יחידת המחקר

מידי שנה מבוצעים בישראל למעלה מ-1000 מחקרים קליניים וניסוים רפואיים למציאת שיטות טיפול חדשניות ותרופות חדשות לשיפור מצבם של חולים במחלות שונות.      

רוב המחקרים הקליניים הם בתחום האונקולוגי, והמכון האונקולוגי בוולפסון הינו חלק ממערך המחקרים הקליניים הנ"ל.


כל המחקרים הקליניים המבוצעים בישראל נמצאים תחת פיקוח הדוק של משרד הבריאות ושל רופאים בכירים האחראיים לביצוע המחקר.

 

המשתתפים במחקר נהנים מטיפול חדשני שאינו קיים בסל התרופות בישראל ובמעקב צמוד של רופאים מומחים וצוות ניהול המחקר,כמו כן, מקבלים מימון מלא של עלויות הטיפול החדשני.

 

 

 

 

 

• מחקרים המתקיימים כרגע במכון

 

הטיפולים הניתנים במכון

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

 מחקרים המתקיימים כרגע במכון :  

 

 

 

 

 סרטן השד -    


• מחקר שלב 3, אקראי המשווה הטיפול במארגטוקסימאב (Margetuximab) ובכימותרפיה לעומת הטיפול בטראסטוזומאב  (Trastuzumab) ובכימותרפיה, במטופלים הסובלים מסרטן שד גרורתי חיובי ל-HER2 אשר קיבלו שני טיפולים קודמים נגד HER2 ונזקקים לטיפול מערכתי.


 

• ניסוי בשלב II אקראי, כפול-סמיות, עם ביקורת פלצבו, של רדיום-223 דיכלוריד בשילוב עם אקסמסטיין ( exemestane) ואברולימוס  (everolimus) לעומת פלצבו בשילוב עם אקסמסטיין ואברולימוס, למטופלים עם סרטן שד גרורתי עם תוצאה שלילית ל- HER2 וחיובית לקולטני הורמונים,עם גרורות בעצמות.


 

• ניסוי שלב II אקראי, כפול-סמיות, עם ביקורת פלצבו, של רדיום-223 דיכלוריד לעומת פלצבו לטיפול בנבדקות עם סרטן שד גרורתי עם תוצאה שלילית ל- HER2 וחיובית לקולטני הורמונים, עם גרורות בעצמות, שקיבלו טיפול רקע הורמונלי.


 

• ניסוי שלב III אקראי, פתוח, רב מרכזי, מבוקר, של ניראפאריב (niraparib) בהשוואה לבחירת הרופא, במטופלים עם סרטן שד, שליליים ל- HER2, עם תוצאה חיובית למוטציה BRCA בתאי נבט, אשר טופלו בעבר.


 

• מתן טיפול בנרטיניב בשילוב קפציטבין לעומת לפטיניב בשילוב קפציטבין למטופלים החולים בסרטן שד גרורתי מסוג   HER2+אשר קיבלו בעבר לפחות שני משטרי  טיפול ל- HER2 במסגרת מחלה גרורתית (NALA).

 

 

סרטן הלבלב -


• מחקר שלב III אקראי, כפול-סמיות, עם ביקורת פלצבו, רב-מרכזי, של אולאפאריב (olaparib) כטיפול אחזקה חד-תרופתי בחולי סרטן לבלב גרורתי עם מוטציית gBRCA שמחלתם לא התקדמה במהלך קו ראשון של כימותרפיה מבוססת פלטינום.

 


סרטן הערמונית  -


• מחקר שלב 3, אקראי, כפול סמיות, מבוקר-פלצבו של JNJ-56021927 בשילוב עם  טיפול להפחתת רמת האנדרוגנים (Androgen Deprivation Therapy - ADT) לעומת טיפול ב- ADT בלבד במטופלים עם סרטן ערמונית גרורתי בנפח נמוך הרגיש לטיפול הורמונלי (mHSPC).

 

     

 סרטן ריאות -


• מחקר שלב III גלוי תווית, אקראי, על השימוש באטזוליזומאב (MPDL3280A) נוגדן נגד  PD-L1 בשילוב עם קרבופלטין או ציספלטין + פמטרקסד בהשוואה לשימוש בקרבופלטין או ציספלטין + פמטרקסד לטיפול במטופלים שלא טופלו בעבר בכימותרפיה, וסובלים מסרטן ריאות בשלב IV מסוג תאים שאינם קטנים  (NSCLC) מסוג שאינו תאי קשקש.

 

 

מחקרים נוספים :

 

• השפעת התוכנית "צעדים לאיכות חיים" על הרגלי הפעילות הגופנית של חולי סרטן בשיתוף עם האגודה למלחמה בסרטן.

 

 

 

 

 

 חזרה

 

  


 

 

 הטיפולים הניתנים במכון:

 

 

 

 

 

• כימותרפיה - כימותרפיה היא טיפול המורכב מתרופות כימיות (הנקראות גם תרופות ציטוטוקסיות), הניתן בכדי להרוס תאי גידול סרטני, בכדי לנסות ולרפא את החולה ממחלתו.

ניתן לקבל טיפול כימי בשתי צורות:

 

1)  תוך ורידי - הנפוץ ביותר, התרופה מוזרקת ישירות לווריד באמצעות עירוי או אינפוזיה. הטיפול עשוי להימשך מספר דקות עד מספר שעות. דרך נוספת למתן הטיפול הכימי הינה דרך צנתר או התקן תוך ורידי מאפשרת מתן ממושך על פני ימים בבית המטופל.

 

 

 2) מתן דרך הפה - טבליות, קפליות או כדורים ניתנים דרך הפה באופן יומי או במשך ימים מסויימים עם הפוגות.  

 הטיפול הכימי יכול להינתן גם בשילוב או בנוסף לטיפולים אחרים, דוגמת טיפול בקרינה, טיפול ביולוגי ו/או טיפול הורמונלי. מכיוון שהטיפול הכימי הורס תאים סרטניים באמצעות הפרעה למחזור החיים שלהם, הוא עלול להשפיע גם על רקמות גוף בריאות, עקב כך, ייתכנו בעקבות הטיפול הכימי תופעות לוואי, כגון שלשולים, פצעים בפה, נשירת שיער וירידה בספירת הדם.

 

 

 

• טיפולים הורמונליים -  הורמונים הם חומרים שמופרשים בגוף, אשר משפיעים על פעילותם הביולוגית של רקמות ואיברים.הורמונים הינם חומרים שנמצאים באופן טבעי בגופנו. ההורמונים פועלים כ"שליחים כימיים" המשפיעים על גידולם ופעילותם של תאי הגוף. טיפול הורמונלי פועל על ידי שינוי בייצור או פעילות הורמונים ספציפיים בגוף. הטיפול ההורמונאלי ניתן לגידולים בסרטן השד וסרטן  הערמונית. ישנם שני סוגי טיפול טיפול שבו נותנים הורמון  וטיפול שני שבו נותנים מעכב הורמון .

ישנן שתי צורות לקבלת הטיפול ההורמונאלי:


1)   דרך הפה – מתן כדורים לבליעה.


2)  זריקה –  הזרקת הורמונים לשריר בזרוע, ירך או בטן.

 

 
 • טיפולים ביולוגיים - טיפול ביולוגי הוא טיפול שבו נעשה שימוש בחומרים המצויים בגוף באופן טבעי למטרת הרס של תאי סרטן. התרופות הביולוגיות מפותחות בדרך כלל הודות לניתוח ופענוח המנגנון המולקולרי הגורם למחלה מסוימת. התרופה הביולוגית ספציפית למנגנון מסוים הגורם למחלה או מחמיר אותה. לפעמים מחלה מסוימת יכולה להתקבל על ידי כל אחד ממספר מנגנונים שונים, במקרה כזה הספציפיות של התרופה הביולוגית היא למנגנון מסוים ולא למחלה בכללותה.


את הטיפול ניתן לקבל במספר צורות:


1. במתן תוך וורידי
2. דרך הפה.
3. בצורה מקומית (משחוות שמורחים על העור)

 

לפעמים טיפולים ביולוגיים ניתנים כדי להפחית תופעות לוואי של טיפולים אחרים בסרטן, סוג מסוים של טיפולים ביולוגיים נקרא גם אימונותרפיה.

  

• אימונותרפיה -  אימונותרפיה (טיפול חיסוני) היא דור חדש ומבטיח של תרופות, המאפשרות למערכת החיסון לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים. במחקרים קליניים באימנותרפיה, חולים השיגו כיווץ משמעותי בגידולים ובחלק מהמקרים עד כדי העלמת הגידולים. הטיפול באימנותרפיה רשם השגים גם במצבי מחלה מתקדמים, תוך שיפור באיכות החיים ומיעוט תופעות לוואי.לכן, האימונותרפיה מספקת תקווה משמעותית לחולים, ונחשבת לפריצת דרך בטיפול בסרטן.

 

 

 

חזרה

 

 

עבור לתוכן העמוד