חיפושדלג על חיפוש

מניעת מחלות לב

מאת ד"ר דורון מנחמי
קרדיולוג בכיר

מחלת לב טרשתית היא כיום האויב הראשי וגורם התחלואה והתמותה העיקרי במדינות המערב , ובכללם ישראל,  בראשית המאה ה- 21 .

טרשת העורקים ,תהליך שקיעת שומנים בדפנות כלי הדם הגורם להיצרות וחסימתם,  הינה מחלה הגורמת להתקפי לב, אירועים מוחיים, חסימות כלי דם בגפיים ואי ספיקת כליות.זוהי הסיבה השכיחה ביותר לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי.

כבר לפני 150 שנים גילה החוקר הגרמני ד"ר רודולף וירכוף את עקרונות התפתחות טרשת העורקים  , והבין כי מדובר בתהליך מתמשך .

מדע הרפואה למד כי תהליך זה של התפתחות הטרשת מתחיל כבר בילדות : בעורקיהם של חיילים אמריקאים צעירים שמתו במלחמה , נמצאה התפתחות כתמים טרשתיים בדרגות שונות.

הגורמים הקלאסיים להתפתחות טרשת העורקים  כוללים: עישון, ערכים מוגברים של שומני הדם, לחץ דם גבוה, סוכרת, השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית.

בתחילת המאה ה-20 נעשו מחקרים בחיות שהראו כי תהליך התהוות טרשת העורקים תלוי בתזונה ואף הצליחו לבודד את הגורם לכך – חומר שומני שקרוי כולסטרול , ככל שרמתו בדם גבוהה יותר כך מואצת התהוות הטרשת , והחסימות בכלי הדם הופיעו מוקדם יותר .

עקרונות נוספים במנגנוני התהוות הטרשת הובנו במקביל להבנת התהליכים הביולוגים שמתרחשים בדפנות כלי הדם במהלך חיינו. בעבר חשבנו כי כלי הדם הם מערכת הובלה בלבד של הדם אל רקמות הגוף , אך כיום אנו יודעים כי כלי הדם הן רקמות חיות , פעילות ודינמיות המשפיעות על תהליכי הובלת הדם , ומושפעות ממגוון תהליכים ומצבים שיתוארו בהמשך.

כיום יש בידינו אמצעי דימות והמחשה יעילים לאיתור ולהתמודד עם התופעה –

א.  בדיקות חדשניות פולשניות מאפשרות לראות את מידת צבירת רבדים של טרשת ומידת החסימה בעזרת אולטרא-סאונד של תוך כלי הדם בלב במהלך צנתור.

ב.   ניתן למדוד את מידת גמישות כלי הדם והעורקים ( כביטוי לתפקודם ) .

ג.   בדיקות זמינות וקלות לדעת את רמת השומנים והכולסטרול בדם . בדיקת הדם למדידת פרופיל השומנים בדם היא בדיקה פשוטה זמינה ומאפשרת מעקב לאורך זמן והשגחה וחיונית להשגת מטרות הטיפול. בדיקות אלה נועדו למי שכבר פיתח סיבוכים של היצרויות בעורקים, ואנו רוצים לא להגיע למצבים אלה.

כיצד אם כן ניתן למנוע תהליך זה המתחיל מן הילדות? נראה הדבר מפחיד כי תהליך זה הוא בלתי נמנע – לא כך הוא ... בידיכם למנוע ולהאיט התהליך !!! .

אתמקד במדדי הבריאות העיקריים :  תזונה נבונה  , הימנעות מעישון , פעילות גופנית ואיזון לחץ הדם .

תזונה בריאה ונבונה
זהו תהליך לימודי שדורש חינוך כבר מגיל צעיר .  אף כי קשה הדבר , יש ללמד ילדינו להמעיט באכילת ממתקים ושוקולדים – מוצרים עתירי שומן אלה נוטים להצטבר ברקמות השומן ובדפנות כלי הדם ולהאיץ התפתחות טרשת עורקים. גם עודף פחמימות מומר בגופנו לשומן , שבעודף ישקע בדופן כלי הדם .

יש להרבות באכילת ירקות ופירות , להקפיד על צריכה מבוקרת של מוצרי חלב , שאת מרביתם ניתן להשיג כדלי שומן , והם אפילו טעימים ...

יש להמעיט בצריכת שומנים רוויים מן החי , לכן יש להעדיף אכילת דגים ועופות על פני בשר בקר וכבש העתירים בשומן .

גם לבוגרים שבינינו , אשר בדם נמצאו ערכים מוגברים של כולסטרול, יש בשורה חשובה – כיום יש בידי הרפואה אמצעים תרופתיים יעילים להפחתת ערכי השומנים בדם. תרופות אלה בטוחות היום יותר מבעבר וכמעט ללא תופעות לוואי , ועם זאת , תועלתם רבה לאין ערוך בהאטת התפתחות והצטברות רבדים של טרשת בכלי הדם. על כן, חשוב לעקוב ולטפל.

עישון ונזקיו
עשן הסיגריות וחומרים מזיקים אחרים בסיגריה גורמים לשיפעול ( הפעלת) מנגנונים ביולוגים שמאיצים את התהליך הטרשתי ושקיעת שומנים בדופן כלי הדם . כמו כן ישנם חומרים הגורמים לכווץ כלי דם ולפיכך מפחיתים את זרימות הדם לאיברים חיוניים .

אף כי העישון מעלה מאד את הסיכון להתקף, יש בשורה למעשנים – הפסקת העישון בכל שלב חיונית . תוך מספר שנים מגמילה מעישון, "מתנקים" כלי הדם , והסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם פוחת ונעשה כמעט דומה למי שלא עישן מעולם –לכן יפה שעה אחת קודם .

פעילות גופנית
אמר קונפוציוס : " נפש בריאה בגוף בריא "  - פעילות גופנית קבועה וסדירה , תורמת לשיפור פרופיל השומנים ( מעלה רמת "הכולסטרול הטוב- HDL" , מפחית רמת שומנים חופשיים- תלת גליצרידים , וכן מפחית רמת " הכולסטרול הרע- LDL" ) .

בנוסף פעילות זו מסייעת להפגת מתחים , נותנת תחושת רוממות , עלינו להטמיע יעילותה ולבצעה מגיל צעיר ולאמץ אורח חיים בריא לאורך כל שנות חיינו . התעמלות מכל סוג טובה בכל גיל , וכל אחד ראוי שיקיימה לפי גילו ויכולתו .

איזון לחץ הדם
בצעירותנו כלי הדם גמישים וללא רבדים של טרשת ולכן לחץ הדם מאוזן ונמוך . עם הגיל כלי הדם הופכים לנוקשים יותר , וערכי לחץ הדם גוברים . עליית הלחץ על דפנות כלי הדם מאיצה את התפתחות הטרשת ויכולה לגרום לקרעים בדפנות – כיום ידוע שזהו המנגנון האחראי להופעת התקף הלב או האירוע המוחי . ניתן למנוע התפתחות לחץ דם גבוה כבר מן הילדות – שילוב פעילות גופנית סדירה וקבועה עם תזונה דלת שומן תשמור על גמישות כלי הדם  לאורך שנים ותעכב את התפתחות לחץ הדם הגבוה .

על סמך מחקרים רבים בעשורים האחרונים ובאוכלוסיית נבדקים  גדולה ידוע כי ערכי לחץ דם תקינים ( פחות מ- 120/80 ) , הם ערובה לבריאות ואריכות ימים .

גם למי שנמצא אצלו לחץ דם גבוה יש בשורה חיובית – מישלב ומגוון טיפולים תרופתיים בעידן המודרני מאפשרים איזון יעיל של לחץ הדם  , ואיזונו כאמור מפחית התחלואה והסיבוכים . נמצא כי אפילו הורדת לחץ הדם בממ"כ בודדים מפחיתה באופן ניכר את סיבוכי המחלה .

המסר הוא כי  בידינו לשנות את עתידנו הבריאותי , ויש לעשות זאת כבר מהגיל הרך , בחינוך והטמעה לאורח חיים בריא . 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • שלום רב, נשמח אם תוכל/י לקחת חלק במחקר העוסק בהתנהגויות בתקופת הקורונה ע"י מילוי שאלון קצר. במידה והינך מסכים/ה אנא לחץ/י כאן

 • ביה"ח וולפסון מעניק שירות של עמדת השאלה לכיסאות גלגלים בכניסה לחדר המיון

 • בוט הקורונה של וולפסון

  בוולפסון ערוכים לטיפול בקורונה, בוט הבריאות של מיקרוסופט יסייע למענה ראשוני ולבדיקה מהירה של סימפטומים לקורונה. מוזמנים לנסות

 • תפילת שחרית מתקיימת מידי בוקר בשעה 7:30

  תפילות מתקיימות מידי יום בבית הכנסת של המרכז הרפואי: 7:30 - תפילת שחרית (מתחילים ב 'הודו'). תפילת מנחה: 13:20

 • ד"ר רפאל לוטן מונה למרצה קליני בכיר באונ' תל אביב

  ברכות חמות לד"ר רפאל לוטן שלנו, מנהל מחלקת האורתופדיה במרכז רפואי וולפסון, על מינויו למרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

 • ניתוח אורתופדי ראשון מסוגו באמצעות טכנולוגיה חדשנית אצלנו בוולפסון.

  פרופ' דרור לקשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית ממרכז רפואי וולפסון, התראיין לתכנית הרדיו לגדעון רייכר ברדיו 103FM והסביר על הניתוח החדשני להחלפת ברכיים ומפרקים שמתבצע אצלנו בעבור טופס 17 רגיל לטובת הציבור.

 • דרושות אחיות לביה"ח החדש לילדים

  לקראת הפתיחה המתקרבת של בית חולים החדש לילדים, מהמתקדמים בארץ, הנבנה בסטנדרטים הגבוהים והחדשניים ביותר,היחידה לטיפול נמרץ ילדים גדלה. היכנסו!

 • 'וולפסון': סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  "מחלקה ראשונה" – כך נקרא פרויקט ראשון וייחודי מסוגו שמונהג החל מהשבוע במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועיקרו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

 • ד"ר אלעד ברבר זכה בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  ד"ר אלעד ברבר, מתמחה באגף נשים ויולדות אצלנו, זכה השבוע, ביום שלישי, בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא ״גורמים המנבאים לידה מוקדמת בהריונות עם צוואר מקוצר". ברכות חמות לד״ר ברבר על ההישג המרשים. בהזדמנות זו נאחל לו לימודים קלים לבחינת שלב א’ אליה ניגש בקרוב...

 • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

  אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

 • זוג הרופאים מ'וולפסון' טיפלו במשך שנה ב-1,500 איש במדינת פלאו

  ד"ר יהודית שור, רופאת עיניים, ובעלה ד"ר לואיס שור, כירורג אורתופדי, ארזו את ילדיהם ויצאו לשנת שליחות מטעם המדינה באי פלאו באוקיינוס השקט. במהלך השנה הזו הם טיפלו ב-1,500 חולים ואפילו הצילו את רגלו של השחיין הלאומי של פלאו שאמור לייצג את המדינה הקטנה באולימפיאדה הבאה. עכשיו כשהם חזרה בישראל הם אומרים: "נשמור על קשר ונמשיך לסייע מרחוק"

 • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

  בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

 • סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  במרכז מיוחד שנחנך השבוע בשם "מחלקה ראשונה" מסייעים למטופלים בתביעות של קיצבאות נכות, בתיאום ובמיצוי זכויות מול משרדי הבריאות והביטוח הלאומי. במסגרתו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי. ידוע כי האזרח הפשוט מתקשה בדרך כלל בטיפול בבעיותיו מול הביטוח הלאומי, משרד הבריאות וגורמי סיוע אחרים של המדינה במידת הצורך, והפרויקט למעשה מסייע ככל הניתן בתחום זה ובחינם. לפרטים:03-5028937

 • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

  עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

 • בואו להתנדב ביחידת "סגולה"!

  יחידת "סגולה" במרכז הרפואי 'וולפסון' עוסקת במיצוי זכויות למאושפזים מעל גיל הפנסיה ע"י מערך מתנדבים. אנו מזמינם אתכם לבוא ולהתנדב. לפרטים נוספים ולהתנדבות ניתן לפנות בטלפון: 035028050 או בדוא"ל:itayst@wmc.gov.il

 • דרושים מתנדבים לניסוי רפואי בתחום האונקלוגיה

  כל הפרטים כאן! לפרטים והרשמה יש ליצור קשר בטלפון: 03-5028813

 • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

  מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

 • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

  "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

 • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

  הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

 • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

  ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

 • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

  אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

 • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

  ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

 • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

  ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

 • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

  רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

 • ד"ר גילה מאירסון, מנהלת מיון ילדים: "יש ילדים והורים שפשוט לא לומדים מטעויות"

  "האופניים החשמליים העלו את רמת הפגיעות אצל ילדים", אומרת ד"ר גילה מאירסון, מנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים וולפסון. לדבריה, חודשי הקיץ ותחילתו של החופש הגדול מועדים לפורענות ומביאים איתם גל מקרי חבלה בילדים.

 • *קול קורא לתערוכה "אמנות וריח"* מחלקת א.א.ג. במרכז הרפואי וולפסון בחולון עוסקת בחוש הריח, בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים.

  אמנים בתחום האמנות הפלסטית החזותית מוזמנים להציע עבודות המשתמשות במדיום הריח, במישרין או בעקיפין. מדובר בתחום חדש. מטרת היוזמה לפתוח בדיון, להציג רעיונות ולקדם פעילויות רב-תחומיות. מועד התערוכה ומיקומה יקבעו בהתאם להצעות שיתקבלו. מועד אחרון להגשה 31.7.19. נא לשלוח לפרופ' יהודה רוט orl@wmc.gov.il

 • ד"ר אנגל מנכ"לית 'וולפסון': ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים"

  ד"ר אנגל: "אני ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים, כדי למנוע את המצב אליו הגיע הדור הצעיר. בנוסף, צריך ליצור מודל תשלום אחר של קופות החולים לבתי החולים עבור ימי אשפוז של מטופלים".

 • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

  The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

 • מתנה לחג: התינוקות הראשונים של תשע"ט

  עשרות תינוקות נולדו בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הראשונות של השנה החדשה. גלי כהן אלון (36) ובעלה טל ילדו, עם תחילת שנת תשע"ט, את התינוקת גפן - בת שלישית במשקל 2,948 ק"ג - אחות לשקד ונוגה בבית החולים וולפסון בחולון

 • פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת מתראיין אצל מנחם הורוביץ בעניין מחקר בנושא שומן

  פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון, משוחח על ניסוי בעכברים שנעשה בדנמרק בנושא שומן טוב ורע והשמנה. גנטיקה.

 • כוננות חורף בוולפסון

  חברי הנהלת המרכז הרפואי התכנסו כדי להתחסן נגד שפעת, כחלק מקמפיין לעידד הטיפול.

 • הטיפול יציל את מי שאלרגי לבוטנים?

  אלרגיה לבוטנים היא תופעה רחבה אשר שכיחה מאוד אצל ילדים. פרופ' אילן דלאל, מנהל אגף הילדים בוולפסון, כתב על כך וייעץ מה לא להסיק ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" - ומה - לא לעשות בבית!

 • מאור עיניים

  תינוק בן חודשיים הלוקה במחלה נדירה הגיע למיון של "וולפסון" במצב של עיוורון מוחלט ואז קרה הבלתי יאמן ...

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

 • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

  בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

 • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

  בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

 • כנס בנושא מיאלומה

  ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

 • MRI בדרך ל"וולפסון"

  משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

 • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

  המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

עבור לתוכן העמוד