חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  מרפאת אפליפסיה

  מנהל המרפאה: ד"ר אילן גולדברג

  רופאה בכירה:  ד"ר דליה שכטר-עמיר

  שעות פעילות מרפאת : 
    יום ב' 10:00-13:30 
    יום ה' 10:00-13:30


  קביעת תור: 
  03-5028111
  יש לבוא עם טופס התחייבות מתאים ( טופס 17 )

   

     אפילפסיה והתקפים אפילפטיים

  אפילפסיה היא מחלה לא נדירה ושכיחותה באוכלוסיה כ-0.5-1%. המחלה שכיחה גם בגיל הינקות והילדות וגם בגילאים המבוגרים. הסיבות למחלה שונות בגילאים השונים וכך גם מהלך המחלה והסיכוי להחלמה.

  התקף אפילפטי נגרם ע"י פעילות מוחית חשמלית לא תקינה, פתאומית ומוגבלת בזמן וזאת מסיבות שונות: חבלת ראש, גידול במוח, התפתחות מוחית לא תקינה, מחלות גנטיות ועוד, אולם ברוב המקרים הגורם אינו ידוע.

  ביטוי ההתקף, כלומר מה קורה במהלכו, משתנה בין חולים שונים ולעיתים אף באותו חולה ונקבע בהתאם לאזור בו מתרחשת הפעילות החשמלית הלא תקינה במוח.

  התקף אפילפטי עשוי להיות כללי או מוקדי. התקף אפילפטי כללי בא לידי ביטוי כאיבוד הכרה פתאומי מלווה בפרכוסים בגפיים ולעיתים איבוד שליטה על סוגרים ו/או נשיכת לשון. התקף אפילפטי מוקדי עשוי להיות פשוט או מורכב. התקף פשוט מתבטא כחסר נוירולוגי ממוקד למשל בצורת תנועתיות חריגה או הפרעה תחושתית באיבר מסוים וללא שינוי במצב ההכרה. התקף מורכב מתבטא בשינוי במצב ההכרה שמלווה בהתנתקות או בהתנהגות חריגה ולעיתים גם בפעילות מוטורית אוטומטית. לעיתים ההתקף המוקדי עובר הכללה, כלומר הופך להיות התקף כללי משני על כל מאפייניו.

  כאשר מתועד יותר מהתקף אחד ללא גורם חיצוני ידוע נקבעת אבחנה של אפילפסיה.  מרפאת אפילפסיה

  למרפאת אפילפסיה מופנים חולים עם אירועים חשודים כהתקפים אפילפטיים. כמו כן מופנים למרפאה חולים עם הפרעות שונות שביטוין איבוד הכרה וחסרים נוירולוגיים חולפים. חולים אלה עוברים תהליך של אבחון והתאמת טיפול. האבחון מתבסס בראש וראשונה על תיאור האירוע ע"י הנבדק ומי שהיה עד לאירוע וכן על בדיקות עזר EEG -  בערנות או בשינה לאחר חסך שינה, CT מוח, MRI מוח. לאחר האבחון מותאם טיפול תרופתי על פי סוג ההתקפים ובהתאם לנתונים נוספים כמו הריון או תכנון הריון, מחלות נלוות ועוד.

  בערך שליש מהחולים עם אפילפסיה לא חווים התקים חוזרים תחת טיפול תרופתי ממושך (תרופה אחת או שילוב של תרופות). בערך עוד שליש מגיבים באופן חלקי לטיפול התרופי אך ללא פגיע משמעותי באיכות החיים. במיקרי כישלון של הטיפול התרופתי עם 2
  תרופות ויותר, מצב המוגדר כ אפילפסיה עמידה לטיפול. במיקרים אלה נתן לציא טיפול אחרים כגון VNS (VAGAL NERVE STIMULATION) או טיפולים כירורגיים לפי סוג אפילפסיה וממצאים בבדיקות ספציפיות מתקדמות.  מעבדה EEG

  במעבדה יש  צוות טכנאיות מיומנות: עינת, סמר, מירי, רחל.

  מבצעות בדיקות EEG – אלקטרואנצפלוגרפיה: בדיקת EEG הינה בדיקה לא פולשנית ועיקרה רישום הפעילות החשמלית של המוח.

  בדיקה זו מסייעת באיבחון הפרעות פירכוסיות : אפילפסיה וסינדרומים אפילפטיים, הפרעות מטבוליות וניווניות של המוח וכן הפרעות מבניות של המוח.


  היחידה פועלת 5 ימים ומתבצעות בה כ-800-900 בדיקות בשנה של חולים מאושפזים ושל נבדקים אמבולטוריים המופנים ע"י קופות החולים, מיילודים ועד קשישים.


  השירותים המוצעים במעבדה הם:
   

  ♦ רישומי EEG בערנות.

  ♦ רישומי EEG בשינה לאחר חסך שינה.

  ♦ רישומי EEG עם ניטור וידאו.

  ♦ בדיקות אמבולטוריות במחלקות אישפוז.

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד