חיפושדלג על חיפוש

התקף לב כמנוף לשיפור

מאת רוזי גרינשפן
אחות אחראית טיפול נמרץ לב

התקף לב או  אוטם בשריר הלב הינו עדיין  הסיבה  הראשונה לתמותה בעולם המערבי.התקף הלב הוא מבחינת העיתוי שבו "הקש שבר את גב הגמל".

התהליך הגורם בסופו של דבר לאירוע הינו  טרשת העורקים. זוהי  מחלה  מתקדמת  ומתמשכת הפוגעת בכלי הדם. במהלכה שוקעים חומרים המכילים שומנים בחלק הפנימי של דופן כלי הדם ומצרים את קוטרו הפנימי באופן הדרגתי.
כלי הדם המזינים את הלב, העורקים הכליליים, שהינם מפותלים וצרים מטבעם חשופים לפגיעה זו במיוחד.
 
לעיתים קרובות אין האדם מרגיש דבר, למרות שהטרשת מתקדמת בהדרגתיות. חסימה מוחלטת  של העורק מתרחשת בדרך כלל באופן פתאומי כתוצאה מקריש דם המתפתח על גבי הטרשת. אז בדרך כלל מתחילים לחוש כאבים בחזה. אם חסימה זו לא נפתחת תוך כ- 20 דקות, אז מתרחש   התקף הלב.

למרבה הצער, התמותה העיקרית מתרחשת טרם הגעת החולה לבי"ח, לכן למהירות ההגעה  ולבטיחות ההגעה ( על ידי ניידת טיפול נמרץ ) חשיבות מכרעת.

כאשר החולה מגיע לבית החולים, לרוב  ניתן לאבחן את  התקף הלב החריף במהירות על  ידי סיפור החולה, תרשים א.ק.ג  ובדיקות דם לאנזימי לב. בזכות המיומנות שנרכשה בטיפולים חדשניים בחולים אלה ביחידה לטיפול נמרץ לב וחדר הצינתורים, ניתן במרבית המקרים לפתוח את החסימה בעורק, לצמצם את הנזק לשריר הלב ולשפר את סיכויי ההחלמה של החולה. 

קיים הצורך לעשות מאמצים רבים נוספים בתחום ההסברה במסגרת מניעה ראשונית (טרם הופעת תסמיני המחלה) וגם במסגרת  המניעה  השיניונית (לאחר הופעת המחלה). יש להבהיר שלאחר  התקף הלב העדר טיפול ושליטה בגורמי הסיכון יגרום להמשך התקדמות המחלה ויחשוף את  החולה להמשך הפגיעה בעורקי הלב (וגם לפגיעה באיברים אחרים כמו פגיעה בעורקי המוח ואפשרות לשבץ מוחי, מחלת כלי דם היקפית, כיליתית, אין אונות וכו').

מאידך חינוך להתנהגות נכונה וטיפול מניעתי  יכול להשפיע לטובה בצורה דרמטית על התחלואה והתמותה. 

הנקודות העיקריות שיש להתמקד בהן:

הפסקת עישון
אנשים בריאים המפסיקים לעשן, מפחיתים בצורה ניכרת את הסיכוי  למחלת לב. לאחר מספר שנים של הפסקת עישון, יורד הסיכון לרמה של לא מעשנים. הפסקת העישון חיונית גם אצל אנשים שכבר לקו בהתקף לב. גם אצלם יש להפסקת העישון חשיבות מכרעת לצורך מניעת התקף לב נוסף.

תזונה נכונה
יש לשאוף להגיע למשקל רצוי ולשמור עליו.-חשוב להפחית את סך צריכת השומנים בתפריט בעיקר מזונות המכילים כולסטרול ושומנים רוויים . -רצוי לשלב לפחות 2 ארוחות דגים בשבוע. -רצוי להפחית בצריכת פחמימות ( התורמות לעליית טריגליצרידים) ולהימנע מאכילת מזונות מעובדים ותעשיתים. רצוי מאוד להיוועץ בדיאטנית. (ראה תזונה ומחלות הלב)

הורדת רמת הכולסטרול
הורדת רמות הכולסטרול  ה"רע" (LDL) לאחר התקף לב לרמות של מתחת ל- 70 מ"ג אחוז. על מנת להגיע  ליעד יש בדרך כלל צורך מלבד דיאטה מתאימה  גם ליטול תרופות . מקובל כעת להתחיל בטיפול תרופתי מידית .

שמירה על ערכי לחץ דם תקינים
לחץ דם גבוה הינו גורם סיכון חשוב למחלת  לב וכלי דם ועל מנת לשמור על ערכים תקינים  יש:

 • להפחית בכמויות המלח הנצרכות.
 • לפצע פעילות גופנית סדירה.
 • לבצע מעקב  של ערכי ל"ד
 • ליטול תרופות בהתאם להנחיות רפואיות.

השמנה
כפי שהוכתרה לאחרונה, ההשמנה הינה  "מגפת המילניום".
שיעור האנשים השמנים הינו בעלייה מתמדת ומגיפה זו תוקפת גם את האוכלוסייה שלנו שיעור   ההשמנה עולה גם בקרב ילדים ובני נוער.
התופעה קשורה בדרך כלל  לשילוב של אכילת יתר וחוסר פעילות גופנית.
חשוב מאוד להרבות בהסברה בקרב  הנוער ולבנות תוכניות מתאימות במסגרות החינוכיות השונות.

פעילות גופנית
אורח חיים נייח נחשב גם הוא למגפה, ורק מיעוט באוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה.לפעילות גופנית השפעה על : הפחתת ערכי לחץ הדם , הפחתת הכולסטרול הרע, עלייה בכולסטרול הטוב  והפחתה במשקל, הפחתה בקרישיות הדם  וכו' .

הפעילות המומלצת היא  אירובית בעיקר  דוגמת הליכה או שחייה .
מומלץ לבצע פעילות זו בעוצמה מתונה על מנת להגביר הענות ומוטיבציה ולשמור על בטיחות בזמן הפעילות.
חולים לאחר התקף לב  יכולים לחזור ולבצע פעילות סדירה אך יש לעשות  זאת בתחילה בהדרגה  ובזהירות לפרקי זמן קצרים בלבד ובעצמה נמוכה.
תוך מספר שבועות ניתן להגיע לביצוע פעילות של לפחות 3 פעמים בשבוע למשך חצי שעה לפחות.

הקפדה על נטילת טיפול תרופתי
כאמור ההתרופות כעת הן יעילות מאוד  ותורמות לירידה בתחלואה ותמותה  בצורה משמעותית  ביותר. שיעור תופעות הלוואי מן התרופות הוא נמוך.
את התרופות יש בדרך כלל צורך לקחת כל החיים ואין להפסיק את הטיפול בלי להיוועץ ברופא.

הפחתת מתחים ומצבי לחץ
מצבי לחץ  תיסכול  עצבנות ודיכאון תורמים לעלייה בתחלואה במנגנונים שונים. יש לנסות להפחית מצבים אלו בכל אמצעי : הרפיה, מדיטציה, שינוי תפיסות עולם סיוע מגורמים מקצועיים/ תרופות וכו'.

סכרת
במקרה של סכרת יש להקפיד על תזונה קפדנית שמירה על משקל גוף תקין והמוגלובין A1C( מדד לאיזון מחלת הסכרת)  ברמה הרצויה ותוך שיתוף פעולה עם רופא מומחה. 

 

לסיכום:

 • חולה החווה התקף לב ומקורביו  חשים בדרך כלל בתחילה בהלה גדולה, פחד מהמוות ופחד מהעתיד ומתקשים להתמודד עם המצב החדש .
 • היחידות לטיפול נמרץ מהוות בדרך כלל  מעין חממה מגוננת , אנשי הצוות נזעקים לחולים מידית, מנטרים אותם תומכים בהם  מסבירים ומדריכים ולעיתים מטפלים באירועים דרמטיים שונים בזמן האשפוז.
 • אין ספק שהחזרה הביתה וההתמודדות של החולה ומשפחתו לא קלה ומלווה בחששות שונים .
 • עם ההבראה והחזרה ההדרגתית לפעילות רגילה פוחתים  בדרך כלל החששות ותחושת הביטחון מתחזקת .
 • גם חזרה לחיי מין פעילים, המומלצת לאחר מספר שבועות, תורמת לתחושת הביטחון וההרגשה הטובה.
 • על מנת להקל על שלב המעבר מבית החולים הביתה מומלץ  להיעזר ביחידות ההחלמה השונות המספקות מסגרת מוגנת בה מטופלים נהנים מהשגחה רפואית ומקבלים הדרכה נוספת לגבי התנהגות בשלב השיקומי (בד"כ השהות ביחידות אלו בת שבוע ומסובסדת ע"י קופות החולים).
 • על פי הספרות ודיווחי המטופלים לאחר תקופת ההסתגלות לשינוי באורח החיים מופיע שיפור משמעותי באיכות החיים כך שלמרות תחושת המשבר והקושי מצב המטופלים למעשה יכול אפילו להשתפר לעומת המצב שקדם להתקף ,כך שניתן בהחלט להישאר אופטימי גם לאחר התקף לב, אך חשוב מאוד להקפיד על ההנחיות ולזכור: יש לשמור על ליבכם על מנת שליבכם ישמור עליכם.

בהצלחה מכל הלב  

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • שלום רב, נשמח אם תוכל/י לקחת חלק במחקר העוסק בהתנהגויות בתקופת הקורונה ע"י מילוי שאלון קצר. במידה והינך מסכים/ה אנא לחץ/י כאן

 • ביה"ח וולפסון מעניק שירות של עמדת השאלה לכיסאות גלגלים בכניסה לחדר המיון

 • בוט הקורונה של וולפסון

  בוולפסון ערוכים לטיפול בקורונה, בוט הבריאות של מיקרוסופט יסייע למענה ראשוני ולבדיקה מהירה של סימפטומים לקורונה. מוזמנים לנסות

 • תפילת שחרית מתקיימת מידי בוקר בשעה 7:30

  תפילות מתקיימות מידי יום בבית הכנסת של המרכז הרפואי: 7:30 - תפילת שחרית (מתחילים ב 'הודו'). תפילת מנחה: 13:20

 • ד"ר רפאל לוטן מונה למרצה קליני בכיר באונ' תל אביב

  ברכות חמות לד"ר רפאל לוטן שלנו, מנהל מחלקת האורתופדיה במרכז רפואי וולפסון, על מינויו למרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

 • ניתוח אורתופדי ראשון מסוגו באמצעות טכנולוגיה חדשנית אצלנו בוולפסון.

  פרופ' דרור לקשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית ממרכז רפואי וולפסון, התראיין לתכנית הרדיו לגדעון רייכר ברדיו 103FM והסביר על הניתוח החדשני להחלפת ברכיים ומפרקים שמתבצע אצלנו בעבור טופס 17 רגיל לטובת הציבור.

 • דרושות אחיות לביה"ח החדש לילדים

  לקראת הפתיחה המתקרבת של בית חולים החדש לילדים, מהמתקדמים בארץ, הנבנה בסטנדרטים הגבוהים והחדשניים ביותר,היחידה לטיפול נמרץ ילדים גדלה. היכנסו!

 • 'וולפסון': סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  "מחלקה ראשונה" – כך נקרא פרויקט ראשון וייחודי מסוגו שמונהג החל מהשבוע במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועיקרו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

 • ד"ר אלעד ברבר זכה בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  ד"ר אלעד ברבר, מתמחה באגף נשים ויולדות אצלנו, זכה השבוע, ביום שלישי, בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא ״גורמים המנבאים לידה מוקדמת בהריונות עם צוואר מקוצר". ברכות חמות לד״ר ברבר על ההישג המרשים. בהזדמנות זו נאחל לו לימודים קלים לבחינת שלב א’ אליה ניגש בקרוב...

 • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

  אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

 • זוג הרופאים מ'וולפסון' טיפלו במשך שנה ב-1,500 איש במדינת פלאו

  ד"ר יהודית שור, רופאת עיניים, ובעלה ד"ר לואיס שור, כירורג אורתופדי, ארזו את ילדיהם ויצאו לשנת שליחות מטעם המדינה באי פלאו באוקיינוס השקט. במהלך השנה הזו הם טיפלו ב-1,500 חולים ואפילו הצילו את רגלו של השחיין הלאומי של פלאו שאמור לייצג את המדינה הקטנה באולימפיאדה הבאה. עכשיו כשהם חזרה בישראל הם אומרים: "נשמור על קשר ונמשיך לסייע מרחוק"

 • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

  בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

 • סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  במרכז מיוחד שנחנך השבוע בשם "מחלקה ראשונה" מסייעים למטופלים בתביעות של קיצבאות נכות, בתיאום ובמיצוי זכויות מול משרדי הבריאות והביטוח הלאומי. במסגרתו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי. ידוע כי האזרח הפשוט מתקשה בדרך כלל בטיפול בבעיותיו מול הביטוח הלאומי, משרד הבריאות וגורמי סיוע אחרים של המדינה במידת הצורך, והפרויקט למעשה מסייע ככל הניתן בתחום זה ובחינם. לפרטים:03-5028937

 • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

  עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

 • בואו להתנדב ביחידת "סגולה"!

  יחידת "סגולה" במרכז הרפואי 'וולפסון' עוסקת במיצוי זכויות למאושפזים מעל גיל הפנסיה ע"י מערך מתנדבים. אנו מזמינם אתכם לבוא ולהתנדב. לפרטים נוספים ולהתנדבות ניתן לפנות בטלפון: 035028050 או בדוא"ל:itayst@wmc.gov.il

 • דרושים מתנדבים לניסוי רפואי בתחום האונקלוגיה

  כל הפרטים כאן! לפרטים והרשמה יש ליצור קשר בטלפון: 03-5028813

 • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

  מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

 • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

  "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

 • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

  הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

 • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

  ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

 • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

  אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

 • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

  ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

 • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

  ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

 • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

  רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

 • ד"ר גילה מאירסון, מנהלת מיון ילדים: "יש ילדים והורים שפשוט לא לומדים מטעויות"

  "האופניים החשמליים העלו את רמת הפגיעות אצל ילדים", אומרת ד"ר גילה מאירסון, מנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים וולפסון. לדבריה, חודשי הקיץ ותחילתו של החופש הגדול מועדים לפורענות ומביאים איתם גל מקרי חבלה בילדים.

 • *קול קורא לתערוכה "אמנות וריח"* מחלקת א.א.ג. במרכז הרפואי וולפסון בחולון עוסקת בחוש הריח, בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים.

  אמנים בתחום האמנות הפלסטית החזותית מוזמנים להציע עבודות המשתמשות במדיום הריח, במישרין או בעקיפין. מדובר בתחום חדש. מטרת היוזמה לפתוח בדיון, להציג רעיונות ולקדם פעילויות רב-תחומיות. מועד התערוכה ומיקומה יקבעו בהתאם להצעות שיתקבלו. מועד אחרון להגשה 31.7.19. נא לשלוח לפרופ' יהודה רוט orl@wmc.gov.il

 • ד"ר אנגל מנכ"לית 'וולפסון': ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים"

  ד"ר אנגל: "אני ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים, כדי למנוע את המצב אליו הגיע הדור הצעיר. בנוסף, צריך ליצור מודל תשלום אחר של קופות החולים לבתי החולים עבור ימי אשפוז של מטופלים".

 • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

  The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

 • מתנה לחג: התינוקות הראשונים של תשע"ט

  עשרות תינוקות נולדו בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הראשונות של השנה החדשה. גלי כהן אלון (36) ובעלה טל ילדו, עם תחילת שנת תשע"ט, את התינוקת גפן - בת שלישית במשקל 2,948 ק"ג - אחות לשקד ונוגה בבית החולים וולפסון בחולון

 • פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת מתראיין אצל מנחם הורוביץ בעניין מחקר בנושא שומן

  פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון, משוחח על ניסוי בעכברים שנעשה בדנמרק בנושא שומן טוב ורע והשמנה. גנטיקה.

 • כוננות חורף בוולפסון

  חברי הנהלת המרכז הרפואי התכנסו כדי להתחסן נגד שפעת, כחלק מקמפיין לעידד הטיפול.

 • הטיפול יציל את מי שאלרגי לבוטנים?

  אלרגיה לבוטנים היא תופעה רחבה אשר שכיחה מאוד אצל ילדים. פרופ' אילן דלאל, מנהל אגף הילדים בוולפסון, כתב על כך וייעץ מה לא להסיק ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" - ומה - לא לעשות בבית!

 • מאור עיניים

  תינוק בן חודשיים הלוקה במחלה נדירה הגיע למיון של "וולפסון" במצב של עיוורון מוחלט ואז קרה הבלתי יאמן ...

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

 • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

  בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

 • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

  בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

 • כנס בנושא מיאלומה

  ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

 • MRI בדרך ל"וולפסון"

  משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

 • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

  המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

עבור לתוכן העמוד