חיפושדלג על חיפוש

כריתת בוהן 6 לתיקון מום בכפות הרגליים

שש בהונות של ילדה צילם דר' ליפקין

צוות בראשותו של ד"ר זאב פלדברין – מנהל היחידה לכף הרגל והקרסול במחלקה האורתופדית ב"וולפסון", בשיתוף עם רופאים מהיחידה לאורתופדיה ילדים, ביצע בהצלחה ניתוח לתיקון מום מלידה, שבו הרחיקו אצבע שישית  בשתי כפות הרגליים של  שתי ילדות אחיות בגילאי 4  ו-5.

מדובר בכריתה של הבוהן ה- 6 עם עצם המסרק, ושיחזור של כף הרגל, כולל תיקון של העיוות שהתפתח בבוהן העיקרית, בארבע כפות הרגליים.  לאור העיכוב בטיפול - נהוג לבצע ניתוח  זה בגיל שנה שהוא גיל תחילת ההליכה, לפני שנועלים נעליים - הופיע כבר עיוות של הבוהן העיקרית בשתי כפות הרגליים של שתיהן.
מדובר במום משפחתי שממנו סבל גם אבי המשפחה וכן מופיע אצל התינוקת – אחותם הקטנה. (האב הבטיח שעם התינוקת הם לא יחכו וידאגו לבצע את הניתוח בזמן). 2 אחים נוספים אינם סובלים מתופעה זו. ההורים ביקשו ששתי הילדות יעברו את הניתוח בו-זמנית בתקופת הקיץ, לפני תחילת הלימודים, כדי להקל על המשפחה מבחינת השיקום.

   אחרי הניתוח צילם דר' ליפקין

ד"ר פלדברין הסביר כי ריבוי בהונות בכף הרגל הינה תופעה שכיחה יחסית, ששכיחותה משתנה באוכלוסיות שונות, ויכולה להופיע כמום יחיד או כחלק מתסמונת גנטית עם התבטאויות נוספות. הופעת הבוהן השישית יכולה להיות פשוטה –כאשר רק חלק מהבוהן משוכפל, או שההכפלה יכולה להיות מורכבת (כמו במקרה של שתי הילדות), ולכלול הכפלה של הבוהן ושל עצם המסרק. 

לדברי ד"ר פלדברין, אי הסרה של הבוהן הנוספת בגיל כשנה, עלולה לגרום להתפתחות עיוות בבוהן העיקרית, להפרעות תפקודיות כגון קושי בהתאמת נעליים, ולהפרעות נפשיות וחברתיות שיכולות להתפתח עקב המראה החריג.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד