חיפושדלג על חיפוש

היצרות תעלה ספינאלית

היצרות התעלה הספינאלית היא אבחנה רנטגנית ולא מחלה. אצל 60% מבני ה-60 ישנה היצרות של התעלה הספינאלית אף אם אינם מודעים לה, והשכיחות באוכלוסייה גוברת עם עליית הגיל.

חתך רוחבי דרך עמוד שדרההתעלה הספינאלית בנויה מטבעת גרמית אשר חלקה הקדמי מורכב מגוף החוליה וחלקה האחורי והצדי מהאלמנטים האחוריים, הכוללים את זיזי החוליה. בין החוליות נמצא הדיסק הבין-חולייתי קדמית לתעלה ומפרקים אחוריים עם רצועות אחורית לתעלה. בתעלה הספינאלית עוברים העצבים בתוך תווך נוזלי ומוקפים מעטפת הנקראת דורה (DURA). בין כל שתי חוליות יוצאים זוג עצבים מהתעלה הספינאלית דרך הפוראמן (FORAMEN) והם האחראים על עצבוב תחושתי ושרירי.

היצרות התעלה הספינאלית עלולה להיות מרכזית (עקב בלט דיסק אחורי, צמיחת זיזים גרמיים או שבר, שגשוג יתר של הרצועות האחוריות) או פוראמינלית (ליד מוצא העצבים). במידה וההיצרות משמעותית ייווצר לחץ על העצבים.

רוב האנשים בעלי היצרות ספינאלי לא סובלים מסימפטומים ואינם מודעים כלל לקיומו. רק בנוכחות סימפטומים כגון כאבי רגליים, כבדות ונימול בעת עמידה והליכה מדובר בסטנוזיס בעל משמעות קלינית. הופעת הסימפטומים בעת פעילות קשורה להחמרה זמנית של ההיצרות והלחץ העצבי. עם החמרת ההיצרות מרחק ההליכה האפשרי פוחת.

היצרות התעלה הספינאלית אינה מהווה מקרה חירום רפואי, אלא מצב כרוני המשפיע על איכות החיים, ולכן הטיפול בהתאם. יש לשלול סיבות אחרות לתלונות, כגון מחלת כלי דם או שינויים עצביים פריפריים כתוצאה מסכרת וכן הלאה. הטיפול הוא סימפטומאטי וכולל פיזיותרפיה, משככי כאבים ונוגדי דלקת. במידה ולא חל שיפור תחת טיפול זה, ניתן לנסות הזרקה אפידוראלית. כאשר קיימת השפעה משמעותית על איכות החיים נשקלת האפשרות הניתוחית, בין אם דקומפרסיה בלבד או שילוב עם קיבוע.

לעמוד השירות לניתוחי עמוד שדרה

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד