חיפושדלג על חיפוש

הזרקות בוטולינום לשחרור עיוותים

מרפאה חדישה של הזרקות בוטולינום לחולים אחרי שבץ מוחי, לטיפול בהתקשות ועיוות הגפיים עקב שיתוק ספסטי, בניהולה של ד"ר מריאטה אנקה-הרשקוביץ, נפתחה במחלקה הנוירולוגית שבמרכז הרפואי "וולפסון". לאחרונה הוכנסו לסל הבריאות הזרקות בוטולינום לגפה העליונה, בחולים עם שיתוק עקב שבץ מוחי. 

ד"ר אנקה-הרשקוביץ הסבירה כי אחרי אירוע מוחי, במקרים רבים, מתפתחת נוקשות בגפיים המשותקות שהולכת ומעוותת אותם. כף היד הולכת ומתכופפת כולה, כשהאצבעות מתקפלות לתוך כף היד ולא ניתן לפתוח אותן באופן רצוני.

מצב זה מאד לא נעים לחולה, מלווה בכאבים, מקשה על מתן טיפול פיזיותרפי שחשוב מאד לשיקום, ומוציא את היד מכלל שימוש. זה מביא את האדם לחוסר עצמאות מוחלט, כי הוא איננו יכול לשרת את עצמו אפילו בדברים בסיסיים כמו: לאכול, להתלבש, ועוד. 

הזרקות הבוטולינום לשרירי האיבר הפגוע משחררות את העיוותים והכיווצים המוגזמים של השרירים, מה שמפחית את הכאבים, האצבעות ביד מתיישרות, הרגל משתחררת מהנוקשות ומהעיוות, וכך מתאפשר תהליך שיקומי מוצלח בעזרת הפיזיותרפיה. 

ד"ר אנקה-הרשקוביץ אמרה כי הגישה כיום בעולם היא לתת את הטיפול בהזרקות בוטולינום לחולי השבץ המוחי סמוך ככל האפשר למועד הפגיעה, כדי למנוע במהלך הזמן סבל מהחולה וקיבוע סופי מעוות ובלתי הפיך של הגפה הפגועה. לדבריה יש לחזור על ההזרקות אחת לשלושה חודשים. ד"ר אנקה-הרשקוביץ הוסיפה כי מהניסיון שצברה בהזרקות בוטולינום במרפאה בניהולה להפרעות תנועה ב"וולפסון", זהו טיפול יעיל והחולים השתפרו בתפקודם, כשחלקם חזרו לעצמאות תפקודית. 

פרופ' יאיר למפל – מנהל המחלקה הנוירולוגית ב"וולפסון" ציין כי כ- 20,000 איש בשנה חולים בשבץ מוחי וכ- 20% מתוכם סובלים משיתוק ספסטי, ורבים מהם  יכולים להיעזר בהזרקות הבוטולינום.  פרופ' למפל אמר כי מרפאה חדישה זו משתלבת היטב במרכז הייעודי לטיפול בשבץ מוחי שנפתח לאחרונה ב"וולפסון". 

ניתן לפנות למוקד זימון תורים ב"וולפסון" בטלפון: 03-5028474 בימים א'-ה' בין השעות 08:00-15:00.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד