חיפושדלג על חיפוש

מחלת קרוהן (Crohn's Disease)

מחלת קרוהן (Crohn's Disease)

מאת: פרופ' אריה לוין, מנהל היחידה לגסטרואטרולוגיה ותזונה בילדים

 

מחלת קרוהן (Crohn's disease) הינה מחלה דלקתית כרונית של מערכת העיכול, אשר פוגעת בעיקר במעיים, אך יכולה לפגוע בכל רקמה במערכת העיכול - מהפה ועד פי הטבעת. המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך אצל מרבית האוכלוסייה מופיעה החל מהעשור השני ועד העשור הרביעי.

 

מה גורם למחלה?

 

באופן נורמאלי, המעיים שלנו באים במגע עם חיידקים רבים, שלרוב אינם גורמים לנזק, ואף מועילים בחלק מהמקרים. המעי יכול להיות גם מקור של זיהום, באמצעות חיידקים מזיקים, ואפילו מסוכנים. על כן, המעיים שלנו מצוידים במערכת חיסונית שיכולה לזהות פלישה של חיידקים, להפעיל את המערכת החיסונית הכללית, ולהדביר חיידקים שפלשו אליה.

 

המחלה נגרמת עקב פגם גנטי שפוגע ביכולת לבקר את התגובה של המערכת החיסונית המקומית לחיידקים במערכת העיכול. מיליארדי חיידקים "טובים" חיים במעיים, ועל פי רוב אינם פוגעים במאכסן. כתוצאה מאירועים סביבתיים שטיבם אינו ברור כיום, אנשים אשר נושאים גנים מסוימים, עלולים להגיב כנגד אוכלוסיית החיידקים הלא-מזיקה שתמיד קיימת במעי.

 

התגובה הדלקתית תוקפת את מערכת העיכול וגורמת לכיבים ודלקת, וכך נוצרת מחלת קרוהן. המערכת החיסונית תוקפת את המעי באמצעות תאי דם לבנים, הקרויים לימפוציטים. חומר כימי אשר חשוב מאוד ליצירת הדלקת, נקרא TNF. תרופות ביולוגיות נוגדות TNF נחשבות, כיום, לאחד מהטיפולים היעילים ביותר במחלה.

 

מה הם הסימנים של המחלה?

 

אין תסמין אחד שחייב להופיע. יכול להיות תסמין בודד, או שילוב של תסמינים, מתוך הרשימה הבאה: שלשולים, כאבי בטן, ירידה במשקל, חוסר תאבון וחולשה. סימנים נוספים שיכולים להופיע הם: דימום מפי הטבעת, סדקים בפי הטבעת, הקאות, פצעים (אפטות) בפה, כאבים במפרקים או פריחות.

 

בבדיקות המעבדה ניתן למצוא אנמיה, ומדדי דלקת מוגברים (שקיעת דם גבוהה או CRP גבוה). אצל ילדים ניתן לראות עיכוב בגדילה, קומה נמוכה, או עיכוב בהתפתחות המינית. הסימנים הללו עשויים להיות הביטוי היחידי של המחלה.

 

באופן נדיר יותר, המחלה יכולה להופיע ככאב בטן עז עם בטן חריפה או חסימת מעיים.

 

מהו מהלך המחלה?

 

המחלה מוגדרת כמחלה כרונית (מחלה לכל החיים, שאינה ניתנת לריפוי). יש שונות גדולה מאוד בין חולה לחולה. יש אנשים שסובלים מהתקפים תדירים של המחלה, מספר פעמים בשנה, יש שסובלים מהתקפים לעתים רחוקות, וישנם גם אנשים שסובלים מהמחלה באופן תמידי ומתמשך. לאורך זמן יכולים להתפתח סיבוכים, הנפוץ ביותר הוא הצרות של המעי. סיבוכים אחרים כוללים: מחלה של פי הטבעת, מורסות ופיסטולה (נקב במעי שיוצר תעלה לחלל אחר). חלק מהחולים יצטרכו לעבור ניתוח בגלל סיבוכים של המחלה. למזלנו, מספר החולים שנזקקים לניתוח נמצא במגמת ירידה, ורוב החולים בקרוהן יכולים לנהל אורח חיים רגיל, עם איכות חיים טובה.

 

כיצד מאבחנים את המחלה?

 

החשד לאבחנה עולה בעיקר כשיש תסמינים אופייניים שכבר צוינו, עם מדדי דלקת מוגברים בבדיקות דם. האבחנה מתבססת על הימצאותה של דלקת כרונית בסקירה של מערכת העיכול, על-ידי בדיקות שנקראות קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה. בעת הסקירה הרופא לוקח דגימות קטנות מרקמת המעי (ביופסיות) לבדיקה במיקרוסקופ, על מנת לבדוק אם סוג הדלקת מתאימה למחלת קרוהן. בנוסף, ניתן לקבל עדות לנוכחות של המחלה על ידי צילומים של מערכת העיכול (צלום מעי, CT, MRI), או על-ידי בליעת מצלמה זעירה שנקראת קפסולה.

 

כיצד מטפלים במחלה?

 

ניתן לטפל במחלה באמצעות תרופות שונות, כמו גם דרך טיפול תזונתי. קיימות גישות שונות לגבי דרך הטיפול הרצויה, מה שעלול לגרום לבלבול לעתים בקרב המטופלים.

 

הטיפול כיום מתחלק לשתי קבוצות עיקריות: טיפול שאמור לגרום להיעלמות ההתלקחות (רמיסיה, בשפת הרופאים), וטיפולים שנועדו למניעת התלקחויות (Maintenance, בלשון הרופאים). טיפולים אשר ניתנים בעיקר להרגעת התקף ויצירת רמיסיה (מצב שבו אין תסמינים ויש שיפור בבדיקות הדם, הדומה למצב טרום התפרצות המחלה), מופיעוים בטבלה מספר 1. ככלל, רוב התרופות שניתנות נועדו למתן את התהליך הדלקתי.

 

תרופות להתלקחות

 

הקבוצה הראשונה של תרופות שניתנות נקראות 5ASA, והן נוגדות דלקת ואינן מדכאות את המערכת החיסונית. היעילות שלהן פחותה משל תרופות אחרות, והן ניתנות בעיקר במקרים קלים.

 

הקבוצה השנייה היא קבוצת הסטרואידים. הסטרואידים מבוססים על הורמון שמיוצר בגופינו, והם יעילים מאוד, אך מדכאים את המערכת החיסונית בצורה ניכרת. הטיפול בסטרואידים לרוב מוגבל בזמן, למספר שבועות עד 3 חודשים.

 

הקבוצה השלישית של תרופות להשראת רמיסיה הן התרופות הביולוגיות. תרופות אלו ניתנות בהזרקה, ויעילות מאוד ביצירת רמיסיה. הן אמנם מדכאות את המערכת החיסונית, אך עושות זאת בצורה סלקטיבית יותר. התרופות בשמוש כיום נקראות רמיקייד והומירה. רמיקייד ניתנת לתוך הווריד, ב-3 זריקות שונות בתוך 6 שבועות, ואז כל 8 שבועות, כטיפול מונע. הומירה ניתנת כזריקה דו-שבועית.

 

ניתן לדכא התלקחות של המחלה גם ללא טיפול תרופתי, וזאת על-ידי דיאטה שמבוססת על שתיית פורמולות מיוחדות במשך מספר שבועות. טיפול זה הוכח כיעיל מאוד בקרב ילדים.

 

טיפול אנטיביוטי משמש היום בעיקר כטיפול תומך, במיוחד אם ישנה מעורבות של המעי הגס או סיבוכים כגון מורסה, פיסטולה או מחלה בפי הטבעת. בארץ ובעולם מתצבעות עבודת מחקר, שבוחנות הרכבים אנטיביוטים חדשים שעשויים לשמש כטפול להתקף במחלה.

 

טבלה 1 - טיפולים להתקף קרוהן

 

סטרואידים

Steroids

פרדניזון

Prednisone 

בודזון

Budesonide

5ASA

5ASA

פנטזה

Pentasa

רפסאל

Mesalazine

סלאזופירין

Sulfasalazine 

ביולוגיות

Biologics

רמיקייד

Remicade

הומירה

Humira

אנטיביוטיקה

Antibiotics

ציפרוקסין

Ciproxin

פלגיל

Flagyl

תזונה

Nutrition

מודולן

Modulen

פדיאשור

Pediasure

נוטרן

Nutren

 

טיפול מונע

 

תרופות לטיפול מונע פועלות בצורה דומה לתרופות ליצירת רמיסיה, אך נועדו לטיפול ממושך. תרופות ה-5ASA והסטרואידים הוכחו כלא-יעלות במסגרת טיפול ממושך, למעט סלאזופירין. התרופות השכיחות ביותר לטיפול מונע הן אימורן ומטוטרקסט. כ-85% מהילדים המאובחנים עם קרוהן יקבלו טיפול קבוע בתרופה כגון אימורן, פורינטול או מטוטרקסט בתוך שנתיים מהאבחנה, כשמרבית הילדים יתחילו את הטיפול בסמוך למועד האבחנה או בתוך שנה. הנתונים האלו לקוחים ממחקרים גדולים, בארצות הברית ובאירופה.

 

חולים אשר מתחילים טיפול ביולוגי יכולים להמשיך אותו גם כטפול מונע, ולהפסיק תרופות אחרות למניעה. הפסקת עישון וצריכה קבועה של מזון רפואי עשויים להפחית גם הם את תדירות ועוצמת ההתקפים של המחלה.

 

טבלה מספר 2 - תרופות המשמשות לטיפול מונע במחלת קרוהן

 

אימונומודולטורים

Immunomodulators

אימורן, פוריטנול

Imuran,6 MP

מטוטרקסט

Methotrexate

5ASA

5ASA

סלאזופירין

Sulfasalazine

ביולוגיות

Biologics

רמיקייד

Remicade

הומירה

Humira

 

האם אורח חיים הוא חשוב?

 

הגורם החשוב ביותר מבחינת אורח חיים שרלוונטי למחלת קרוהן הוא הפסקת עישון. עישון קשור בהתלקחות של המחלה ומהלך קשה יותר, וטומן בחובו סיכון גבוה יותר להידרש לניתוח. למרות שיש עדויות עקיפות לגבי השפעת תזונה וחיידקים טובים על מהלך המחלה, אין מספיק ראיות לתת המלצות מבוססת בתחום כיום.

 

תזונה

 

לעתים קרובות חולים מקבלים המלצה גורפת להימנע מצריכת סיבים תזונתיים ודברי חלב. לקביעות אלו אין כל ביסוס רפואי. כיום, אין צורך בהימנעות מסיבים בדיאטה, אלא אם יש הצרות של המעי. הימנעות מדברי חלב אינה קשורה למחלת קרוהן, אך בהינתן כאבי בטן או שלשולים שמגיבים להימנעות מדברי חלב, יתכן וישנה אי-סבילות לסוכר החלב. במצב כזה ניתן לחפש חלופות במסגרת התייעצות עם דיאטנית.

 

בתקופת הילדות חשוב מאד לספק קלוריות וחלבון לגדילה תקינה. הרבה ילדים ונערים (וילדות ונערות) יקבלו המלצה לתוספי מזון, גם אם המחלה שקטה. כפי שנכתב קודם לכן, ניתן לטפל בהתקף של מחלת קרוהן רק באמצעות טפול דיאטתי. טיפול זה נקרא Exclusive Enternal Nutrition. שיטה זו יעילה ב-60-80% מהחולים במהלך הילדות. מטופלים עם מעורבות של המעי הדק יגיבו בשיעור גבוה יותר לטיפול זה. שיטה זו מבוססת על שתייה של פורמולה (כמקור בלעדי למזון) במשך 4-6 שבועות. טיפול זה גם תומך בשיפור בגדילה והינו נטול תופעות לוואי.

 

מחקרים במחלת קרוהן

 

פרופ' לוין, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים במרכז הרפואי 'וולפסון' מרכז מחקרים רב-מרכזיים במחלת קרוהן בארץ, באירופה ובארצות הברית. המחקרים מתמקדים ב-3 תחומים עיקריים:


גנטיקה: כיווני המחקר המשמעותיים הם גילוי גנים (חומר התורשה) שגורם למחלת קרוהן בילדים. מספר מחקרים מתנהלים כעת בארץ ובחו"ל

טיפול: פרופ' לוין חוקר כיוון טיפולי חדש במסגרת מחקרים המתקיימים בארץ ובחו"ל.

איתור מדדים שינבאו את מהלך המחלה:פרופ' לוין מרכז מחקר שמתנהל ב-16 מרכזים בארץ ובאירופה . מטרתו היא לאתר מדדים, כבר במועד הופעת המחלה, אשר יאפשרו ניבוי מהלך סוער או סיבוכים של המחלה בהמשך.

 

לרשימת מחקרים המנוהלים על-ידי פרופ' לוין

 

אתר העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וכוליטיס כיבית

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • שלום רב, נשמח אם תוכל/י לקחת חלק במחקר העוסק בהתנהגויות בתקופת הקורונה ע"י מילוי שאלון קצר. במידה והינך מסכים/ה אנא לחץ/י כאן

 • ביה"ח וולפסון מעניק שירות של עמדת השאלה לכיסאות גלגלים בכניסה לחדר המיון

 • בוט הקורונה של וולפסון

  בוולפסון ערוכים לטיפול בקורונה, בוט הבריאות של מיקרוסופט יסייע למענה ראשוני ולבדיקה מהירה של סימפטומים לקורונה. מוזמנים לנסות

 • תפילת שחרית מתקיימת מידי בוקר בשעה 7:30

  תפילות מתקיימות מידי יום בבית הכנסת של המרכז הרפואי: 7:30 - תפילת שחרית (מתחילים ב 'הודו'). תפילת מנחה: 13:20

 • ד"ר רפאל לוטן מונה למרצה קליני בכיר באונ' תל אביב

  ברכות חמות לד"ר רפאל לוטן שלנו, מנהל מחלקת האורתופדיה במרכז רפואי וולפסון, על מינויו למרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

 • ניתוח אורתופדי ראשון מסוגו באמצעות טכנולוגיה חדשנית אצלנו בוולפסון.

  פרופ' דרור לקשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית ממרכז רפואי וולפסון, התראיין לתכנית הרדיו לגדעון רייכר ברדיו 103FM והסביר על הניתוח החדשני להחלפת ברכיים ומפרקים שמתבצע אצלנו בעבור טופס 17 רגיל לטובת הציבור.

 • דרושות אחיות לביה"ח החדש לילדים

  לקראת הפתיחה המתקרבת של בית חולים החדש לילדים, מהמתקדמים בארץ, הנבנה בסטנדרטים הגבוהים והחדשניים ביותר,היחידה לטיפול נמרץ ילדים גדלה. היכנסו!

 • 'וולפסון': סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  "מחלקה ראשונה" – כך נקרא פרויקט ראשון וייחודי מסוגו שמונהג החל מהשבוע במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועיקרו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

 • ד"ר אלעד ברבר זכה בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  ד"ר אלעד ברבר, מתמחה באגף נשים ויולדות אצלנו, זכה השבוע, ביום שלישי, בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא ״גורמים המנבאים לידה מוקדמת בהריונות עם צוואר מקוצר". ברכות חמות לד״ר ברבר על ההישג המרשים. בהזדמנות זו נאחל לו לימודים קלים לבחינת שלב א’ אליה ניגש בקרוב...

 • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

  אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

 • זוג הרופאים מ'וולפסון' טיפלו במשך שנה ב-1,500 איש במדינת פלאו

  ד"ר יהודית שור, רופאת עיניים, ובעלה ד"ר לואיס שור, כירורג אורתופדי, ארזו את ילדיהם ויצאו לשנת שליחות מטעם המדינה באי פלאו באוקיינוס השקט. במהלך השנה הזו הם טיפלו ב-1,500 חולים ואפילו הצילו את רגלו של השחיין הלאומי של פלאו שאמור לייצג את המדינה הקטנה באולימפיאדה הבאה. עכשיו כשהם חזרה בישראל הם אומרים: "נשמור על קשר ונמשיך לסייע מרחוק"

 • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

  בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

 • סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  במרכז מיוחד שנחנך השבוע בשם "מחלקה ראשונה" מסייעים למטופלים בתביעות של קיצבאות נכות, בתיאום ובמיצוי זכויות מול משרדי הבריאות והביטוח הלאומי. במסגרתו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי. ידוע כי האזרח הפשוט מתקשה בדרך כלל בטיפול בבעיותיו מול הביטוח הלאומי, משרד הבריאות וגורמי סיוע אחרים של המדינה במידת הצורך, והפרויקט למעשה מסייע ככל הניתן בתחום זה ובחינם. לפרטים:03-5028937

 • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

  מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

 • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

  עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

 • בואו להתנדב ביחידת "סגולה"!

  יחידת "סגולה" במרכז הרפואי 'וולפסון' עוסקת במיצוי זכויות למאושפזים מעל גיל הפנסיה ע"י מערך מתנדבים. אנו מזמינם אתכם לבוא ולהתנדב. לפרטים נוספים ולהתנדבות ניתן לפנות בטלפון: 035028050 או בדוא"ל:itayst@wmc.gov.il

 • דרושים מתנדבים לניסוי רפואי בתחום האונקלוגיה

  כל הפרטים כאן! לפרטים והרשמה יש ליצור קשר בטלפון: 03-5028813

 • *קול קורא לתערוכה "אמנות וריח"* מחלקת א.א.ג. במרכז הרפואי וולפסון בחולון עוסקת בחוש הריח, בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים.

  אמנים בתחום האמנות הפלסטית החזותית מוזמנים להציע עבודות המשתמשות במדיום הריח, במישרין או בעקיפין. מדובר בתחום חדש. מטרת היוזמה לפתוח בדיון, להציג רעיונות ולקדם פעילויות רב-תחומיות. מועד התערוכה ומיקומה יקבעו בהתאם להצעות שיתקבלו. מועד אחרון להגשה 31.7.19. נא לשלוח לפרופ' יהודה רוט orl@wmc.gov.il

 • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

  "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

 • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

  הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

 • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

  ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

 • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

  אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

 • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

  ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

 • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

  ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

 • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

  רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

 • ד"ר גילה מאירסון, מנהלת מיון ילדים: "יש ילדים והורים שפשוט לא לומדים מטעויות"

  "האופניים החשמליים העלו את רמת הפגיעות אצל ילדים", אומרת ד"ר גילה מאירסון, מנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים וולפסון. לדבריה, חודשי הקיץ ותחילתו של החופש הגדול מועדים לפורענות ומביאים איתם גל מקרי חבלה בילדים.

 • ד"ר אנגל מנכ"לית 'וולפסון': ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים"

  ד"ר אנגל: "אני ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים, כדי למנוע את המצב אליו הגיע הדור הצעיר. בנוסף, צריך ליצור מודל תשלום אחר של קופות החולים לבתי החולים עבור ימי אשפוז של מטופלים".

 • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

  The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

 • מתנה לחג: התינוקות הראשונים של תשע"ט

  עשרות תינוקות נולדו בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הראשונות של השנה החדשה. גלי כהן אלון (36) ובעלה טל ילדו, עם תחילת שנת תשע"ט, את התינוקת גפן - בת שלישית במשקל 2,948 ק"ג - אחות לשקד ונוגה בבית החולים וולפסון בחולון

 • פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת מתראיין אצל מנחם הורוביץ בעניין מחקר בנושא שומן

  פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון, משוחח על ניסוי בעכברים שנעשה בדנמרק בנושא שומן טוב ורע והשמנה. גנטיקה.

 • כוננות חורף בוולפסון

  חברי הנהלת המרכז הרפואי התכנסו כדי להתחסן נגד שפעת, כחלק מקמפיין לעידד הטיפול.

 • בגלל העישון: המחלה הכרונית שאנו חייבים להיות מודעים אליה

  יום המודעות למחלת הריאות הכרונית, COPD, שיצוין ב21/11 בעולם, הוא הזדמנות לבניית תוכנית ארצית למיגור גורם התמותה הרביעי בהיקפו

 • דרושים מתנדבים בעלי יכולת תקשורת גבוהה, יחסי אנוש

  לפרטים - היכנסו!

 • הטיפול יציל את מי שאלרגי לבוטנים?

  אלרגיה לבוטנים היא תופעה רחבה אשר שכיחה מאוד אצל ילדים. פרופ' אילן דלאל, מנהל אגף הילדים בוולפסון, כתב על כך וייעץ מה לא להסיק ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" - ומה - לא לעשות בבית!

 • מאור עיניים

  תינוק בן חודשיים הלוקה במחלה נדירה הגיע למיון של "וולפסון" במצב של עיוורון מוחלט ואז קרה הבלתי יאמן ...

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

 • דרושים מתמחים בהרדמה

  מחלקת ההרדמה ב'וולפסון' מציעה תנאים מיוחדים למתמחים, בדמות מענק מקצוע מיוחד, תקן של משרד הבריאות והשתתפות בתשלום שכר הדירה. לפרטים והגשת מועמדות יש לפנות למחלקה בפקס: 03-5028843, או בדוא"ל: ezri@wolfson.health.gov.il

 • קו תמיכה לילדים חולי קרוהן והורים

  במסגרת המערך לתמיכה בילדים ומתבגרים חולי IBD (מחלות מעי דלקתיות, וביניהן קרוהן), אנו משיקים קו טלפוני לתמיכה וסיוע, אשר יופעל על ידי אמהות בהתנדבות. זמני הפעילות: ימי שני, בין השעות 13:00-16:00, בטלפון: 03-5028487

 • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

  בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

 • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

  בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

 • "חודש הקשיש" ב-'וולפסון'!

  החל מיום ג', ה-8 באוקטובר ועד לסיום החודש יתקיימו במרכז הרפואי הרצאות, סדנאות ופעילויות שונות למען בני גיל הזהב, במטרה לשפר את המודעות לסכנות ועזרי בטיחות בהם ניתן להשתמש

 • כנס בנושא מיאלומה

  ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

 • MRI בדרך ל"וולפסון"

  משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

 • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

  המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

עבור לתוכן העמוד