חיפושדלג על חיפוש

ריסוק אבניכליות בניתוח חדשני

30/08/2009
ריסוק אבניכליות בניתוח חדשני

במחלקה האורולוגית של המרכז הרפואי "וולפסון", בוצע ריסוק אבנים בכליות בגישה מלעורית (דרך העור) אנדוסקופית זעיר פולשנית, ולראשונה בארץ – בשכיבה פרקדן על הגב. 

פרופ' עמי סידי – מנהל המחלקה האורולוגית, הסביר שריסוק אנדוסקופי של אבני כליה מיועד לאבנים הגדולות מ- 2 ס"מ, אבני יציקה ואבנים קשות במיוחד. בניתוח מוחדר אנדוסקופ לתוך הכליה דרך נקב באזור הגב המותני, דרכו מועבר מרסק על קולי, ומבוצע ריסוק האבן תוך שאיבת הפירורים. עד היום, הניתוח נערך בהרדמה מלאה, בשכיבה על הבטן, עקב הקושי להגיע לכליות הנמצאות באזור האחורי של הגוף. לתנוחה זו חסרונות כגון: קושי בהנשמה ובשמירה על צנרת ההנשמה לבל תינתק. לאחר מתן הרדמה כללית בשכיבה על הגב (מכיון שלא ניתן לבצע הרדמה כללית בשכיבה על הבטן), מסובבים את החולה לתנוחת הניתוח, דהיינו לשכיבה על הבטן. 
צילום: ד"ר א. חייפץ

ד"ר אלי תבדי – אורולוג בכיר שביצע את הניתוח, הסביר כי החידוש בניתוח שהתבצע ב"וולפסון", הוא שהניתוח מבוצע כשהחולה שוכב על גבו עם מותן מורם, מה שמקל על צוות המרדימים, ומפחית סיבוכים למנותח, בעיקר כשמדובר בחולה עם עודף משקל. 

ד"ר תבדי דיווח כי הניתוח המתקדם הזה בוצע באשה בת 50 השוקלת 140 ק"ג, שהגיעה לאישפוז בביה"ח במצב קשה עקב אבני יציקה (אבנים גדולות) בשתי כליותיה שגרמו לזיהום כללי (ספסיס) והיא עברה החייאה והנשמה. לאחר שחייה ניצלו אך החום לא ירד בגלל האבנים המזוהמות בכליות, בוצע הניתוח בשתי הכליות, בהפרש של חודש בין ניתוח כליה אחד לשני. למרות שהיתה עדיין מונשמת, עברו הניתוחים בהצלחה רבה, ללא מצוקה נשימתית במהלך הניתוח וללא שאריות של אבנים לאחר הניתוח.  

ד"ר תבדי הדגיש שהניתוח הזה בתנוחה גבית חשוב במיוחד לבעלי עודף משקל ומחלות ריאתיות, שחלקם נאלצו עד היום לעבור ניתוח פתוח ולא אנדוסקופי, עקב קשיי הרדמה בתנוחה הבטנית.

 

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד