חיפושדלג על חיפוש
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

בשורה חדשה 'בוולפסון': הליך רפואי יאפשר לגברים בלתי פוריים להביא לעולם ילד

בשורה חדשה 'בוולפסון': הליך רפואי יאפשר לגברים בלתי פוריים להביא לעולם ילד (הגדל)

בשורה חדשה 'בוולפסון': הליך רפואי יאפשר לגברים בלתי פוריים להביא לעולם ילד

לראשונה ביחידת ה-IVF  בוולפסון -  התבצע ניתוח PESA שבו מפיקים זרע בדיקור יותרת האשך בגבר ללא תאי זרע:

בשנת 1993 חלה פריצת דרך בתחום פוריות הגבר. אמנם עדין לא יודעים לרפא גברים עם מדדי זרע ירודים כך שלא יזדקקו לטיפולי פוריות, אבל מסוגלים להתמודד עם המצב ולהביא להריון ולידה. מה שבעצם יודעים זה להזריק זרעון בודד לביצית בודדת אותה שואבים בהליך של הפריית מבחנה, בטכניקת המיקרומניפולציה. העובר שנוצר במעבדה מוחזר לרחם, משריש ומושג הריון. התנאי לכך הוא שימצאו זירעונים בודדים בבדיקה.
משנת 1998 הרפואה אף התקדמה. ניתן להתמודד עם בעייתם של גברים שאין להם ולו גם זירעונים בודדים בבדיקת הזרע שלהם. הזרע אמנם נוצר באשכים אבל עקב בעיה מבנית מלידה כמו חוסר בצינוריות ההובלה של הזרע או עקב חסימה נרכשת הוא לא מגיע לזירמה כלל. לא ניתן לפתוח חסימה באמצעים רפואיים, אך ניתן לעקוף אותה ולפנות אל המקור בו מיוצר הזרע. הזרע מופק אם כן מהאשכים והזירעונים המושגים מוזרקים לביציות האישה כפי פרטנו קודם, עם סיכויי הצלחה טובים בהשגת הריונות.
המטופלים שלנו הם זוג הנשוי כבר שנה. היא בת 29 בריאה והוא בן 37 , והם מנסים להרות שנה ללא הצלחה. להפתעתו של הגבר בבדיקות זרע לא נמצא זרע כלל ולכן פנו לטיפולנו, לצורך הפריית מבחנה. לפי בדיקת הזרע ובדיקות הורמונליות אבחנו שמדובר בהעדר זרע מוחלט עקב חסימה.

עד כה נהוג היה לדקור את האשכים עצמם על מנת לקבל זרע- בהרדמה כללית כמובן.
מאחר והאשך מייצר זרע העובר ליותרת האשך ( epididymis ) בצענו לראשונה בוולפסון ניתוח הנקרא PESA  =PERCUTANEOUS EPIDIDIMAL SPERM ASPIRATION. במילים פשוטות בהרדמה כללית בעזרת מחט עדינה בוצע דיקור מילעורי של האפידידימיס, על מנת לשאוב זרע. בניתוח קבלנו מידית מיליוני זירעונים שמיעוטם הוזרק יותר מאוחר ל-12 ביציות של האישה וכעבור 3 ימים קבלנו עוברים. שנים מהם הוחזרו ישירות לרחם של האישה כמו שמקובל. שאר העוברים הוקפאו להריונות או לניסיונות ההפריה הבאים. גם הזרע של הגבר הוקפא ביום הניתוח לשימוש אפשרי בעתיד במטרה שלא יצטרך לעבור את הניתוח מחדש.

מדוע עדיף לדקור את יותרת האשך  ( PESA ) ולא את האשך  עצמו בדרך זו? בהשוואה לזרע באשך הזרע באפידידימיס נקי יותר, בכמות רבה יותר, בעל כושר תנועה יותר טוב וניתן להקפאה בקלות. הגבר למחרת חזר לעבודה והכאב בסמוך לניתוח היה מינימלי.
זוג שבעבר עקב העדר זרע היה נאלץ לעבור טיפול פוריות עם תרומת זרע הצליח להשיג הריון על בסיס ילד משלהם: הן הזרע והן הביצית הם של בני הזוגבמחיר של דיקור קצר של יותרת האשך.

להצלחה שותפים צוות ולא יחידים: רופאי פוריות, מרדימים, אחיות, אחיות חדר ניתוח ומעבדת ה-IVF.


תרשים : דיקור יותרת האשך בעזרת מחט פרפר לצורך הפקת זרע

פרופ'  אריה רזיאל
מנהל יחידת ההפריה החוץ גופית ופוריות הגבר

  

 
א.ח. - אזור חופשי - פייסבוקדלג על א.ח. - אזור חופשי - פייסבוק
עבור לתוכן העמוד