חיפושדלג על חיפוש

התקף לב כמנוף לשיפור

מאת רוזי גרינשפן
אחות אחראית טיפול נמרץ לב

התקף לב או  אוטם בשריר הלב הינו עדיין  הסיבה  הראשונה לתמותה בעולם המערבי.התקף הלב הוא מבחינת העיתוי שבו "הקש שבר את גב הגמל".

התהליך הגורם בסופו של דבר לאירוע הינו  טרשת העורקים. זוהי  מחלה  מתקדמת  ומתמשכת הפוגעת בכלי הדם. במהלכה שוקעים חומרים המכילים שומנים בחלק הפנימי של דופן כלי הדם ומצרים את קוטרו הפנימי באופן הדרגתי.
כלי הדם המזינים את הלב, העורקים הכליליים, שהינם מפותלים וצרים מטבעם חשופים לפגיעה זו במיוחד.
 
לעיתים קרובות אין האדם מרגיש דבר, למרות שהטרשת מתקדמת בהדרגתיות. חסימה מוחלטת  של העורק מתרחשת בדרך כלל באופן פתאומי כתוצאה מקריש דם המתפתח על גבי הטרשת. אז בדרך כלל מתחילים לחוש כאבים בחזה. אם חסימה זו לא נפתחת תוך כ- 20 דקות, אז מתרחש   התקף הלב.

למרבה הצער, התמותה העיקרית מתרחשת טרם הגעת החולה לבי"ח, לכן למהירות ההגעה  ולבטיחות ההגעה ( על ידי ניידת טיפול נמרץ ) חשיבות מכרעת.

כאשר החולה מגיע לבית החולים, לרוב  ניתן לאבחן את  התקף הלב החריף במהירות על  ידי סיפור החולה, תרשים א.ק.ג  ובדיקות דם לאנזימי לב. בזכות המיומנות שנרכשה בטיפולים חדשניים בחולים אלה ביחידה לטיפול נמרץ לב וחדר הצינתורים, ניתן במרבית המקרים לפתוח את החסימה בעורק, לצמצם את הנזק לשריר הלב ולשפר את סיכויי ההחלמה של החולה. 

קיים הצורך לעשות מאמצים רבים נוספים בתחום ההסברה במסגרת מניעה ראשונית (טרם הופעת תסמיני המחלה) וגם במסגרת  המניעה  השיניונית (לאחר הופעת המחלה). יש להבהיר שלאחר  התקף הלב העדר טיפול ושליטה בגורמי הסיכון יגרום להמשך התקדמות המחלה ויחשוף את  החולה להמשך הפגיעה בעורקי הלב (וגם לפגיעה באיברים אחרים כמו פגיעה בעורקי המוח ואפשרות לשבץ מוחי, מחלת כלי דם היקפית, כיליתית, אין אונות וכו').

מאידך חינוך להתנהגות נכונה וטיפול מניעתי  יכול להשפיע לטובה בצורה דרמטית על התחלואה והתמותה. 

הנקודות העיקריות שיש להתמקד בהן:

הפסקת עישון
אנשים בריאים המפסיקים לעשן, מפחיתים בצורה ניכרת את הסיכוי  למחלת לב. לאחר מספר שנים של הפסקת עישון, יורד הסיכון לרמה של לא מעשנים. הפסקת העישון חיונית גם אצל אנשים שכבר לקו בהתקף לב. גם אצלם יש להפסקת העישון חשיבות מכרעת לצורך מניעת התקף לב נוסף.

תזונה נכונה
יש לשאוף להגיע למשקל רצוי ולשמור עליו.-חשוב להפחית את סך צריכת השומנים בתפריט בעיקר מזונות המכילים כולסטרול ושומנים רוויים . -רצוי לשלב לפחות 2 ארוחות דגים בשבוע. -רצוי להפחית בצריכת פחמימות ( התורמות לעליית טריגליצרידים) ולהימנע מאכילת מזונות מעובדים ותעשיתים. רצוי מאוד להיוועץ בדיאטנית. (ראה תזונה ומחלות הלב)

הורדת רמת הכולסטרול
הורדת רמות הכולסטרול  ה"רע" (LDL) לאחר התקף לב לרמות של מתחת ל- 70 מ"ג אחוז. על מנת להגיע  ליעד יש בדרך כלל צורך מלבד דיאטה מתאימה  גם ליטול תרופות . מקובל כעת להתחיל בטיפול תרופתי מידית .

שמירה על ערכי לחץ דם תקינים
לחץ דם גבוה הינו גורם סיכון חשוב למחלת  לב וכלי דם ועל מנת לשמור על ערכים תקינים  יש:

 • להפחית בכמויות המלח הנצרכות.
 • לפצע פעילות גופנית סדירה.
 • לבצע מעקב  של ערכי ל"ד
 • ליטול תרופות בהתאם להנחיות רפואיות.

השמנה
כפי שהוכתרה לאחרונה, ההשמנה הינה  "מגפת המילניום".
שיעור האנשים השמנים הינו בעלייה מתמדת ומגיפה זו תוקפת גם את האוכלוסייה שלנו שיעור   ההשמנה עולה גם בקרב ילדים ובני נוער.
התופעה קשורה בדרך כלל  לשילוב של אכילת יתר וחוסר פעילות גופנית.
חשוב מאוד להרבות בהסברה בקרב  הנוער ולבנות תוכניות מתאימות במסגרות החינוכיות השונות.

פעילות גופנית
אורח חיים נייח נחשב גם הוא למגפה, ורק מיעוט באוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה.לפעילות גופנית השפעה על : הפחתת ערכי לחץ הדם , הפחתת הכולסטרול הרע, עלייה בכולסטרול הטוב  והפחתה במשקל, הפחתה בקרישיות הדם  וכו' .

הפעילות המומלצת היא  אירובית בעיקר  דוגמת הליכה או שחייה .
מומלץ לבצע פעילות זו בעוצמה מתונה על מנת להגביר הענות ומוטיבציה ולשמור על בטיחות בזמן הפעילות.
חולים לאחר התקף לב  יכולים לחזור ולבצע פעילות סדירה אך יש לעשות  זאת בתחילה בהדרגה  ובזהירות לפרקי זמן קצרים בלבד ובעצמה נמוכה.
תוך מספר שבועות ניתן להגיע לביצוע פעילות של לפחות 3 פעמים בשבוע למשך חצי שעה לפחות.

הקפדה על נטילת טיפול תרופתי
כאמור ההתרופות כעת הן יעילות מאוד  ותורמות לירידה בתחלואה ותמותה  בצורה משמעותית  ביותר. שיעור תופעות הלוואי מן התרופות הוא נמוך.
את התרופות יש בדרך כלל צורך לקחת כל החיים ואין להפסיק את הטיפול בלי להיוועץ ברופא.

הפחתת מתחים ומצבי לחץ
מצבי לחץ  תיסכול  עצבנות ודיכאון תורמים לעלייה בתחלואה במנגנונים שונים. יש לנסות להפחית מצבים אלו בכל אמצעי : הרפיה, מדיטציה, שינוי תפיסות עולם סיוע מגורמים מקצועיים/ תרופות וכו'.

סכרת
במקרה של סכרת יש להקפיד על תזונה קפדנית שמירה על משקל גוף תקין והמוגלובין A1C( מדד לאיזון מחלת הסכרת)  ברמה הרצויה ותוך שיתוף פעולה עם רופא מומחה. 

 

לסיכום:

 • חולה החווה התקף לב ומקורביו  חשים בדרך כלל בתחילה בהלה גדולה, פחד מהמוות ופחד מהעתיד ומתקשים להתמודד עם המצב החדש .
 • היחידות לטיפול נמרץ מהוות בדרך כלל  מעין חממה מגוננת , אנשי הצוות נזעקים לחולים מידית, מנטרים אותם תומכים בהם  מסבירים ומדריכים ולעיתים מטפלים באירועים דרמטיים שונים בזמן האשפוז.
 • אין ספק שהחזרה הביתה וההתמודדות של החולה ומשפחתו לא קלה ומלווה בחששות שונים .
 • עם ההבראה והחזרה ההדרגתית לפעילות רגילה פוחתים  בדרך כלל החששות ותחושת הביטחון מתחזקת .
 • גם חזרה לחיי מין פעילים, המומלצת לאחר מספר שבועות, תורמת לתחושת הביטחון וההרגשה הטובה.
 • על מנת להקל על שלב המעבר מבית החולים הביתה מומלץ  להיעזר ביחידות ההחלמה השונות המספקות מסגרת מוגנת בה מטופלים נהנים מהשגחה רפואית ומקבלים הדרכה נוספת לגבי התנהגות בשלב השיקומי (בד"כ השהות ביחידות אלו בת שבוע ומסובסדת ע"י קופות החולים).
 • על פי הספרות ודיווחי המטופלים לאחר תקופת ההסתגלות לשינוי באורח החיים מופיע שיפור משמעותי באיכות החיים כך שלמרות תחושת המשבר והקושי מצב המטופלים למעשה יכול אפילו להשתפר לעומת המצב שקדם להתקף ,כך שניתן בהחלט להישאר אופטימי גם לאחר התקף לב, אך חשוב מאוד להקפיד על ההנחיות ולזכור: יש לשמור על ליבכם על מנת שליבכם ישמור עליכם.

בהצלחה מכל הלב  

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

  אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד