חיפושדלג על חיפוש

גילוי מוקדם - יסוד ההחלמה

23/11/2009

מרפאה חדשנית "יד ביד" לטיפול בנשים בריאות בסיכון לחלות בסרטן השד והשחלה עקב היותן נשאיות מוטציה עם נטיית יתר למחלה, נפתחה במרכז הרפואי "וולפסון". המרפאה מנוהלת ע"י ד"ר חנה וינקלר – גנטיקאית, עם ד"ר טלי לוי – מנהלת היחידה הגינקו-אונקולוגית, ופרופ' מיכאל מוג'ה – מנהל מחלקה כירורגית ב' 

בישראל מתגלים כל שנה כ- 4,000 מקרים חדשים של סרטן השד, כשידוע כי בעדות מסוימות יש שכיחות יתר של מוטציות באחד משני הגנים, עם נטייה של פי 6-8 לחלות בסרטן השד ופי 30 לחלות בסרטן השחלות, מאשר בכלל האוכלוסייה. כמו כן יש משפחות של נשאיות, שהסרטן מתגלה במספר דורות, מופיע בגיל צעיר ומתאפיין במספר רב של נשים חולות. 

נשים בריאות בסיכון, שעברו בדיקה גנטית ונמצאו נשאיות של המוטציה, נכנסות למעקבים מיוחדים ותכופים, ומוצעים להן טיפולים מונעים כגון כריתת שדיים וכריתת שחלות. נשים רבות נרתעות מהטיפולים המונעים ומארגון המעקב המורכב, הכרוך בלחץ נפשי ובטרחה רבה.  

המרפאה ב"וולפסון" באה להקל על נשים אלה ומציעה להן מסגרת שבה מתבצעת באותו היום בדיקה גינקולוגית, בדיקת כירורג שד וייעוץ גנטי, ניתן מענה לשאלות הרבות שעולות כמו: שאלות פריון, גלולות למניעת הריון, המראה החיצוני בעקבות כריתת שדיים ועוד. המרפאה דואגת לבדיקות נוספות של הדמיה ובדיקות דם תקופתיות, וכן מזמנת את הנשים פעמיים בשנה לביקורת חוזרת, כדי לשמור על היענות גבוהה וערנות לבריאותן. 

ד"ר וינקלר הסבירה כי מטרת המרפאה היא לדאוג שנשים בריאות, נשאיות של מוטציית הגן, לא תגענה לטיפול כשהן כבר חולות, והוסיפה כי רצוי שנשים בסיכון יתחילו את המעקב כבר מגיל צעיר.  ד"ר וינקלר סיפרה כי הנשים שמגיעות למרפאה ב"וולפסון", הביעו את שביעות רצונן מקיום מסגרת שמקלה על המעקב המורכב ונותנת מענה לדברים שמטרידים אותן. לדבריה רופאי המרפאה מבקשים לשמור את הנשאיות בריאות לשנים ארוכות, כשגילוי מוקדם הוא יסוד ההחלמה.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד