חיפושדלג על חיפוש

אנטיביוטיקה לאירוע מוחי

פריצת דרך בטיפול באירועים של שבץ מוחי חריף ע"י מתן האנטיביוטיקה מינוציקלין במהלך 24 השעות הראשונות לאחר האירוע – הושגה ע"י צוות חוקרים, בראשותו של ד"ר יאיר למפל, מנהל המחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי "וולפסון". 

פרטי המחקר פורסמו השבוע בירחון האמריקאי החשוב Neurology, ועוררו עניין רב בקהילת מדעני הנוירולוגיה בעולם.  

עד כה התמקדו מרבית המחקרים בעולם בניסיון להציל את הרקמה המוחית הפגועה בחלון הזמן של 3 השעות הראשונות לאחר האירוע. זמן זה הוא התקופה בה הנזק לרקמת המוח בעקבות חסימת זרימת הדם מגיע לשיא עוצמתו. המחקר של ד"ר למפל וצוותו השווה את עוצמת הפגיעות הנוירולוגיות והתפקודיות ב – 74 חולים שטופלו במינוציקלין במהלך 24 השעות הראשונות לאירוע, בהשוואה ל – 77 חולים שלא טופלו. תוצאות המחקר הצביעו על שיפור ניכר בקבוצת החולים שטופלו בתרופה. לא ניצפו כל תופעות לוואי משמעותיות באף לא אחד מהחולים המטופלים. 

ייחודו של המחקר, בכך שהוא מצביע על אפשרויות טיפוליות גם מעבר ל – 3 השעות הראשונות לאחר האירוע. המחקר מצביע לראשונה על האפשרות לבלום לפחות חלק מהתהליכים במשך 24 השעות הקריטיות הראשונות ולשפר את מצבו התפקודי של החולה. 

ד"ר למפל אמר כי מחקרים נוספים מתבקשים כדי לאשש ולתחם בדיוק רב יותר את יעילות מינוציקלין בשבץ מוחי, הן מבחינת מועד הטיפול והן מבחינת המינון האופטימלי.

מינוציקלין היא תרופה הנמצאת בשימוש נרחב לטיפול בזיהומים שונים ואף לטיפול בפצעי בגרות. 

ד"ר יצחק ברלוביץ – מנהל המרכז הרפואי "וולפסון", אמר: "אני גאה בעבודה המקצועית של חוקרי המחלקה לנוירולוגיה ועל ההישג המכובד שהשיגו. מחקר זה מהווה נדבך נוסף בתכנית להקמת מרכז רב-תחומי לטיפול בשבץ מוחי במסגרת ביה"ח 'וולפסון'". 

* למידע נוסף ניתן לפנות לד"ר יאיר למפל:  050-7598460.

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד