חיפושדלג על חיפוש
  תמונה תמונה 2 3 4

  סבל שאפשר לשים לו קץ

  דלקות בנרתיק ובשלפוחית השתן מטרידות נשים רבות ונוטות לחזור שוב ושוב. הגם שבדרך כלל מדובר במטרד "בלבד" (שאין לבטל כלל וכלל את השפעתו על חיי החולה), הרי שלעתים עלולות אותן דלקות להתבטא במהלך חריף, או להוביל לסיבוכים של ההריון והלידה. באמצעות גישה אבחונית וטיפולית נכונה, ניתן לשלוט בבעיה ולשים קץ למצוקה.

   

  איך עושים זאת? פרופ' מיכאל דן מספר על המרפאה לזיהומים אורו-גניטליים

  מה הם זיהומים אוּרוֹ-גֶניטַליים?

  מדובר במחלות שפוגעות באיברי המין ו/או דרכי השתן ונגרמות ע"י מיקרובים כגון חיידקים, פטריות, טפילים או נגיפים (וירוסים). הזיהומים האורו-גניטליים נפוצים ביותר ופוגעים בכל הגילאים ובכל שכבות האוכלוסייה. שכיחים במיוחד הם זיהומי הנרתיק ושלפוחית השתן. אמנם, לרוב מדובר במטרד "בלבד" (אין לבטל את השפעתו על חיי החולה), אולם הדלקות עשויות לקבל ביטוי במהלך חריף ואף להוביל לסיבוכים בהריון ובלידה.

  גם בצורתם הפחות סוערת גורמים הזיהומים האורו-גניטליים למצוקה רגשית ונפשית, ופוגעים באיכות החיים. השלכות שליליות אלו הולכות ומתעצמות עם הזמן, משום שבמקרים רבים הזיהומים נוטים לחזור על עצמם, ואף להפוך כרוניים. תורם לכך גם הקושי באבחון ובאיתור גורמי זיהום. הסימנים של סוגי הזיהום השונים אינם מאפשרים לרוב להבחין ביניהם: כך למשל, צריבה בהטלת שתן היא אמנם אופיינית לזיהום בדרכי השתן (דלקת השלפוחית, לדוגמא), אך היא מופיעה גם בין תלונותיהן של נשים רבות שסובלות מדלקת בנרתיק (זוהי אחת מהסיבות שבגינן המרפאה עוסקת בשני סוגי הזיהומים הללו גם יחד).

  חשוב לא פחות לקבוע במדויק את הגורם המיקרוביאלי לזיהום, פעולה שהינה תנאי הכרחי להתווית טיפול נכון. מעבר לצורך באמצעי אבחנה מעבדתיים מתאימים, חשוב גם לנתח כהלכה את משמעות הממצאים: חלק מהמיקרובים הגורמים לזיהומים אורו-גניטליים יכולים להימצא גם בנשים בריאות ללא תלונות כלשהן; חיידקים שגורמים לזיהומים באברים אחרים בגוף (למשל: קולי בשתן) אינם מסוכנים אם נמצאו בנרתיק. פירוש מוטעה של תוצאות תרבית שתן או משטח נרתיקי עלול להוביל לאבחנה שגויה ולרישום של תרופה בלתי-מתאימה. מכשול אחר לטיפול יעיל קשור להופעתם של זנים עמידים לתרופות השגרתיות. יש להיות ערני לאפשרות זאת ולבצע בעת הצורך בדיקה לאיתור זנים עמידים, דבר שלא ניתן לעשותו בכל מעבדה. למורכבות הבעיה תורמת גם העובדה שהתרופות עצמן עלולות לגרום לעיתים לדלקת מקומית, ובכך להוביל למסקנות מוטעות אודות יעילות הטיפול.

  הזיהומים הנרתיקיים העיקריים

   דלקת נרתיק פטרייתית
  זוהי דלקת הנרתיק השכיחה ביותר באזורנו: היא אחראית לשליש מהמקרים. כ-75% מהנשים סובלות מזיהום זה לפחות פעם אחת בחייהן, וכ-10% סובלות מדלקות פטרייה חוזרות. הזיהום, התוקף בעיקר נשים בגיל הפוריות, נגרם על-ידי פטריית קנדידה שמקורה במעיים. הסימנים האופייניים הם גרד בפות, צריבה חיצונית בעת מתן שתן ותחושת בערה בנרתיק. אופיינית גם הפרשה נרתיקית לבנה, לעיתים גבינתית, שיכולה במקרים רבים להיות הביטוי היחיד לזיהום. הגם שנטילת אנטיביוטיקה, סוכרת והריון מעודדים את הופעת הדלקת, לרוב לא ניתן למצוא גורם סיכון כלשהוא גם בקרב נשים הסובלות מזיהומים פטרייתיים חוזרים. הטיפול בתכשירים אנטי-פטרייתיים, שניתנים דרך הפה או היישר לנרתיק, הינו יעיל על פי רוב. זיהומים חוזרים ניתן "לדכא" באמצעות טיפול מונע (נטילת התרופה פעם בשבוע). טיפול נגד הפטרייה במעיים אינו מסייע לפתרון הבעיה.

  נרתקת חיידקית 
  נרתקת חיידקית (bacterial vaginosis) הינה הגורם הזיהומי השני במעלה לתלונות נרתיקיות (כרבע מהמקרים). התהליך נובע משינויים באוכלוסיית החיידקים בנרתיק. הביטוי העיקרי הוא הפרשה נרתיקית דלילה, בעלת ריח דוחה המזכיר ריחו של דג מקולקל, ואשר עשוי להתגבר לאחר קיום יחסי מין. אפשריות גם תלונות לא ייחודיות אחרות (צריבה, תחושת בערה, כאב בעת משגל). בחלק מהמקרים התופעה עלולה לחזור שוב ושוב גם לאחר טיפול מוצלח. נשים הסובלות מנרתקת חיידקית נוטות לפתח סיבוכים במהלך ההריון והלידה, ומועדות יותר לזיהומים גיניקולוגים פנימיים. לכן, רצוי לאתר את הנרתקת החיידקית מבעוד מועד ולטפל בה לאלתר. הטיפול הוא באמצעות תרופות אנטיביוטיות אותן אפשר לתת דרך הפה או לתוך הנרתיק.

  טריכומוניאזיס
  הדלקת נגרמת ע"י טפיל ששמו טריכומונס ואגינליס. ההדבקה מתרחשת בעת מגע מיני, כלומר מדובר במחלת מין (להבדיל מהזיהומים הקודמים). טריכומוניאזיס היא גורם פחות נפוץ לדלקת נרתיקית בארץ. הזיהום גורם להפרשה נרתיקית מרובה בצבע צהבהב-ירקרק, צריבה בהטלת שתן, תחושת בערה בנרתיק וכאב בעת משגל. קיים טיפול יעיל הניתן דרך הפה. כיוון שמדובר במחלת מין, יש הכרח שגם בן הזוג יטופל במקביל, וזאת כדי למנוע הדבקה חוזרת. כמו כן, כן יש לשלול מחלות מין אחרות (זיבה וכלמידיה, למשל') הנוטות להופיע יחד.

  קיימות סיבות נוספות לתלונות נרתיקיות שחלקן קשור לתגובה אלרגית או גירוי מקומי, ואילו במקרים אחרים מדובר בתהליכים דלקתיים לא-זיהומיים, שיכולים לתת סימנים דומים לאלה שתוארו למעלה.

  המרפאה לזיהומים אורו-גניטליים

  המרפאה במרכז הרפואי וולפסון הינה הראשונה מסוגה בארץ. חלק בלתי נפרד מהבדיקה במרפאה הוא הבדיקה המיקרוסקופית של ההפרשה הנרתיקית, שבמקרים רבים יכולה לקבוע את האבחנה הסופית באופן מיידי.
  המרפאה הציבה לעצמה מטרה לסייע לנשים הסובלות מזיהומים נרתיקיים, בעיקר בצורתם הכרונית. עם זאת, הבדיקה במרפאה אינה מהווה תחליף לבדיקה גניקולוגית שגרתית.

  המרפאה פועלת בימי ה', בין השעות 09:00-12:00.לצורך בדיקה יש לקבוע תור מראש בטלפון: 03-5028729.

  *יש להימנע מנטילת אנטיביוטיקה, תרופות אנטי-פיטרייתיות או משימוש מקומי בטבליות ומשחות בשבועיים הקודמים לביקור במרפאה. אי הקפדה על הנחיות אלה עלולה לשבש את תוצאות הבדיקה. רצוי להצטייד בתוצאות של בדיקות קודמות*

  בר ימיןדלג על בר ימין
  חדשותדלג על חדשות

  חדשות

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד