פעמים שאחרי שהאכלתי אותו הוא השתנק, חירחר  ונחנק לי מול העיניים"

אלירז טופל בלוסק, תרופה שמונעת היווצרות חומצה בקיבה. אך לדברי אימו התרופה לא הועילה ומצבו החמיר. כשהיה בן 6, אובחן אלירז כחולה באסתמה קשה, אבל השיעול ,החרחורים וההקאות רק החריפו. "ראיתי שאפילו הרופאים כבר לא יודעים מה לעשות איתו" מספרת האם. "כמוצא אחרון הם החליטו לשלוח אותו לבדיקה שתאבחן אם מקור ההקאות  הוא הרפלוקס או האסתמה ,כדי שיוכלו לדעת איזה טיפול תרופתי להתאים לו". 

תוצאות הבדיקה הפתיעו את המשפחה. התברר שאלירז כלל לא סובל מרפלוקס, ושהסיבה להקאות ולהשתנקויות  נעוצה בכלל באסתמה. עוד התברר שהטיפול התרופתי שקיבל כל חייו היה מיותר לחלוטין. כשהתבררה האבחנה הנכונה  קיבל אלירז מיד טיפול תרופתי אחר, ששיפר את מצבו והפחית את ההקאות ואת תדירות ההשתנקויות והשיעולים. 

הבדיקה הייחודית שעבר אלירז נחשבת לחדשנית בעולם ונערכת במרכז הרפואי וולפסון. היא נעשית באמצאות מכשיר אימפנדס, שמבוסס על בדיקת תנגודת למוליכות חשמלית.

"במהלך הבדיקה  מחדירים צינורית דקיקה דרך הנחיר לוושט (כמו זונדה) ומקבעים אותה שם למשך 24 שעות" מסביר ד"ר אריה לוין, מנהל היחידה לגסטרו ותזונה בילדים בוולפסון." הצינורית מחוברת בסליל למכשיר שדומה  לביפר גדול שתלןי על עגלה לצד הנבדק. המכשיר בודק מוליכות וחומציות בו זמנית ,והתחכום שלו מתבטא בכך שבמהלך יממה  הוא רואה את תוכן הוושט, את זרימת המזון אליה וכן את הפסקות  הנשימה. בנוסף המכשיר מסוגל לאתר גם תנועת אוויר בוושט ובכך לסייע לרופאים לאבחן אם השיעול והחנק נגרמים כתוצאה מרפלוקס או ממחלות אחרות." 

אחרי 24 שעות מנתקים את הצינורית  ובאמצאות תוכנה משוכללת מפענכים את הממצאים שהצטברו. "האבחון לכאורה הפשוט הזה הוא משמעותי ומהותי ביותר ,כי לא פעם ,כמו במקרה של אלירז ,הרופאים טועים באיבחון והחולה מקבל טיפול ממושך ושגוי." אומר ד"ר לוין. "רק בעזרת הבדיקה הזו התברר שלאלירז כלל לא היה רפלוקס" 

הרפלוקס הוא כאמור תופעה שבמהלכה חוזר תוכן הקיבה לוושט. התופעה נפוצה בתינוקות ובמבוגרים והיא גורמת לצרבת, להשתנקויות, לשיעולים ואצל תינוקות גם להפסקת נשימה מסוכנת.

בעשור האחרון הלך והתעצם הוויכוח המקצועי בין רופאי הגסטרו בעולם בשאלה  אם הפסקות נשימה אצל תינוקות מקורן ברפלוקס או באסתמה. 

" בעבר הרופאים סברו שסיבוכי הרפלוקס נגרמים מחומציות, והיא שצורבת בוושט וגורמת לשיעול ןלהפסקות נשימה" אומר ד"ר לוין. "אבל לאחרונה הופרכה התזה הזו, כיוון שנמצא שאצל חלק מהלוקים ברפלוקס תוכן הקיבה שעלה לוושט כלל לא היה חומצי. עד היום פיתחנו מכשירים שסייעו לנו לבדוק אם תוכן הקיבה חומצי או לא, אבל לא יכולנו לבדוק תכונות אחרות שלו או להוכיח קשר ברור בין זה לבין התסמונת שכוללת שיעולים ,חרחורים והפסקות נשימה" 

המכשיר החדש ,האימפנדס, מאפשר כאמור  איבחון טוב יותר וחוסך מהמטופלים טיפולים שגויים ומיותרים לרבות ניתוחים." המכשיר הומצא לפני כשש שנים בגרמניה ונרשם עליו פטנט בארה"ב. בשנה האחרונה הוא הפך לכלי איבחוני ומחקרי  במרכזים רפואיים באר"הב ובאירופה",אומר ד"ר לוין. הבדיקה במכשיר לא נכללת בסל הבריאות ומחירה 960- 1100 שקלים.   

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד