חיפושדלג על חיפוש

בדיקות דימות לא-פולשניות

מאת  ד"ר דוד הרפז
אחראי הקרדיולוגיה הלא-פולשנית

השימוש בטכנולוגיות מתקדמות ברפואה מאפשר יישומן של שיטות דימות (imaging) חדשות ובלתי פולשניות גם במחלות לב. הבדיקות השונות מאפשרות אבחון מדויק של מצב הלב – שריר הלב, המסתמים ומצב העורקים המספקים את הדם ללב. הבדיקות מתבצעות גם לצורך אבחון מוקדם של אנשים ללא מחלת לב וגם להגדרת מצבם המדויק של חולי לב.

אקוקארדיוגרפיה - אקו-דופלר      
בדיקת הדימות השכיחה ביותר בקרדיולוגיה. מדובר בבדיקה המשתמשת בגלי קול בתדירות גבוהה המשודרים אל הלב וכלי הדם ומוחזרים מהם, בדומה לגלי סונר המשמשים לזיהוי גופים תת-ימיים.מחשבים רבי עוצמה מתרגמים המידע לתמונה של הלב בתנועה. מתקבלת תמונה דו-ממדית ולאחרונה אף התקדמנו ואנו יכולים לקבל תמונה תלת-ממדית. הבדיקה מבוצעת בלא צורך בהכנה מוקדמת, במרפאות הקהילה או ליד מיטת הנבדק. הבדיקה מבוצעת ע‘‘י הנחת מתמר על דופן בית-החזה שלהנבדק, אינה גורמת לאי נוחות, היא בטוחה, נעדרת סיבוכים ומשמשת גם לדימות ביילודים ובעוברים. 

דימות הלב וחלליו מאפשר מדידה מדוייקת של גודל ותפקוד חללי הלב, מסתמיו וכלי הדם. ניתן לאבחן  זיהומים, קרישי דם, גידולים בלב ומומי לב מולדים ונרכשים. כמו כן חיונית הבדיקה לאבחון מצבים של התכווצות לקויה של שריר הלב בשל התקף לב או מחלות שריר הלב ולהערכת מצב קרום הלב.   

שימוש בעקרון הדופלר מאפשר להגדיר את זרימת הדם בלב – להבדיל בין זרימה נורמלית לזרימה לקויה ובכך לקבל מידע על מצב מסתמי הלב ועל פגמים אחרים בלב הגורמים להפרעות בזרימה. הלב הוא כידוע משאבה האחראית להזרמת הדם. השלוב של אקו ודופלר מספק מידע מדויק על מבנה הלב וזרימת הדם ומאפשר לכן אפיון מדויק של הלב כמשאבה. הדיוק בבדיקה הוא כזה שכיום אין יותר צורך להשתמש בצינתור הלב הפולשני למטרה זו. לאחרונה פותחו יישומי דופלר המאפשרים מדידה של כוון ומהירות תנועת איזורים שונים של שריר הלב עצמו.הדבר מאפשר אפיון מעמיק יותר של תפקוד השריר ותזמון ההתכווצות של אזורי הלב השונים. הפרעה בתזמון מחמירה את מצבם של חולים באי ספיקת לב והשימוש המשולב באקו ובקוצבי לב חדישים מאפשר לתקן את ההפרעה ולשפר את תפקודו של החולה. 

איכות המידע המתקבל מספיקה בדרך כלל לקביעת האבחנה. באותם מצבים בהם המידע אינו מספק ניתן לשפר אותו תוך שימוש בחמרי ניגוד אקוקרדיוגרפיים המוזרקים לוריד (ללא תופעות לוואי) או תוך שימוש בבדיקה דרך הוושט.לצורך בדיקת אקו תוך-וישטית נבנה מתמר אולטרה-סוני על גבי צינור גמיש אותו בולע הנבדק, כמו בבדיקת קיבה. בדיקה זו מצריכה צום של כ- 4  שעות, אילחוש מקומי של הלוע ולעיתים- הרדמה שיטחית. בדיקה זו מבוצעת במעבדות אקו של בתי-חולים. 

לעתים קרובות הלב נראה תקין במנוחה אך קיימת הפרעה תפקודית בעת מאמץ (כאשר הלב נדרש לפעולה מאומצת יותר). הפרעה כזאת אופיינית בנוכחות היצרות בעורקים המזרימים דם ללב עצמו. מחלה של עורקים אלה היא מחלת הלב השכיחה והקטלנית ביותר והיא מאובחנת על ידי בדיקת אקו של הלב תוך כדי מאמץ. 

קרדיולוגיה גרעינית
בבדיקות אלה נעשה שימוש באיזוטופים רדיו-אקטיביים שונים לדימות של שריר הלב, אספקת הדם אליו ודימות של תהליכי חילוף חומרים בשריר הלב. לאחר הזרקה של האיזוטופ הרדיו-אקטיבי מבוצע צילום הלב במצלמה מיוחדת הקולטת את הקרינה. גם כאן, מחשבים רבי עוצמה מתרגמים את המידע לתמונה. כיום,  השימוש העיקרי במיפוי הינו לצורך אבחנה של היצרויות בעורקים המזינים את הלב. היצרויות כאלה באות לידי ביטוי בשלב ההתחלתי רק במאמץ ועל כן רוב המיפויים כוללים השוואה בין זרימת הדם ללב במאמץ ובמנוחה. הבדיקה נותנת מידע דומה לזה המתקבל על ידי אקו.

שימוש באיזוטופים רדיואקטיביים אחרים נותן מידע מעמיק יותר על פעילות חילוף החומרים של שריר הלב.  בחולי אי ספיקת לב קיים לעתים מצב בו נראה קטע מן השריר שאינו מתכווץ ונראה כאילו הוא נעדר חיים. אך לעיתים מדובר למעשה בשריר שכפה על עצמו מנוחה בשל מחסור באספקת חמצן אך הוא עדיין חי ופעיל מבחינת חילוף החומרים. מצב זה מאובחן ע''י שימוש באיזוטופים המגדירים את רמת הפעילות הביוכימית של התא. אם אכן התא חי, הוא פעיל מבחינת חילוף החומרים וניתן לטפל בצורה יעילה ביותר באי ספיקת הלב על ידי שפור הזרימה לאזור הפגוע (בצינתור או בניתוח מעקפים). 

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ותהודה מגנטית (MRI)
מדובר בדימות באמצעות קרינת רנטגן (טומוגרפיה ממוחשבת-  CT) ותהודה מגנטית (MRI). שיפורים טכנולוגיים בשני אמצעים אלה מאפשרים היום שימוש בהם לדימות הלב.  

בבדיקת הרנטגן הממוחשבת ניתן לשלול היצרות משמעותית בעורקים המספקים דם ללב ולמנוע צינתור לב, בחלק מן הנבדקים. השימוש העיקרי הינו בחולים המאושפזים עם כאב בחזה ובהם הסבירות למחלה היא נמוכה. בכל הקשור לשימושים נוספים המידע הקיים אינו מספיק והקהילה הקרדיולוגית צוברת נסיון על מנת להגדיר במדויק את המצבים בהם נותנת הבדיקה יתרון על פני השיטות האחרות.

קוסם במיוחד הוא השימוש בתהודה המגנטית שכן מדובר בבדיקה היכולה לתת את המידע הנרחב ביותר על מצב הלב ומבלי לחשוף את הנבדק לסיכון של קרינה ו/או חומר ניגוד. ניתן לקבל מידע מדויק על גודל ותפקוד חללי הלב, המסתמים והזרימות בדומה למידע המתקבל מן האקו. ניתן להגדיר בצורה המעמיקה ביותר, ברמה התאית, את תפקוד השריר ואת זרימת הדם אליו כתחליף לבדיקת המיפוי הרדיואקטיבי. ניתן גם לעיתים להדגים את העורקים עצמם ולהחליף בכך את בדיקת ה CTהלבבי. החיסרון העיקרי בבדיקה הוא משך הזמן הארוך בו הנבדק חייב להיות ללא תנועה בתוך חלל של מגנט רב עוצמה. אמצעי זה נמצא בשיא תהליכי הפיתוח וגם כאן עדיין לא הוגדרו במדויק כל המצבים בהם מקנה הבדיקה יתרון על פני השיטות האחרות.  

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • שלום רב, נשמח אם תוכל/י לקחת חלק במחקר העוסק בהתנהגויות בתקופת הקורונה ע"י מילוי שאלון קצר. במידה והינך מסכים/ה אנא לחץ/י כאן

 • ביה"ח וולפסון מעניק שירות של עמדת השאלה לכיסאות גלגלים בכניסה לחדר המיון

 • בוט הקורונה של וולפסון

  בוולפסון ערוכים לטיפול בקורונה, בוט הבריאות של מיקרוסופט יסייע למענה ראשוני ולבדיקה מהירה של סימפטומים לקורונה. מוזמנים לנסות

 • תפילת שחרית מתקיימת מידי בוקר בשעה 7:30

  תפילות מתקיימות מידי יום בבית הכנסת של המרכז הרפואי: 7:30 - תפילת שחרית (מתחילים ב 'הודו'). תפילת מנחה: 13:20

 • ד"ר רפאל לוטן מונה למרצה קליני בכיר באונ' תל אביב

  ברכות חמות לד"ר רפאל לוטן שלנו, מנהל מחלקת האורתופדיה במרכז רפואי וולפסון, על מינויו למרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

 • ניתוח אורתופדי ראשון מסוגו באמצעות טכנולוגיה חדשנית אצלנו בוולפסון.

  פרופ' דרור לקשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית ממרכז רפואי וולפסון, התראיין לתכנית הרדיו לגדעון רייכר ברדיו 103FM והסביר על הניתוח החדשני להחלפת ברכיים ומפרקים שמתבצע אצלנו בעבור טופס 17 רגיל לטובת הציבור.

 • דרושות אחיות לביה"ח החדש לילדים

  לקראת הפתיחה המתקרבת של בית חולים החדש לילדים, מהמתקדמים בארץ, הנבנה בסטנדרטים הגבוהים והחדשניים ביותר,היחידה לטיפול נמרץ ילדים גדלה. היכנסו!

 • 'וולפסון': סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  "מחלקה ראשונה" – כך נקרא פרויקט ראשון וייחודי מסוגו שמונהג החל מהשבוע במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועיקרו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

 • ד"ר אלעד ברבר זכה בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  ד"ר אלעד ברבר, מתמחה באגף נשים ויולדות אצלנו, זכה השבוע, ביום שלישי, בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא ״גורמים המנבאים לידה מוקדמת בהריונות עם צוואר מקוצר". ברכות חמות לד״ר ברבר על ההישג המרשים. בהזדמנות זו נאחל לו לימודים קלים לבחינת שלב א’ אליה ניגש בקרוב...

 • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

  אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

 • זוג הרופאים מ'וולפסון' טיפלו במשך שנה ב-1,500 איש במדינת פלאו

  ד"ר יהודית שור, רופאת עיניים, ובעלה ד"ר לואיס שור, כירורג אורתופדי, ארזו את ילדיהם ויצאו לשנת שליחות מטעם המדינה באי פלאו באוקיינוס השקט. במהלך השנה הזו הם טיפלו ב-1,500 חולים ואפילו הצילו את רגלו של השחיין הלאומי של פלאו שאמור לייצג את המדינה הקטנה באולימפיאדה הבאה. עכשיו כשהם חזרה בישראל הם אומרים: "נשמור על קשר ונמשיך לסייע מרחוק"

 • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

  בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

 • סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  במרכז מיוחד שנחנך השבוע בשם "מחלקה ראשונה" מסייעים למטופלים בתביעות של קיצבאות נכות, בתיאום ובמיצוי זכויות מול משרדי הבריאות והביטוח הלאומי. במסגרתו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי. ידוע כי האזרח הפשוט מתקשה בדרך כלל בטיפול בבעיותיו מול הביטוח הלאומי, משרד הבריאות וגורמי סיוע אחרים של המדינה במידת הצורך, והפרויקט למעשה מסייע ככל הניתן בתחום זה ובחינם. לפרטים:03-5028937

 • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

  מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

 • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

  עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

 • בואו להתנדב ביחידת "סגולה"!

  יחידת "סגולה" במרכז הרפואי 'וולפסון' עוסקת במיצוי זכויות למאושפזים מעל גיל הפנסיה ע"י מערך מתנדבים. אנו מזמינם אתכם לבוא ולהתנדב. לפרטים נוספים ולהתנדבות ניתן לפנות בטלפון: 035028050 או בדוא"ל:itayst@wmc.gov.il

 • דרושים מתנדבים לניסוי רפואי בתחום האונקלוגיה

  כל הפרטים כאן! לפרטים והרשמה יש ליצור קשר בטלפון: 03-5028813

 • *קול קורא לתערוכה "אמנות וריח"* מחלקת א.א.ג. במרכז הרפואי וולפסון בחולון עוסקת בחוש הריח, בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים.

  אמנים בתחום האמנות הפלסטית החזותית מוזמנים להציע עבודות המשתמשות במדיום הריח, במישרין או בעקיפין. מדובר בתחום חדש. מטרת היוזמה לפתוח בדיון, להציג רעיונות ולקדם פעילויות רב-תחומיות. מועד התערוכה ומיקומה יקבעו בהתאם להצעות שיתקבלו. מועד אחרון להגשה 31.7.19. נא לשלוח לפרופ' יהודה רוט orl@wmc.gov.il

 • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

  "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

 • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

  הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

 • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

  ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

 • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

  אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

 • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

  ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

 • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

  ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

 • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

  רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

 • ד"ר גילה מאירסון, מנהלת מיון ילדים: "יש ילדים והורים שפשוט לא לומדים מטעויות"

  "האופניים החשמליים העלו את רמת הפגיעות אצל ילדים", אומרת ד"ר גילה מאירסון, מנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים וולפסון. לדבריה, חודשי הקיץ ותחילתו של החופש הגדול מועדים לפורענות ומביאים איתם גל מקרי חבלה בילדים.

 • ד"ר אנגל מנכ"לית 'וולפסון': ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים"

  ד"ר אנגל: "אני ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים, כדי למנוע את המצב אליו הגיע הדור הצעיר. בנוסף, צריך ליצור מודל תשלום אחר של קופות החולים לבתי החולים עבור ימי אשפוז של מטופלים".

 • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

  The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

 • מתנה לחג: התינוקות הראשונים של תשע"ט

  עשרות תינוקות נולדו בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הראשונות של השנה החדשה. גלי כהן אלון (36) ובעלה טל ילדו, עם תחילת שנת תשע"ט, את התינוקת גפן - בת שלישית במשקל 2,948 ק"ג - אחות לשקד ונוגה בבית החולים וולפסון בחולון

 • פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת מתראיין אצל מנחם הורוביץ בעניין מחקר בנושא שומן

  פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון, משוחח על ניסוי בעכברים שנעשה בדנמרק בנושא שומן טוב ורע והשמנה. גנטיקה.

 • כוננות חורף בוולפסון

  חברי הנהלת המרכז הרפואי התכנסו כדי להתחסן נגד שפעת, כחלק מקמפיין לעידד הטיפול.

 • בגלל העישון: המחלה הכרונית שאנו חייבים להיות מודעים אליה

  יום המודעות למחלת הריאות הכרונית, COPD, שיצוין ב21/11 בעולם, הוא הזדמנות לבניית תוכנית ארצית למיגור גורם התמותה הרביעי בהיקפו

 • דרושים מתנדבים בעלי יכולת תקשורת גבוהה, יחסי אנוש

  לפרטים - היכנסו!

 • הטיפול יציל את מי שאלרגי לבוטנים?

  אלרגיה לבוטנים היא תופעה רחבה אשר שכיחה מאוד אצל ילדים. פרופ' אילן דלאל, מנהל אגף הילדים בוולפסון, כתב על כך וייעץ מה לא להסיק ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" - ומה - לא לעשות בבית!

 • מאור עיניים

  תינוק בן חודשיים הלוקה במחלה נדירה הגיע למיון של "וולפסון" במצב של עיוורון מוחלט ואז קרה הבלתי יאמן ...

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

 • דרושים מתמחים בהרדמה

  מחלקת ההרדמה ב'וולפסון' מציעה תנאים מיוחדים למתמחים, בדמות מענק מקצוע מיוחד, תקן של משרד הבריאות והשתתפות בתשלום שכר הדירה. לפרטים והגשת מועמדות יש לפנות למחלקה בפקס: 03-5028843, או בדוא"ל: ezri@wolfson.health.gov.il

 • קו תמיכה לילדים חולי קרוהן והורים

  במסגרת המערך לתמיכה בילדים ומתבגרים חולי IBD (מחלות מעי דלקתיות, וביניהן קרוהן), אנו משיקים קו טלפוני לתמיכה וסיוע, אשר יופעל על ידי אמהות בהתנדבות. זמני הפעילות: ימי שני, בין השעות 13:00-16:00, בטלפון: 03-5028487

 • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

  בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

 • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

  בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

 • "חודש הקשיש" ב-'וולפסון'!

  החל מיום ג', ה-8 באוקטובר ועד לסיום החודש יתקיימו במרכז הרפואי הרצאות, סדנאות ופעילויות שונות למען בני גיל הזהב, במטרה לשפר את המודעות לסכנות ועזרי בטיחות בהם ניתן להשתמש

 • כנס בנושא מיאלומה

  ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

 • MRI בדרך ל"וולפסון"

  משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

 • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

  המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

עבור לתוכן העמוד