חיפושדלג על חיפוש

עירוי דם תוך-רחמי דחוף הציל חיי עובר

26/02/2008

קבוצת רופאים במרכז הרפואי "וולפסון", בראשותו של פרופ' יוסי שלו – מומחה בטיפולים פולשניים בעובר, הצילה בסוף השבוע, בפעולה מורכבת ומהירה, את חייו של עובר שהיה זקוק לעירוי דם תוך-רחמי דחוף. 

אשה כבת 37 מת"א, הנמצאת בחודש השביעי להריונה, בעלת סוג דם RH שלילי, ועובר בעל סוג דם RHחיובי, הופנתה ליחידה להיריון בסיכון גבוה - בניהולו של פרופ' קובי בר ב"וולפסון", עקב רמת נוגדנים גבוהה בדמה. 

מאחר ובמצב זה יש חשש להתפתחות אנמיה (חוסר דם) אצל העובר, בדקה היחידה לאולטרה סאונד מיילדותי - בניהולו של ד"ר גוסטבו מלינגר, את זרימת הדם במוחו של העובר. הבדיקה גילתה אנמיה עוברית קשה, המחייבת עירוי דם תוך-רחמי בהקדם, מאחר והעובר היה בסכנת חיים, כי חוסר הדם החמור גורם לכישלון רב-מערכתי ובצקת כללית, העלולה להוביל למותו של העובר.  

צוות רופאים שהוזעק לביה"ח בשבת וכלל את פרופ' שלו, ד"ר מלינגר ופרופ' בר, ערך, במרוץ נגד הזמן, עירוי דם תוך-רחמי להצלת העובר, שהוזרק דרך חבל הטבור, תחת אולטרה סאונד. זוהי פעולה מורכבת ומסוכנת, מאחר וכלי הדם של העובר קטנים מאד. העירוי עבר בהצלחה והוביל להתאוששות דרמטית במצב העובר. 

פרופ' אברהם גולן – מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי "וולפסון" הסביר שכיום המיומנות והמקצועיות של רפואת האם והעובר ב"וולפסון" הינן ברמה הגבוהה ביותר, המאפשרת טיפולים מתקדמים ומצילי חיים.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
עבור לתוכן העמוד