חיפושדלג על חיפוש

כללי התנהגות בתנאי חום חריגים

2/07/2007

פרופ' ראובן צימליכמן – מנהל מחלקה פנימית ו' ומנהל היחידה ליתר לחץ דם  מציע מספר כללי התנהגות בסיסיים, במזג אויר חם במיוחד, כפי שכבר היה וכפי שעוד צפוי להגיע בקיץ הנוכחי. יש להקפיד על כללים אלה במיוחד בתינוקות וילדים, קשישים ואנשים הנמצאים בקבוצות סיכון ו/או מקבלים טיפול תרופתי. 

1.    חובה להקפיד על שתיית כמויות מספיקות של נוזלים, מעבר לתחושת הצימאון.

2.    כמות המים שצריך לשתות ביממה נקבעת בהתאם לדרגת הפעילות ולטמפרטורה שאליה נחשף האדם – ברור שאדם שנמצא יותר בחוץ בימי שרב ומבצע פעילות גופנית הגורמת להזעה מרובה ולאבדן נוזלים, זקוק להרבה יותר מים בשתייה. אנשים עם דרגת פעילות נמוכה חייבים לשתות לפחות כ – 3 ליטר ביום. אנשים העוסקים בפעילות גופנית זקוקים לשתיה של 3-5 ליטר ביום.

3.    בימי שרב – כל השייכים לקבוצות סיכון, חייבים לא רק לשתות הרבה אלא גם להשתדל להישאר בבית ממוזג ולהימנע מפעילות גופנית בחוץ.

קבוצות סיכון:

  • בראש וראשונה קבוצות של חולים שאינם מסוגלים להגיע למים ולשתות בהתאם לדרגת הצימאון שלהם. כאן הכוונה בעיקר לתינוקות, ילדים, זקנים, ובמיוחד חולים המרותקים למיטה ותלויים בסיוע.
  • חולים הסובלים ממחלה חריפה המשפיעה על מאזן הנוזלים בגוף, כמו מחלה עם חום גבוה שבה קיים איבוד מוגבר של נוזלים, חולים הסובלים משלשולים (קלקול קיבה), הקאות או קושי ביכולת לשתות – כל אלו חייבים להיוועץ ברופא המטפל.
  •  חולים הסובלים מהפרעות במלחים בדם וחולים הסובלים ממחלות כליה ובמיוחד חולים המטופלים בדיאליזה, חייבים להיוועץ ברופא המטפל.
  • חולים המקבלים תרופות המחייבות שתייה מרובה חייבים בתשומת לב מיוחדת. 

סימני מחסור בנוזלים והתייבשות הם חולשה, סחרחורת, נטייה לנמנום, התעלפויות.

עם הופעת הסימנים יש לקרר את הנפגע, להשכיבו ולתת לו נוזלים בשתייה או בעירוי. במקרה של חשד למחסור בנוזלים, יש להפסיק פעילות גופנית ולתת נוזלים (שתייה קרה עדיפה על שתייה חמה במצבים אלו). מאחר ומדובר בשתייה מרובה, מומלץ על שתייה בכמויות קטנות, לעיתים תכופות, כדי להשלים את הנוזלים החסרים. 

ד"ר יצחק ברלוביץ – מנהל "וולפסון", אמר כי מודעות ומניעה היא הרפואה הטובה ביותר וביה"ח "וולפסון" מוציא את הכללים הללו, להתנהגות בימי שרב, כשירות לציבור.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד