חיפושדלג על חיפוש

שיטה חדשה לאיתור חולים עם הפרעות בליעה

2/04/2006

בימים אלה פורסם מאמרם של ד"ר חיים פלקסמן וחבריו, מהמרפאה להפרעות בליעה במרכז רפואי "וולפסון", בכתב עת אירופי מוביל לרפואת א.א.ג. (European Archives of Oto-Rhino-Laryngology) על שיטה חדשה שפיתחו, לאיתור חולים עם הפרעות בליעה המסכנות את הריאות.

המאמר שנחשב ע"י עורכי העיתון כפורץ דרך, התפרסם תחילה בגירסה האלקטרונית (באינטרנט) של העיתון, ויופיע בגירסה המודפסת בעוד כחודשיים. 

דר' יהודה רוט – מנהל מחלקת אף-אוזן-גרון ב"וולפסון" ושותף לפיתוח השיטה החדשה, הסביר שהשיטה בודקת את כושר התחושה בגרון אצל חולים לאחר

אירוע מוחי, חולים עם גידולים באזור מיתרי הקול, ילדים עם הפרעות שונות, שכולם סובלים מהפרעות בבליעה של נוזלים ומוצקים. השיטה מצליחה לנבא מיהם החולים שעלולים לשאוף את המזון לקנה הנשימה ולתוך הריאות ובכך להסתכן בדלקת ריאות קטלנית. בחולים אלה יש לבחור בהזנה באמצעות צינור המוביל את המזון ישירות לקיבה. 

חולים, אשר למרות הפרעות הבליעה שלהם, נמצא כי אינם בסכנה לשאיפת המזון לריאות, יכולים להמשיך באכילה רגילה דרך הפה, בלי צורך בזונדה, דבר המשמר איכות חיים גבוהה וטובה יותר.

דר' רוט הסביר כי אירוע מוחי הוא מחלה שכיחה, הפוגעת באלפים מדי שנה, כאשר הפרעות בבליעה הן אחת הסיבות העיקריות למוות מהמחלה. הפרעות בליעה נגרמות גם ע"י מחלות גרון כגון גידולים באזור מיתרי הקול. גם בילדים רבים מופיעות הפרעות בבליעה כגון אצל פגים, ואצל ילדים עם מחלות לב וריאה, הפרעות נוירולוגיות, איחור התפתחותי, חבלות בחלל הפה, הקאות מרובות, האכלה כוחנית ולאחר הנשמה ממושכת. בילדים שכיחות גם הפרעות פסיכולוגיות המסבכות את תהליכי הטיפול. 

דר' רוט אמר כי השיטה החדשה תסייע לשפר, במידה משמעותית, את איכות חייהם של חולים רבים.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד