חיפושדלג על חיפוש

מחלות שריר ועצב

מחלות עצב - שריר (נוירומוסקולריות) הן מחלות של מערכת העצבים ההיקפית - peripheral nervous system. תחום זה כולל מחלות של העצבים ההיקפיים עצמם, מחלות של חיבור עצב-שריר ומחלות השרירים, כגון: נוירופתיות מסיבות שונות, מיופתיות (מחלות של השריר) ועוד.

 

הענף דורש מיומנויות והכשרה ייחודיות במספר תחומים: הקליני, האלקטרופיזיולוגי (המכשורי כגון -EMG  ובדיקת הולכה עצבית, QST ובדיקות אוטונומיות), הגנטי, המעבדתי והפתולוגי. מיומנות כזאת מונעת אבחון מוטעה, ובעקבות זאת טיפול לא הולם, לעתים ניתוח מיותר, לעתים אחור בטיפול שגורם לנזק בלתי הפיך.

השירות ניתן על ידי פרופ' מנחם שדה ( בתמונה ליד הקיר) וד"ר רון דבי (בתמונה).

פרופ' מנחם שדה התמחה במחלות עצב-שריר באוניברסיטת אריזונה בשנים 1982-1984. מאז שובו ארצה הוא עוסק בתחום זה, תחילה בבית חולים שיבא ומאז 1997 בבית חולים וולפסון.

ד"ר רון דבי התמחה בתחום באוניברסיטת קולומביה בניו יורק בשנים 1999-1997 . מאז הוא עובד בשיתוף פעולה עם פרופ' שדה בבית חולים וולפסון. 

במרפאה למחלות השרירים והעצבים מתבצעות בדיקות ייחודיות:  

  • ביופסיות שריר.   כ- 100 ביופסיות בשנה מתבצעות לצורך אבחון של מחלות שונות. בנוסף, מתבצעות ביופסיות של ילדים דרך מרפאת מג"ן (מטבולי – גנטי – נוירולוגי). כמו כן, נערכות צביעות שונות של סיסי השליה לצורך אבחון טרום לידתי.  
  • ביופסיות עצב. הביופסיות מבוצעות באשפוז של יום על ידי צוות של פלסטיקאים. הביופסיות מבוצעות בסטנדרטים גבוהים, תוך שימוש במכשור הגדלה, לצורך זיהוי העצב. במידת הצורך נערכת ביופסיה פסציקולרית של העצב תוך שימור תפקודו. נערכות צביעות ייחודיות לצביעת חלקי העצב השונים.  
  • ביופסיות עור לאבחון פגיעה בסיבי העצב הדקים. שיטה זו פותחה ומבוצעת בארץ רק בבית החולים וולפסון. מדובר בביופסיה על ידי מחט של פיסת עור, אשר עוברת עיבוד פתולוגי מורכב בשיטות מיוחדות לצורך אבחון ירידה בריכוז סיבי העצב הדקים בעור. שיטה זו מאפשרת אבחון פגיעה עצבית היקפית בשלב מוקדם, או מחלות, אשר פוגעות רק בסיבי העצב הדקים. 
     
  • בדיקות אלקטרופיזיולוגיות מגוונות וברמה גבוהה לצורך אבחון מחלות של מערכת העצבים ההיקפית.  בדיקת ה-EMG מתבצעת בצורה ממוחשבת בטכניקות המעלות את הדיוק באבחנה. מעבר לבדיקות ההולכה העצבית ובדיקות השריר המקובלות, מתבצעים גם בדיקות מיוחדות נוספות לאבחון פתולוגיות אשר אינן מאובחנות בבדיקות הסטנדרטיות.
     
  • בדיקות גנטיות. קיים שיתוף פעולה הדוק בין השירות הנוירומוסקולרי והמעבדה הגנטית. נערכות בדיקות גנטיות למגוון רב של מחלות עצב-שריר, כולל אבחון של מחלות עצב-שריר נדירות המתבצע בעזרת טכניקות שונות וייחודיות.

לרופאי השירות  הנוירומוסקולרי קשרים ענפים עם מדענים וחוקרים בתחום בחו"ל. על כן במידת הצורך נשלחים רקמת שריר או DNA לאבחון בחו"ל על בסיס מחקרי.

עבור לתוכן העמוד