חיפושדלג על חיפוש

הכולסטרול הטוב, הרע ומה שבניהם

מאת: ד"ר יצחק בייגל - מנהל מחלקת פנימית ד'

העובדה כי מחלות לב ושבץ המוח הם הגורם הראשון במעלה לתמותה ונכות באוכלוסיה המבוגרת ידועה משנים. גם העובדה כי רמות מוגברות של שומני הדם- כולסטרול וטריגליצרידים- הינם גורם חשוב בהתהוות והתפתחות מואצת של מחלת לב והמוח- הינה ידועה. יחד עם זאת- עדיין רב הבלבול לגבי מהם באמת הערכים התקינים של כולסטרול והאם כל אדם עם רמות מוגברות של כולסטרול זקוק גם לתרופה להורדת כולסטרול. ננסה במאמר זה להביא בקצרה את הגישה הרפואית המומלצת כיום להורדת למניעת מחלות לב ושבץ מוח על ידי הפחתת רמות הכולסטרול. 

כאשר הרופא מסתכל על  בדיקות שומני הדם, הגורם החשוב שיש להתייחס אליו אינו רמת הכולסטרול הכללי אלא:
1. מהי רמת הכולסטרול הרע-  LDL .
2. מהי רמת הכולסטרול הטוב- HDL .
3. מהו  היחס ביניהם.

ככל שרמת ה-LDL נמוכה יותר, ככל שרמת ה-HDL גבוהה יותר וככל שהיחס בין רמת ה-LDL לרמת  ה- HDL נמוך יותר- כן ייטב.

רמה אופטימאלית של LDL הינה פחות מ 100 מ"ג לכל 100 מ"ל דם ורמה תקינה של HDL הינה מעל 40 מ"ג לכל 100 מ"ל דם.

ככל שרמתו של HDL גבוהה יותר כך יורדת הסכנה להתקפי לב.  

בשנים האחרונות נעשו מאמצים גדולים ובוצעו בבני אדם מחקרים שהושקע בהם כסף רב במטרה למציאת תרופות חדשניות להגברת רמת ה-HDL. למרות הכסף הרב שהושקע והתקווה כי נמצאה תרופה יעילה ובטוחה התברר כי תרופות שבחיות ניסיון הוכחו כמגבירות את רמת  ה-HDL  הרי שבבני אדם אותן תרופות נכשלו כישלון חרוץ והביאו יותר נזק מאשר תועלת.  

נכון להיום מבחינת הגברת רמת ה -HDL כל מה שיש באפשרות כל אחד מאיתנו לעשות הינו מאמץ מרבי של הרגלי חיים בריאים שפירושם תזונה בריאה ( פחות שומן מהחי, פחות תצרוכת כולסטרול ופחות חומצות שומן מסוג טרנס) יחד עם שמירה על משקל תקין ובנוסף פעילות גופנית קבועה ויומיומית. חשוב לא לזלזל באורח חיים בריא- יעילותו הוכחה במספר רב של מחקרים ואינה נופלת מזו של הרבה תרופות אחרות המיועדות להורדת כולסטרול או יתר לחץ דם. 

הערכים של הרמה המומלצת  של LDL השתנו בשנים האחרונות והם שונים גם בבני אדם שונים בהתאם למחלות נלוות. כיום מרבית האוכלוסייה הבוגרת עברה בדיקות של כולסטרול וראוי לציין כי למעלה  ממחצית האנשים בארץ הינם עם רמת LDL גבוהה מזו המומלצת, ואולם אין פירוש הדבר כי כולם זקוקים לתרופה. בעוד שטרם נמצאה התרופה להגברת רמת HDL - הרי שהמצב שונה בתכלית לגבי טיפול תרופתי המיועד להורדת רמת LDL. מזה למעלה מ- 20 שנה שיש בידינו קבוצת תרופות יעילה ביותר- המכונה סטטינים. קבוצת תרופות זאת הוכיחה את עצמה כיעילה ביותר להפחתת רמת LDL וגם בטיחותה, כפי שנמצא בטיפול של מיליוני אנשים, הינה סבירה. יחד עם זאת יש לחזור ולהדגיש כי למרות שאחוז תופעות הלוואי של סטטינים קטן מאוד הרי שלקיחת תרופה שלא לצורך ולא בהתאם להתוויות רפואיות מקובלות אינה מוצדקת ויכולה אף להזיק יותר מאשר להועיל. 

במהלך 20 שנה שתרופות אלו נמצאות בשימוש הוכח כי טיפול מושכל בהם הביא להפחתה הן בתמותה והן בתחלואה ממחלות לב והמוח. יחד עם זאת לא כל אדם עם רמות LDL מוגברות זקוק לתרופה. ההחלטה על מתן סטטין צריכה להיות מבוססת על דרגת הסיכון של הנבדק לחלות במחלות הלב והמוח. כך למשל רמת LDL -אפילו אם היא מגיעה עד 160 מ"ג ל 100 מ"ל דם- יכולה להיות סבירה באדם בריא ולא תדרוש הוספת טיפול תרופתי בעוד שבאדם אחר - שכבר עבר התקף לב או אירוע מוחי- ערכים כאלה ידרשו טיפול אגרסיבי במינון גבה של סטטין ולעיתים יידרש גם טיפול משולב של סטטין עם תרופות נוספות להורדת כולסטרול וטריגליצרידים. 

למעשה הגישה הרפואית היום אינה לטפל בכולסטרול בלבד אלא לטפל במכלול גורמי הסיכון למחלות לב שמהם סובל המטופל, ורק אז להחליט בצורה פרטנית לגבי כל מטופל ומטופל -  מהי רמת ה- LDL המומלצת לגביו והאם אומנם להוסיף לו טיפול תרופתי. מבחינה זו כל אחד מאתנו צריך למצוא את עצמו באחת מ-3 קבוצות סיכון שלפיהן יש לקבוע את רמת ה- LDL הרצויה והאם יש צורך במתן סטטין: 

א.      אנשים בריאים שלא חלו במחלות לב או כלי דם ואשר אין להם גורמי סיכון נוספים למחלות אלו. למי ששיך לקבוצה זו ניתן להגיע לרמות LDL גבוהות בהרבה מ 100 מ"ג ל 100 מ"ל דם ולא תידרש אצלם מתן תרופה.

ב.       אנשים שאומנם טרם חלו במחלות לב וכלי דם ואולם הם סובלים מבעיות אחרות ( דוגמת יתר לחץ דם ועישון) המסכנות אותם- יש לשאוף לרמת LDL קרובה ככל האפשר ל100 מ"ג לכל 100 מ"ל דם. בכל מקרה שהרמה הינה מעבר ל- 130-160  (כל מקרה לגופו) מומלץ להוסיף טיפול תרופתי.

ג.        באנשים שכבר חלו במחלות לב וכלי דם וכמו כן באלה הסובלים מסוכרת יש להתחיל בסטטין כבר ברמת LDL שהינה מעל 70 מ"ג ל 100 מ"ל דם. 

יש תמיד לזכור שטיפול בסטטין אינו בא במקום הרגלי חיים בריאים אלא תמיד בתוספת להם. לתזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה יש ערך מוסף מעבר לזה שקשור לשיפור בשומני הדם. הרגלי חיים בריאים מביאים להתפתחות כלי דם ושומרים על בריאות הלב גם באנשים שאינם סובלים מהפרעות שומני הדם. 

לסיכום: מומלץ שכל אדם- החל מגיל 20 - יבדוק את רמת שומני הדם בקביעות אחת למספר שנים. בהתאם לרמות הכולסטרול הרע, הטוב והטריגליצרידים ותוך התחשבות במחלות נלוות וגורמי סיכון נוספים במידה וקיימים - ניתן לקבוע את דרגת הסיכון בצורה פרטנית.

לצורך זה מומלץ כמובן להיוועץ ברופא המשפחה ולהחליט על הצורך בתוספת טיפול תרופתי. הטיפול בסטטינים הינו יעיל ביותר.  יחד עם זאת אין לתת אותו באופן גורף לכל אדם שרמת הLDLשלו חורגת מהמומלץ. יש להיעזר בסטטינים רק באותם אנשים בהם תועלת התרופה עולה על הנזק הטמון בלקיחתה.

הדיאטניות מציאות: דיאטה למצבי היפרכולסטרולמיה

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
 • שלום רב, נשמח אם תוכל/י לקחת חלק במחקר העוסק בהתנהגויות בתקופת הקורונה ע"י מילוי שאלון קצר. במידה והינך מסכים/ה אנא לחץ/י כאן

 • ביה"ח וולפסון מעניק שירות של עמדת השאלה לכיסאות גלגלים בכניסה לחדר המיון

 • בוט הקורונה של וולפסון

  בוולפסון ערוכים לטיפול בקורונה, בוט הבריאות של מיקרוסופט יסייע למענה ראשוני ולבדיקה מהירה של סימפטומים לקורונה. מוזמנים לנסות

 • תפילת שחרית מתקיימת מידי בוקר בשעה 7:30

  תפילות מתקיימות מידי יום בבית הכנסת של המרכז הרפואי: 7:30 - תפילת שחרית (מתחילים ב 'הודו'). תפילת מנחה: 13:20

 • ד"ר רפאל לוטן מונה למרצה קליני בכיר באונ' תל אביב

  ברכות חמות לד"ר רפאל לוטן שלנו, מנהל מחלקת האורתופדיה במרכז רפואי וולפסון, על מינויו למרצה קליני בכיר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב.

 • ניתוח אורתופדי ראשון מסוגו באמצעות טכנולוגיה חדשנית אצלנו בוולפסון.

  פרופ' דרור לקשטיין, מומחה בכירורגיה אורתופדית ממרכז רפואי וולפסון, התראיין לתכנית הרדיו לגדעון רייכר ברדיו 103FM והסביר על הניתוח החדשני להחלפת ברכיים ומפרקים שמתבצע אצלנו בעבור טופס 17 רגיל לטובת הציבור.

 • דרושות אחיות לביה"ח החדש לילדים

  לקראת הפתיחה המתקרבת של בית חולים החדש לילדים, מהמתקדמים בארץ, הנבנה בסטנדרטים הגבוהים והחדשניים ביותר,היחידה לטיפול נמרץ ילדים גדלה. היכנסו!

 • 'וולפסון': סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  "מחלקה ראשונה" – כך נקרא פרויקט ראשון וייחודי מסוגו שמונהג החל מהשבוע במרכז הרפואי וולפסון בחולון ועיקרו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

 • ד"ר אלעד ברבר זכה בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה

  ד"ר אלעד ברבר, מתמחה באגף נשים ויולדות אצלנו, זכה השבוע, ביום שלישי, בפרס "המחקר המצטיין" בכנס של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה על עבודתו בנושא ״גורמים המנבאים לידה מוקדמת בהריונות עם צוואר מקוצר". ברכות חמות לד״ר ברבר על ההישג המרשים. בהזדמנות זו נאחל לו לימודים קלים לבחינת שלב א’ אליה ניגש בקרוב...

 • מנהלת וולפסון, ד"ר ענת אנגל: "לא רק שנישאר עצמאיים, נהפוך לבית חולים מוביל"

  אנגל בנתה קריירה מטאורית ועשירה עד שמונתה לאחרונה למנהלת החדשה של בית החולים וולפסון. בראיון ראשון ובלעדי לכלכליסט, מציגה תפיסה ניהולית מגובשת, מתווה אסטרטגיה שתוציא את בית החולים מהגירעונות

 • זוג הרופאים מ'וולפסון' טיפלו במשך שנה ב-1,500 איש במדינת פלאו

  ד"ר יהודית שור, רופאת עיניים, ובעלה ד"ר לואיס שור, כירורג אורתופדי, ארזו את ילדיהם ויצאו לשנת שליחות מטעם המדינה באי פלאו באוקיינוס השקט. במהלך השנה הזו הם טיפלו ב-1,500 חולים ואפילו הצילו את רגלו של השחיין הלאומי של פלאו שאמור לייצג את המדינה הקטנה באולימפיאדה הבאה. עכשיו כשהם חזרה בישראל הם אומרים: "נשמור על קשר ונמשיך לסייע מרחוק"

 • חדרי ניתוח לב וזכוכיות צבעוניות: כך ייראה בית החולים לילדים בוולפסון

  בימים אלה מוקם בניין הילדים החדש במרכז הרפואי וולפסון. בווולפסון מתכוונים גם להקים אזור אשפוז ממוגן לשעת חירום לכל המאושפזים בבניין הילדים.

 • סיוע מיוחד למטופלים בהתמודדות מול ביטוח לאומי

  במרכז מיוחד שנחנך השבוע בשם "מחלקה ראשונה" מסייעים למטופלים בתביעות של קיצבאות נכות, בתיאום ובמיצוי זכויות מול משרדי הבריאות והביטוח הלאומי. במסגרתו: סיוע חינם למאושפזים בהגשת תביעות לקיצבאות נכות מהמוסד לביטוח לאומי. ידוע כי האזרח הפשוט מתקשה בדרך כלל בטיפול בבעיותיו מול הביטוח הלאומי, משרד הבריאות וגורמי סיוע אחרים של המדינה במידת הצורך, והפרויקט למעשה מסייע ככל הניתן בתחום זה ובחינם. לפרטים:03-5028937

 • דלקת בדרכי השתן בילדים ובתינוקות

  מנהלת מרפאת נפרולוגית ילדים בוולפסון, ד"ר מיטל קידר, במדריך מקיף על דלקת בדרכי השתן אצל תינוקות וילדים. על מניעה, אבחון ודרכי טיפול על מנת להפחית את הסיכון לנזק כלייתי קבוע.

 • פרס האו"ם הוענק ל"הצל לבו של ילד"

  עמותת "הצל לבו של ילד", מהמרכז הרפואי וולפסון, הצילה את חייהם של למעלה מ-4,700 ילדים מ-57 מדינות .

 • בואו להתנדב ביחידת "סגולה"!

  יחידת "סגולה" במרכז הרפואי 'וולפסון' עוסקת במיצוי זכויות למאושפזים מעל גיל הפנסיה ע"י מערך מתנדבים. אנו מזמינם אתכם לבוא ולהתנדב. לפרטים נוספים ולהתנדבות ניתן לפנות בטלפון: 035028050 או בדוא"ל:itayst@wmc.gov.il

 • דרושים מתנדבים לניסוי רפואי בתחום האונקלוגיה

  כל הפרטים כאן! לפרטים והרשמה יש ליצור קשר בטלפון: 03-5028813

 • *קול קורא לתערוכה "אמנות וריח"* מחלקת א.א.ג. במרכז הרפואי וולפסון בחולון עוסקת בחוש הריח, בהיבטים הרפואיים, המחקריים והתרבותיים.

  אמנים בתחום האמנות הפלסטית החזותית מוזמנים להציע עבודות המשתמשות במדיום הריח, במישרין או בעקיפין. מדובר בתחום חדש. מטרת היוזמה לפתוח בדיון, להציג רעיונות ולקדם פעילויות רב-תחומיות. מועד התערוכה ומיקומה יקבעו בהתאם להצעות שיתקבלו. מועד אחרון להגשה 31.7.19. נא לשלוח לפרופ' יהודה רוט orl@wmc.gov.il

 • ד"ר מרדכי שמעונוב, מנהל המחלקה כירורגיה א' ,מסביר מהו ניתוח בריאטרי, תנאי סף אליו ודרכי החלמה.

  "לא מדובר בפתרון קסם. המטופל יתקבל לניתוח שכזה רק לאחר שניסה להתמודד עם משקלו בכל הדרכים המקובלות"

 • קמפיין 'וולפסון' נגד אלימות סוקר במספר אמצעי תקשורת.

  הצוותים הרפואיים והסיעודיים בבתי החולים שיתפו ברשתות החברתיות צילומי מחאה והזדהות

 • מחקר במחלקת ריאות בוולפסון: טיפול ייעודי לחולי COPD מביא לצמצום שיעור האשפוזים החוזרים

  ניתן לצמצם באופן דרסטי את שיעור האשפוזים החוזרים של חולי COPD

 • נס בוולפסון: הרופא הורה לאישה להפיל כי 'התינוק מת', ואז אירע הבלתי ייאמן

  אישה בהריון שהגיעה לבדיקה שגרתית בשבוע ה-29, התבשרה כי עליה לעבור הפלה היות ולולד שברחמה אין דופק ו"ככל הנראה הוא מת".

 • ד"ר אנגל ברשימת 50 המשפיעות של פורבס

  ריאיון עם ד"ר ענת אנגל, מנכ"לית המרכז הרפואי וולפסון, אשר נבחרה השנה להופיע ברשימה.

 • חיסוני ילדים: מה אומר הדוקטור?

  ד"ר דיאנה טשר, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים, בתשובה ל-10 טענות הנגד הנפוצות – גזרו ושמרו!

 • בדיקת דם או מי שפיר: במה לבחור ומתי?

  רגע לפני שאתן מקבלות החלטה במה לבחור, פרופ' יוסי שלו, רופא בכיר ביחידת אולטרסאונד נשים בוולפסון, עושה לכן סדר

 • ד"ר גילה מאירסון, מנהלת מיון ילדים: "יש ילדים והורים שפשוט לא לומדים מטעויות"

  "האופניים החשמליים העלו את רמת הפגיעות אצל ילדים", אומרת ד"ר גילה מאירסון, מנהלת חדר מיון ילדים בבית החולים וולפסון. לדבריה, חודשי הקיץ ותחילתו של החופש הגדול מועדים לפורענות ומביאים איתם גל מקרי חבלה בילדים.

 • ד"ר אנגל מנכ"לית 'וולפסון': ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים"

  ד"ר אנגל: "אני ממליצה לטפל בנושא השחיקה של הצוותים הרפואיים ולהוסיף תקנים, כדי למנוע את המצב אליו הגיע הדור הצעיר. בנוסף, צריך ליצור מודל תשלום אחר של קופות החולים לבתי החולים עבור ימי אשפוז של מטופלים".

 • Israeli non-profit Save a Child’s Heart wins UN award

  The humanitarian aid organization first Israeli NGO to win the United Nation’s ‘Population Award’, for its work providing free heart surgeries to children in need all over the world.

 • מתנה לחג: התינוקות הראשונים של תשע"ט

  עשרות תינוקות נולדו בבתי החולים ברחבי הארץ בשעות הראשונות של השנה החדשה. גלי כהן אלון (36) ובעלה טל ילדו, עם תחילת שנת תשע"ט, את התינוקת גפן - בת שלישית במשקל 2,948 ק"ג - אחות לשקד ונוגה בבית החולים וולפסון בחולון

 • פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת מתראיין אצל מנחם הורוביץ בעניין מחקר בנושא שומן

  פרופ' חוליו וינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון, משוחח על ניסוי בעכברים שנעשה בדנמרק בנושא שומן טוב ורע והשמנה. גנטיקה.

 • כוננות חורף בוולפסון

  חברי הנהלת המרכז הרפואי התכנסו כדי להתחסן נגד שפעת, כחלק מקמפיין לעידד הטיפול.

 • בגלל העישון: המחלה הכרונית שאנו חייבים להיות מודעים אליה

  יום המודעות למחלת הריאות הכרונית, COPD, שיצוין ב21/11 בעולם, הוא הזדמנות לבניית תוכנית ארצית למיגור גורם התמותה הרביעי בהיקפו

 • דרושים מתנדבים בעלי יכולת תקשורת גבוהה, יחסי אנוש

  לפרטים - היכנסו!

 • הטיפול יציל את מי שאלרגי לבוטנים?

  אלרגיה לבוטנים היא תופעה רחבה אשר שכיחה מאוד אצל ילדים. פרופ' אילן דלאל, מנהל אגף הילדים בוולפסון, כתב על כך וייעץ מה לא להסיק ממחקר חדש שפורסם בכתב העת היוקרתי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין" - ומה - לא לעשות בבית!

 • מאור עיניים

  תינוק בן חודשיים הלוקה במחלה נדירה הגיע למיון של "וולפסון" במצב של עיוורון מוחלט ואז קרה הבלתי יאמן ...

 • מרכז לימוד ע"ש אלי בארי ז"ל יוקם במרכז הרפואי 'וולפסון'

  עמותת הידידים של המרכז הרפואי 'וולפסון', ביחד עם הנהלת בית החולים, ערכה השבוע ערב לזכרו של אלי בארי ז"ל, אשר כיהן כיו"ר עמותת הידידים של המרכז הרפואי וכיו"ר 'אגמון' – גמלאי המוסד למודיעין. אלי בארי ז"ל פעל רבות לקידום המרכז הרפואי מתוך תחושת שליחות, בהתמדה ובנחישות. לזכרו יוקם מרכז לימוד ב'וולפסון'

 • וולפסון נגד האלימות- 45 מאבטחים, לחצני מצוקה ומצלמות

  ניר כץ, קצין ביטחון ראשי בבית החולים, מגלה: "יש הרבה מקרי אלימות מדי יום שהציבור אינו יודע עליהם". "כוח האבטחה בוולפסון מורכב מאנשים שמיומנים לטפל במקרי אלימות במסגרת בית החולים".

 • דרושים מתמחים בהרדמה

  מחלקת ההרדמה ב'וולפסון' מציעה תנאים מיוחדים למתמחים, בדמות מענק מקצוע מיוחד, תקן של משרד הבריאות והשתתפות בתשלום שכר הדירה. לפרטים והגשת מועמדות יש לפנות למחלקה בפקס: 03-5028843, או בדוא"ל: ezri@wolfson.health.gov.il

 • קו תמיכה לילדים חולי קרוהן והורים

  במסגרת המערך לתמיכה בילדים ומתבגרים חולי IBD (מחלות מעי דלקתיות, וביניהן קרוהן), אנו משיקים קו טלפוני לתמיכה וסיוע, אשר יופעל על ידי אמהות בהתנדבות. זמני הפעילות: ימי שני, בין השעות 13:00-16:00, בטלפון: 03-5028487

 • חולקו פרסי "העובד המצטיין" במרכז הרפואי

  בטקס שנערך בפעם ה-6 ברציפות, חולקו פרסים ע"ש פרופ' יחזקאל קישון, מייסדו של מכון הלב ב-'וולפסון'. העובדים המצטיינים שזכו בכבוד: ד"ר חוסיין אבו-ודס, רופא בכיר בחדר המיון; חסן גוטי, סגן רכז אלונקאים; אליונורה קורייב, אחות ממחלקה פנימית ד'; דורה חביביאן, אחות ביחידה לטיפול נמרץ לב; ומורן כוכב, מזכירתה של סגנית מנהלת המרכז הרפואי

 • שיתוף פעולה עם המשרד לאזרחים ותיקים

  בחודש אוקטובר הקרוב יצוין "חודש הקשיש", ולרגל המאורע תוקם "דירה בטוחה לדוגמא" בחצר המרכז הרפואי 'וולפסון'

 • "חודש הקשיש" ב-'וולפסון'!

  החל מיום ג', ה-8 באוקטובר ועד לסיום החודש יתקיימו במרכז הרפואי הרצאות, סדנאות ופעילויות שונות למען בני גיל הזהב, במטרה לשפר את המודעות לסכנות ועזרי בטיחות בהם ניתן להשתמש

 • כנס בנושא מיאלומה

  ביום שלישי הקרוב (15 באוקטובר) בשעה 16:00 יתקיים במרכז הרפואי 'וולפסון' כנס בשיתוף אמ"ן - עמותת חולים במחלת המיאלומה - שיעסוק במחלה, בדרכי טיפול עכשוויים ועתידיים, ובעוד מגוון נושאים. הכניסה חופשית, הקהל הרחב מוזמן

 • MRI בדרך ל"וולפסון"

  משרד הבריאות יעניק למרכז הרפואי 'וולפסון' 3 מיליון שקלים לצורך רכישת מכשיר MRI

 • 'וולפסון' משיק אתר חדש!

  המרכז הרפואי גאה להציג אתר מעודכן, נוח ואסתטי לשימושכם. באתר תוכלו למצוא מידע עדכני על המחלקות והצוותים, לבדוק את זמני הפעילות של המרפאות השונות ולאתר דרכי התקשרות, לצורך התייעצויות או זימון תורים

עבור לתוכן העמוד