חיפושדלג על חיפוש

ניתוח דרך נקב אחד

9/06/2009

לראשונה בתחום הגינקולוגיה בישראל – ציסטות שחלתיות הוצאו בניתוח זעיר-פולשני (לפרוסקופי), דרך נקב זעיר, בודד, המוסתר בטבור. הניתוח החדשני הזה, שפותח רק לאחרונה וכמותו בוצעו רק מקרים ספורים במרכזים רפואיים בעולם, בוצע במחלקת נשים של המרכז הרפואי "וולפסון". 

פרופ' אברהם גולן - מנהל אגף נשים ויולדות ב"וולפסון", הסביר שניתוחים לפרוסקופים רגילים, למרות יתרונותיהם על ניתוחים פתוחים, דורשים לבצע בבטנה של המנותחת 3 נקבים לפחות, כל אחד מהם בקוטר של 5-12 מ"מ. דרך הנקבים האלה מחדירים מספר מכשירים לביצוע הניתוח כגון: מצלמה, מספריים, מכשירי חיתוך ועצירת דמם, בעוד שבניתוח החדשני הזה עושים זאת דרך נקב אחד בלבד, בטבור, מה שמקנה לו יתרונות בריאותיים ואסתטיים ברורים. 

המנותחת הראשונה היא אשה בת 79, עם ציסטות בשתי השחלות. לאור גילה הוחלט לכרות את שתי השחלות, כשהניתוח הלפרוסקופי בוצע דרך נקב אחד בלבד, שהוסתר בטבור, ללא חתך בטני ומבלי להשאיר בבטנה צלקת. הניתוח המורכב, שדורש מיומנות גבוהה של המנתח ושימוש בציוד לפרוסקופי גמיש, ארך כ- 3/4 שעה בלבד. הודות לניתוח הזעיר פולשני הזה, הריפוי וההתאוששות של החולה היו מהירים והיא שוחררה לביתה יום לאחר הניתוח.  

ניתוח נוסף כזה בוצע באשה בת 38 שטופלה בעבר עקב סרטן השד, ובבירור הגנטי נמצאה חיובית לגן ה- BRCA (סרטן שד ושחלה משפחתיים). למרות גילה הצעיר, הוחלט לכרות את שחלותיה למניעה. גם אצלה ארך הניתוח כ- 3/4 שעה ועבר בהצלחה וכמעט ללא סימן בבטנה (מלבד הנקב הבודד בטבור). 

רופאי מחלקת נשים ב"וולפסון" מיומנים ומנוסים בניתוחים לפרוסקופיים מתקדמים. פרופ' גולן ייסד בשנת 1999 את החברה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגית ועמד בראשה ב- 4 שנותיה הראשונות. ד"ר רון שגיב וד"ר רן קידר שהשתתפו בניתוחים הללו הם מנתחים מנוסים, וממשיכים את דרכו של פרופ' גולן בחברה הישראלית לאנדוסקופיה גינקולוגית.

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד