חיפושדלג על חיפוש

אנטיביוטיקה לאירוע מוחי

פריצת דרך בטיפול באירועים של שבץ מוחי חריף ע"י מתן האנטיביוטיקה מינוציקלין במהלך 24 השעות הראשונות לאחר האירוע – הושגה ע"י צוות חוקרים, בראשותו של ד"ר יאיר למפל, מנהל המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי "וולפסון". 

פרטי המחקר פורסמו השבוע בירחון האמריקאי החשוב Neurology, ועוררו עניין רב בקהילת מדעני הנוירולוגיה בעולם.  

עד כה התמקדו מרבית המחקרים בעולם בניסיון להציל את הרקמה המוחית הפגועה בחלון הזמן של 3 השעות הראשונות לאחר האירוע. זמן זה הוא התקופה בה הנזק לרקמת המוח בעקבות חסימת זרימת הדם מגיע לשיא עוצמתו. המחקר של ד"ר למפל וצוותו השווה את עוצמת הפגיעות הנוירולוגיות והתפקודיות ב – 74 חולים שטופלו במינוציקלין במהלך 24 השעות הראשונות לאירוע, בהשוואה ל – 77 חולים שלא טופלו. תוצאות המחקר הצביעו על שיפור ניכר בקבוצת החולים שטופלו בתרופה. לא ניצפו כל תופעות לוואי משמעותיות באף לא אחד מהחולים המטופלים. 

ייחודו של המחקר, בכך שהוא מצביע על אפשרויות טיפוליות גם מעבר ל – 3 השעות הראשונות לאחר האירוע. המחקר מצביע לראשונה על האפשרות לבלום לפחות חלק מהתהליכים במשך 24 השעות הקריטיות הראשונות ולשפר את מצבו התפקודי של החולה. 

ד"ר למפל אמר כי מחקרים נוספים מתבקשים כדי לאשש ולתחם בדיוק רב יותר את יעילות מינוציקלין בשבץ מוחי, הן מבחינת מועד הטיפול והן מבחינת המינון האופטימלי.

מינוציקלין היא תרופה הנמצאת בשימוש נרחב לטיפול בזיהומים שונים ואף לטיפול בפצעי בגרות. 

ד"ר יצחק ברלוביץ – מנהל המרכז הרפואי "וולפסון", אמר: "אני גאה בעבודה המקצועית של חוקרי המחלקה לנוירולוגיה ועל ההישג המכובד שהשיגו. מחקר זה מהווה נדבך נוסף בתכנית להקמת מרכז רב-תחומי לטיפול בשבץ מוחי במסגרת ביה"ח 'וולפסון'". 

* למידע נוסף ניתן לפנות לד"ר יאיר למפל:  050-7598460.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד