חיפושדלג על חיפוש

כללי התנהגות בתנאי חום חריגים

2/07/2007

פרופ' ראובן צימליכמן – מנהל מחלקה פנימית ו' ומנהל היחידה ליתר לחץ דם  מציע מספר כללי התנהגות בסיסיים, במזג אויר חם במיוחד, כפי שכבר היה וכפי שעוד צפוי להגיע בקיץ הנוכחי. יש להקפיד על כללים אלה במיוחד בתינוקות וילדים, קשישים ואנשים הנמצאים בקבוצות סיכון ו/או מקבלים טיפול תרופתי. 

1.    חובה להקפיד על שתיית כמויות מספיקות של נוזלים, מעבר לתחושת הצימאון.

2.    כמות המים שצריך לשתות ביממה נקבעת בהתאם לדרגת הפעילות ולטמפרטורה שאליה נחשף האדם – ברור שאדם שנמצא יותר בחוץ בימי שרב ומבצע פעילות גופנית הגורמת להזעה מרובה ולאבדן נוזלים, זקוק להרבה יותר מים בשתייה. אנשים עם דרגת פעילות נמוכה חייבים לשתות לפחות כ – 3 ליטר ביום. אנשים העוסקים בפעילות גופנית זקוקים לשתיה של 3-5 ליטר ביום.

3.    בימי שרב – כל השייכים לקבוצות סיכון, חייבים לא רק לשתות הרבה אלא גם להשתדל להישאר בבית ממוזג ולהימנע מפעילות גופנית בחוץ.

קבוצות סיכון:

 • בראש וראשונה קבוצות של חולים שאינם מסוגלים להגיע למים ולשתות בהתאם לדרגת הצימאון שלהם. כאן הכוונה בעיקר לתינוקות, ילדים, זקנים, ובמיוחד חולים המרותקים למיטה ותלויים בסיוע.
 • חולים הסובלים ממחלה חריפה המשפיעה על מאזן הנוזלים בגוף, כמו מחלה עם חום גבוה שבה קיים איבוד מוגבר של נוזלים, חולים הסובלים משלשולים (קלקול קיבה), הקאות או קושי ביכולת לשתות – כל אלו חייבים להיוועץ ברופא המטפל.
 •  חולים הסובלים מהפרעות במלחים בדם וחולים הסובלים ממחלות כליה ובמיוחד חולים המטופלים בדיאליזה, חייבים להיוועץ ברופא המטפל.
 • חולים המקבלים תרופות המחייבות שתייה מרובה חייבים בתשומת לב מיוחדת. 

סימני מחסור בנוזלים והתייבשות הם חולשה, סחרחורת, נטייה לנמנום, התעלפויות.

עם הופעת הסימנים יש לקרר את הנפגע, להשכיבו ולתת לו נוזלים בשתייה או בעירוי. במקרה של חשד למחסור בנוזלים, יש להפסיק פעילות גופנית ולתת נוזלים (שתייה קרה עדיפה על שתייה חמה במצבים אלו). מאחר ומדובר בשתייה מרובה, מומלץ על שתייה בכמויות קטנות, לעיתים תכופות, כדי להשלים את הנוזלים החסרים. 

ד"ר יצחק ברלוביץ – מנהל "וולפסון", אמר כי מודעות ומניעה היא הרפואה הטובה ביותר וביה"ח "וולפסון" מוציא את הכללים הללו, להתנהגות בימי שרב, כשירות לציבור.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד