חיפושדלג על חיפוש

יום מחקר סיעודי

21/06/2009
יום מחקר סיעודי

"תפיסת דימוי עצמי מקצועי של המדריך הקליני – הזהו ההסבר לקשיים בגיוס ולנשירה מוגברת מהתפקיד?" – עבודת המחקר של סימה דוידיאן, מרכזת תחום הדרכה קלינית במרכז הרפואי "וולפסון", זכתה בפרס עבודת המחקר המצטיינת, ביום המחקר הסיעודי השנתי, שהתקיים זו השנה החמישית ב"וולפסון".  אחיות המשמשות כמדריכות קליניות, קולטות סטודנטים לסיעוד ומקנות להם את הידע הקליני והמיומנויות של העבודה המעשית לאורך שנות הכשרתם. למרות תפקידן החשוב בהכשרת אנשי הסיעוד, קיים קושי לגייס אחיות לתפקיד ולשמר אותן בו. דוידיאן שבדקה במחקרה את הסיבות לכך, מצאה כי המדריכות הקליניות אינן זוכות למספיק הכרה והוקרה, והתגמול הכספי איננו מספק. 

למקום השני נבחרה עבודתה של האחות בלה ישראלוב מהמחלקה לרפואה דחופה (מיון) ילדים בהנחייתה של אילונה ברנץ – אחות אחראית, שבדקה את נושא הסדציה (אילחוש) בילדים לפני פרוצדורות רפואיות, כדי להפחית את הכאב ולהקטין את החרדה שלהם. המחקר הוכיח חד משמעית את נחיצות ויעילות הסדציה בילדים. בעקבות המחקר הזה הורחב מגוון סוגי הסדציה הניתנים במלר"ד, והוכשרו רופאים נוספים בתחום הרדמת ילדים, כדי לאפשר מענה הולם בכל שעות היממה. 

למקום השלישי נבחר הפרוייקט של אחיות "נאמנות סוכרת" באישפוז, המיישמות ב"וולפסון" תוכנית חדשנית לחשיפה מוקדמת של מחלת הסוכרת בחולים מאושפזים, ובסיוע לחולים בהתמודדות עם המחלה. הפרוייקט הוצג  ע"י האחות אורה ששון – מתאמת נושא הסוכרת בביה"ח. הפעלת תכנית זו (טס"א) הביאה לירידה דרמטית של ממוצע רמת הסוכר בדם של המאושפזים הסוכרתיים, והפכה מודל לכל בתי החולים בישראל.  

ד"ר יצחק ברלוביץ– מנהל המרכז הרפואי "וולפסון", בירך את הנוכחים ואמר כי בי"ח בישראל אמור לעסוק בשלושה נושאים: טיפול מיטבי בחולים, עיסוק בחינוך והכשרת הדורות הבאים, ועיסוק במחקר, שהוא חלק אינטגרלי מביה"ח ויש לו השפעה חשובה על הטיפול והחינוך.

ד"ר ברלוביץ ציין את הגישה המעשית של המחקרים המוצגים ביום המחקר וההשלכות החיוביות שלהם על הנעשה בביה"ח ובשירות הרפואי והסיעודי במדינה, ועל כך הביע את מלוא הערכתו. 

לידיה ריחני– מנהלת הסיעוד ב"וולפסון" אמרה שזהו יום חג ושיא העשייה האקדמית של הסיעוד בביה"ח. מקצוע הסיעוד שהפך למקצוע אקדמי, נמצא בתהליך מתמיד של עיצוב וגיבוש מחדש עקב התפתחות הרפואה והטכנולוגיה שמשפיעים על עבודת האחות ומעצימים את תפקידה. כל זה מחייב ביסוס אקדמי, ויום המחקר הוא עדות לכך שהאחיות ב"וולפסון" מבססות את העשייה הסיעודית על עובדות מדעיות ופועלות לשינוי נהלים מקצועיים על בסיס ידע  אמפירי.  

ריחני הודתה לשושי פרידמן - מתאמת נושא המחקר הסיעודי בביה"ח שפועלת רבות להגברת המודעות למחקר בקרב האחיות, וכן לאלי בארי – יו"ר עמותת הידידים של "וולפסון" ולחנה גוכשטט – מנהלת העמותה, על הכרתם בחשיבות המחקר הסיעודי ושבאדיבותם נתרמו הפרסים לעבודות המצטיינות.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד