חיפושדלג על חיפוש

הנחיות לטיפול ביתי לאחר ניתוח לכריתת כליה שלמה או חלקית

תקופת האשפוז בבית החולים מסתיימת, ובשעה טובה הינך חוזר/ת לביתך. בעת האשפוז עברת ניתוח אשר במהלכו הוצאה כליה או חלק ממנה מגופך. מובן שעם שחרורך יש לך שאלות רבות לגבי המשך התפקוד והטיפול בבית. באמצעות דף מידע זה ננסה לענות על מרבית שאלותיך, כך שתוכל/י לחזור בהדרגה לתפקוד ולפעילות שניהלת טרם הניתוח.

 

תהליך ההחלמה נמשך בין 6 ל-8 שבועות, ובמהלכו אתה צפוי לחוות שיפור הדרגתי עד להחלמה מלאה.

 

שתיה

כליה אחת יכולה לתפקד היטב כמו שתי כליות, בתנאי שהכליה שנותרה אכן בריאה. אם הכליה שנותרה אכן מתפקדת טוב, הינך יכול/ה לחזור ולשתות בין 1.5 ל–2 ליטרים ביממה. אם תפקודה של הכליה שנותרה ירוד, תקבל/י הנחיות מפורטות לגבי כמות השתיה המותרת לך.

 

תזונה

הינך יכולה לחזור לכלכלה לה היית רגיל/ה טרם הניתוח. אם שמרת על דיאטה מיוחדת: דלת מלח, דלת שומן או דלת סוכר. עליך להמשיך ולשמור על אותו התפריט.

 

יציאות

אם הינך סובל/ת מעצירות, רצוי להוסיף לתזונה פירות וירקות ולהרבות בשתיה. קיימת אפשרות להשתמש בתכשירים שיקלו על היציאות, כגון: שמן פרפין או טבליות, בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

 

פעילות ומנוחה

יש להימנע ממאמץ גופני ומהרמת משאות כבדים (מעל 2 ק"ג) במשך 8 שבועות מיום הניתוח. מותר להתחיל בפעילות גופנית הדרגתית שבועיים לאחר הניתוח. ההליכה מומלצת בשעות נוחות, כשהטמפרטורה לא חמה מידי. במידה שתרגיש/י עייף/ה מידי פעם, כדאי להקשיב לאיתותים של הגוף, ולנוח. חשוב לזכור כי פעילות גופנית הדרגתית הכרחית לתפקוד גופני בריא.

 

נהיגה

נהיגה למרחקים קצרים מותרת, אך כדאי להימנע ממאמץ רב.

 

שחייה

ניתן להתחיל בשחייה קלה בחלוף 4 שבועות מיום הניתוח, ולהתקדם בהדרגה.

 

רחצה

אין מגבלות ברחצה. אפשר להשתמש באותם תכשירים שהינך רגיל/ה להם.

 

פצע הניתוח

הטיפול בפצע הניתוח אינו דורש מאמץ מיוחד – רחצה עם מים זורמים וסבון. יתכנו רגישות ומעט אודם בחתך הניתוחי, אולם אין צורך בחבישה. במידה ויופיעו כאבים עזים או הפרשה מהפצע, עליך לגשת לבדיקה אצל הרופא המטפל בקופת חולים.

 

חום

אם חום גופך יעלה מעל 38 מעלות, עליך לפנות לרופא המטפל.

 

תרופות

עליך להמשיך להשתמש באותן התרופות שנטלת טרם הניתוח. אם תידרש/י ליטול תרופה נוספת, יצורף מרשם מבית החולים למכתב השחרור.

 

כאבים

בשבועות הראשונים לאחר הניתוח עלולים להופיע כאבים באזור החתך הנתוחי. מקורם בתהליך איחוי הרקמות באזור המנותח. אפשר להפיג כאב זה באמצעות מנוחה או נטילת משככי כאבים, כגון אופטלגין (בתנאי שאינך רגיש/ה לכך), או כל תכשיר אחר שיומלץ לך ע"י הרופא המטפל.

 

פעילות מינית

מומלץ להמתין כשבועיים טרם החזרה לפעילות מינית, על מנת שתוכל/י לאגור את כוחותיך מחדש. אם מתעוררת שאלה בנושא, אל תהסס/י לפנות לרופא בביקורך במרפאה.

 

המשך טיפול ומעקב

למכתב השחרור מצורפת הזמנה למרפאה האורולוגית. עליך להתקשר לטלפון: 03-5028474 ולקבוע תור למועד אשר מצויין במכתב השחרור.

 

במסגרת המרפאה ייערך המעקב הדרוש לאחר הניתוח, באמצעות בדיקות דם וצילומי רנטגן בהתאם לנדרש. בהגיעך למרפאה עליך להצטייד בצילום של מכתב השחרור, טופס 17, תעודת זהות ותוצאות של בדיקות, בהתאם לדרישה.

 

אם הינך נתקל/ת בבעיה מסוימת וזקוק/ה למענה – אל תהסס/י! התקשר/י למחלקה לאורולוגיה בטלפון 03-5025656/7 בכל שעות היממה, ונשתדל להשיב על שאלותיך.

 

חשוב לזכור! הכליה שנותרה תדרוש מעקב קפדני. במידה שקיים חשש לתפקודה או לפגיעה בה, עליך ליצור קשר מיידי עם הרופא המטפל.

 

צוות המחלקה לאורולוגיה מאחל לך החלמה מהירה!

בר ימיןדלג על בר ימין
חדשותדלג על חדשות

חדשות

המשך עצור
  • מרפאת מומחים אגף נשים ויולדות עבור נשות הדרום והמפונות

    אגף נשים ויולדות מלווה אתכן במלחמה רופאי ורופאות האגף יתנו מענה לנשים בהריון, בדיקת אולטרסאונד ורפואת נשים דחופה. נשים שלא תקבלנה התחייבות מהקופה, תתקבלנה ללא תשלום, ללא טופס 17 וללא בירוקרטיה. ההגעה למרפאה מותנית ברישום מראש בטלפון 050-4029971 יש לשלוח בהודעת וואטסאפ- שם, תז, סיבת הפנייה ושעה מועדפת ונחזור אלייך עם זימון מסודר16/10/2023 08:00

עבור לתוכן העמוד