חיפושדלג על חיפוש
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

שפעת – זה הזמן להתחסן !

שפעת – זה הזמן להתחסן !
שפעת – זה הזמן להתחסן!

חברי הנהלת ביה"ח 'וולפסון' חוסנו אתמול, במהלך ישיבת ההנהלה השבועית, כנגד נגיף השפעת.


כעת, ביחד עם ד"ר יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים.חברי ההנהלה קוראים לכל צוות העובדים להתחסן – "בכדי להגן על בריאותכם ועל בריאות מטופלינו".מחלת השפעת היא מחלה נגיפית המאופיינת בהתפרצויות עונתיות בהיקף גדול. גורם המחלה הוא נגיף האינפלואנזה המועבר מאדם לאדם באמצעות דרכי הנשימה. הנגיף מדביק יום עד יומיים לפני הופעת סימני המחלה ולכן הדרך היחידה למנוע הדבקה היא על ידי חיסון.

 נגיף השפעת גורם להתפרצויות של תחלואה מדי שנה עקב היכולת שלו להשתנות מעונה לעונה ולכן הדבקה בשנים קודמות או חיסון בשנים קודמות לא מספיקים בכדי למנוע הדבקה בעונה הנוכחית. בעונה קלה כ-30% מהילדים ו-10% מהמבוגרים חולים בשפעת. בעונות קשות יותר שיעור התחלואה יכול להגיע ל-50%.

סימניה של מחלת השפעת כמו חום וכאבי שרירים מטרידים ואינם נעימים, אך הם חולפים מאליהם לאחר מספר ימים. אולם מעבר לתסמינים אלו נגיף השפעת  יודע גם לגרום לסיבוכים קשים כמו  דלקת ריאות, סיבוכים במערכת העצבים המרכזית, ואף מקרים של תמותה. לקבוצות שונות באוכלוסייה נטייה מוגברת ללקות בסיבוכי המחלה: קשישים, חולים במחלות כרוניות (כגון אסטמה, מחלת ראות חסימתית, חולי לב, חולי כליה, חולי סוכרת, אנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון). אנשים הסובלים מהשמנת יתר, נשים בהריון, ותינוקות, נמצאים גם הם בסיכון מוגבר לסיבוכים. גם אנשים בריאים לחלוטין, ללא מחלות רקע או היסטוריה רפואית,יכולים לעיתים ללקות באופן בלתי צפוי בסיבוכי המחלה.

עובדי מערכת הבריאות חשופים במיוחד להדבקה בשפעת מאחר והם באים בחודשי החורף במגע עם חולים המתאשפזים עקב סיבוכי השפעת. לכן יש חשיבות גבוהה במיוחד למניעת תחלואה בשפעת בעובדי מערכת הבריאות, הן בכדי להגן על הבריאות של העובדים והן למניעת הדבקה של מאושפזים הנמצאים בקבוצת הסיכון לסיבוכים ותמותה משפעת.

החיסון לשפעת מכיל 3 או 4 זנים של נגיפי שפעת מומתים. השנה החיסון שנרכש בבית החולים מכיל 4 זני שפעת (שני זני שפעת A ושני זני שפעת B). החיסון מאד בטוח לשימוש ובעבודות רבות מרחבי העולם בהם נסקרו מאות אלפי חולים שחוסנו כנגד שפעת שיעור הסיבוכים נמוך ביותר ובוודאי נמוך בהרבה מהסיבוכים הצפויים מהדבקה בשפעת. תופעות הלוואי השכיחות הצפויות מהחיסון הם כאב באזור ההזרקה שנמשך יום עד יומיים ולעיתים חום שנמשך כ-24 שעות. החיסון בטוח בהריון ואף מומלץ לנשים בהריון.

החיסון מיוצר מדי שנה מחדש בכדי להתאים לזנים העונתיים בכל שנה. בחירת הזנים נעשית מספר חודשים לפני אספקת החיסון על פי הזנים המסתובבים בעולם בנקודות ניתור שונות. השנה הוחלפו הזנים והם שונים מאלו שהיו בשנה שעברה ולכן החיסון צפוי להיות יעיל במיוחד.

חשוב להדגיש כי החיסון מגן רק מפני תחלואה בשפעת. במהלך החורף ישנם גם נגיפים אחרים הגורמים לחום, נזלת ושיעול. החיסון אינו מגן בפני מחלות אלו. נגיפים אלו אינם נעימים, אבל במרבית ה מקרים לא גורמים לסיבוכים הקשים האופייניים למחלת השפעת.

אני קוראת לכל צוות העובדים בבית החולים להתחסן בכדי להגן על בריאותכם ועל בריאות החולים שלנו.

ד"ר יסמין מאור.
מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים
המרכז הרפואי וולפסון, חולון ואוניברסיטת תל אביב, תל אביב.


 

  בתמונה:למעלה: מנהלת הסיעוד; לידיה ריחני  / מנהלת האיכות והאחראית על האקרדיטציה; יעל בן שושן
במרכז: מנהלת ביה"ח; ד"ר זהבית זיו נר
למטה: מנהלת הכספים; אירינה דביר / סגן מנהלת ביה"ח ואחראי שעת חירום; ד"ר יובל לוי

תודה לאחות, מרכזת קידום הבריאות המוסדיתיוליה ירושלמסקי, על מתן החיסונים.

אתם מוזמנים לפנות אליה במהלך השבועות הקרובים.

 

א.ח. - אזור חופשי - פייסבוקדלג על א.ח. - אזור חופשי - פייסבוק
עבור לתוכן העמוד