חיפושדלג על חיפוש

עירוי דם תוך-רחמי דחוף הציל חיי עובר

26/02/2008

קבוצת רופאים במרכז הרפואי "וולפסון", בראשותו של פרופ' יוסי שלו – מומחה בטיפולים פולשניים בעובר, הצילה בסוף השבוע, בפעולה מורכבת ומהירה, את חייו של עובר שהיה זקוק לעירוי דם תוך-רחמי דחוף. 

אשה כבת 37 מת"א, הנמצאת בחודש השביעי להריונה, בעלת סוג דם RH שלילי, ועובר בעל סוג דם RHחיובי, הופנתה ליחידה להיריון בסיכון גבוה - בניהולו של פרופ' קובי בר ב"וולפסון", עקב רמת נוגדנים גבוהה בדמה. 

מאחר ובמצב זה יש חשש להתפתחות אנמיה (חוסר דם) אצל העובר, בדקה היחידה לאולטרה סאונד מיילדותי - בניהולו של ד"ר גוסטבו מלינגר, את זרימת הדם במוחו של העובר. הבדיקה גילתה אנמיה עוברית קשה, המחייבת עירוי דם תוך-רחמי בהקדם, מאחר והעובר היה בסכנת חיים, כי חוסר הדם החמור גורם לכישלון רב-מערכתי ובצקת כללית, העלולה להוביל למותו של העובר.  

צוות רופאים שהוזעק לביה"ח בשבת וכלל את פרופ' שלו, ד"ר מלינגר ופרופ' בר, ערך, במרוץ נגד הזמן, עירוי דם תוך-רחמי להצלת העובר, שהוזרק דרך חבל הטבור, תחת אולטרה סאונד. זוהי פעולה מורכבת ומסוכנת, מאחר וכלי הדם של העובר קטנים מאד. העירוי עבר בהצלחה והוביל להתאוששות דרמטית במצב העובר. 

פרופ' אברהם גולן – מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי "וולפסון" הסביר שכיום המיומנות והמקצועיות של רפואת האם והעובר ב"וולפסון" הינן ברמה הגבוהה ביותר, המאפשרת טיפולים מתקדמים ומצילי חיים.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • אשת השנה ברפואה- פרופ' טלי שגיא

  פרופ' טלי שגיא מנהלת היחידה לנוירולוגיה ילדים, נבחרה השנה, בשל פעילותה בתחום הטיפול בקנאביס, בתינוקות המאובחנים על ספקטרום האוטיזם.

 • פרופ' יעקב בר מונה לראש החוג לגינקולוגיה של אונ' ת"א

  פרופ' יעקב בר, מנהל אגף נשים ויולדות ב'וולפסון', מונה באחרונה לראש החוג לגינקולוגיה ומיילדות של אוניברסיטת תל אביב.

 • ילדה מטוגו עברה בהצלחה צנתור במרכז הרפואי וולפסון

  "ילדה בת שמונה מטוגו הוטסה לישראל ועברה אתמול בהצלחה צנתור מורכב מציל חיים במרכז הרפואי "וולפסון" אריאל היא הילדה הראשונה שהוצאה לטיפול בישראל מטוגו, מצטרפת חדשה ל 55 מדינות שאזרחיהן זוכים לטיפולים רפואיים בארץ באמצעות עמותת "הצל לבו של ילד".

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

עבור לתוכן העמוד